gototopgototop

Гінекологічне обстеження

PDFДрукe-mail

Статті - Репродуктивне здоров'я і планування вагітності

  До гінеколога необхідно звертатися:
-для регулярного профілактичного огляду один-два рази в рік, щоб виявити й запобігти можливим хворобам;
-при порушеннях менструацій;
-при вагінальних кровотечах, а також незвичайних виділеннях;
-з появою болю у нижній частині живота;
-з появою печіння, сверблячки в статевих органах;
-при плануванні вагітності.

На початку огляду лікар визначає особливості фігури пацієнтки, кількість волосся на тілі, що може розповісти про гормональний статус організму або ж його порушення. Задаючи загальні питання про умови роботи, сексуальні відносини, партнерів, стаж й характер місячних, лікар вибирає методи діагностики. От чому важливо чітко сформулювати мету візиту — плановий огляд, післяпологовий прийом, аналізи на інфекції і т.д.

Гінекологічні дослідження
У гінекологічному кабінеті можуть бути проведені наступні процедури:
Ручне дослідження Визначається положення, стан матки, маткових труб, яєчників. У такий спосіб діагностуються міома матки, запалення придатків, кісти яєчників, звичайна або позаматкова вагітність. Для більш докладного аналізу органів малого тазу можливе виконання УЗО.
Огляд у дзеркалах. Лікар за допомогою спеціального дзеркальця оглядає стінки піхви, шийку матки.
Забір мазка на флору Спеціальним тампоном лікар бере відокремлюване слизової оболонки каналу шийки матки, піхви, уретри й наносить на скло. У лабораторії можливе виявлення під мікроскопом запального процесу ( по кількості лейкоцитів), бактеріальних і грибкових інфекцій.
Забір матеріалу для діагностики інфекцій За допомогою міні-йоржика, на щетинках якого залишаються клітини епітелію з бактеріями, що живуть у них, забирається матеріал з каналу шийки матки. Для діагностики герпесу, хламідіозу, мікоплазмозу, уреаплазмозу, папіломатозу застосовується метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). ПЛР-Аналіз проводиться в спеціалізованих діагностичних центрах, куди доставляється зібраний матеріал.
Кольпоскопія Огляд шийки матки кольпоскопом зі збільшенням дозволяє виявити ерозію, лейкоплакію, папіломатоз, пухлинні зміни. При необхідності беруть біопсію (маленький шматочок тканини) або зіскрібок клітин зі стінки шийки матки й відправляють на гістологічне дослідження, яке дає точні відомості про стан клітин в «проблемному» місці.
УЗО. Важлива діагностична процедура, що допомагає зібрати дані про стан слизової оболонки матки, розміри і розташування органів, уточнити або спростувати початковий діагноз, поставлений вручну. Зовнішнє (трансабдомінальне) узо проводиться через живіт (передню черевну стінку при наповненому сечовому міхурі. При внутрішньому (трансвагінальному) дослідженні, коли датчик апарата в одноразовому презервативі вводять у піхву, можливе виявлення спаєчних процесів, визначається стан і розмір яєчників, кількість ендометрію, що вистилає матку, дозрівання й проходження яйцеклітини. Це дослідження протипоказане на пізніх термінах вагітності, оскільки може спровокувати викидень.

Також лікар гінеколог може додатково призначити наступні процедури.
Іммуноферментний аналіз крові— визначає рівень антитіл до конкретної інфекції й дозволяє точно встановити, у якій формі — гострій або хронічній — протікає захворювання;
Посів на флору/ чутливість до антибіотиків призначають при часто повторюваних інфекціях. Матеріал з піхви або цервікального каналу міститься в поживне середовище і на ній вирощуються бактерії. По дослідженню «урожаю», вибираються найбільш ефективні антибактеріальні препарати.
Аналіз крові на гормони. Циклічність місячних змін в організмі жінки обумовлена коливанням рівня гормонів у крові, який залежить від менструального циклу. Аналізи забираються по визначених днях циклу. Якщо за результатами виявлені гормональні порушення, то проводиться додаткові дослідження — комп\'ютерна томографія, рентгенографія черепа для збору даних про стан гіпофіза, який регулює вироблення гормонів, що керують репродуктивною системою.
Генетичне дослідження рекомендоване тим жінкам, які планують вагітність або перенесли викидень, народження дітей з відхиленнями.

При діагностуванні серйозних захворювань жіночої статевої сфери можуть бути призначені інструментальні дослідження й міні-оперативні втручання:
Дослідження прохідності маткових труб — при діагностиці безплідності. Метод кімографічної пертубації передбачає введення в матку, труби й черевну порожнину повітря або газу, після чого графічно реєструються скорочення маткових труб.
Гістеросальпінгографія— у порожнину матки впускають особливу речовину, після чого роблять рентгенівський знімок.
Гістероскопія. Ендоскоп проводиться у середину матки через шийку матки для виявлення внутріматкових патологій. З підозрілої ділянки береться біопсія.
Лапароскопія. Усередину черевної порожнини вводиться ендоскоп через невеликий розріз у черевній стінці. Проводиться при діагностиці безплідності, позаматковій вагітності, ендометріозі.

Жоден аналіз не показує повну картину стану здоров\'я або патології жінки, а тому частіше гінеколог призначає кілька аналізів одночасно. Отримана з їхньою допомогою інформація, безумовно, допомагає більш точно поставити діагноз.

Огляд грудей
Первинний огляд грудей також входить у компетенцію лікаря гінеколога — чи одноманітна вона по складу, чи немає ущільнень, пухлин, виділень. Для більш докладного дослідження гінеколог направить пацієнтку на узо молочної залози, до маммолога.

Про вибір клініки й лікаря
Гарний лікар може максимально полегшити неприємну процедуру для пацієнтки, розмовляючи й пояснюючи необхідність своїх дій. Він ураховує емоційний стан жінки, ніколи не скаже, що вона видумала симптоми. Лікар жінка на своєму досвіді знає, що таке пологи, менструації, інфекції, гінекологічні огляди й маммограми — те, що не можна вичитати в книгах. Максимальні зручності — крісло, покрите матеріалом, зручне підсвічування, матер\'яні, а не паперові серветки — надаються в приватних клініках. Там же практично немає черг і томливого очікування.