gototopgototop

Заборонений плід солодкий

PDFДрукe-mail

Статті - Психологія дитинства

kids1Як все-таки важко захистити свою дитину від проблем нашого сучасного суспільства! Всі батьки, здавалося б, розуміють, що для цього потрібно дати своєму чаду необхідні знання, навчити робити правильний вибір, вміти гідно сприймати невдачі і поразки, не кривити душею і бути чесним перед самим собою, вміти відповідати за свої вчинки.
Але часто наша надмірна опіка викликає протест і агресивну поведінку з боку дітей, і тоді їм доводиться самим утверджуватися на вулиці і в компанії своїх однолітків, де вони і стикаються з багатьма неприємностями. Що робити тоді батькам? Пропонуємо вам декілька простих порад психологів про те, як уберегти підлітка від згубних впливів сучасного суспільства і зберегти з ним довірливі стосунки.


Куріння... Що? Знову?!

Але не можна ж закривати очі на факти: кількість смертельних випадків від куріння тютюну набагато вища, ніж від інфекцій, отрут, воєн і катастроф. Куріння під час вагітності, навіть якщо палить не мати, а лише батько, завдає величезної шкоди дитині, яка ще не народилася. Звичка палити скорочує життя людини в середньому на термін від 19 до 23 років.

Більшість тих, що палять, спробували першу сигарету, будучи підлітками, хоча про шкоду куріння кожен начувся з дитячих років, не кажучи вже про те, що на кожній пачці сигарет написано, що куріння небезпечне для здоров'я. І все-таки, чому підлітки починають палити?

Основна причина - це занижена самооцінка! Хлопцям сигарета зазвичай дозволяє відчути себе мужнішим, хоча постійне куріння, навпаки, уповільнює зростання м'язової маси.

Дівчина з сигаретою в руках виглядає начебто трохи загадковішою, що додає їй жіночності, але, на жаль, лише в очах подруг. На щастя, більшість чоловіків не люблять жінок, що палять.

Як допомогти своїй дитині-підлітку уникнути нікотинової залежності? На думку психологів, необхідно зважати на підлітка, поважати його думку і погляди, дозволяти багато питань вирішувати самостійно. Батькам варто час від часу «відпускати повідець», тоді у дитини не виникне гострої необхідності доводити свою дорослість за допомогою сигарети.

Допомогти дитині в чомусь бути успішнішою і компетентнішою, ніж її однолітки. Наприклад, гра на гітарі, успіхи в спорті, знання комп'ютера і т.п. забезпечать авторитет серед друзів і без сигарети.

Не варто палити самим! За розрахунками наркологів, вірогідність того, що підліток закурить вже в 12 років, досягає 80%, якщо в сім'ї палять троє дорослих, і 40%, якщо палить хоча б одна людина.

Дитина обов'язково оцінить ваш вчинок, якщо ви зважитеся кинути палити тільки заради того, щоб вона не приохотилася до цієї шкідливої звички. Не можете кинути? Будьте чесними! Поясніть, як безглуздо ви поступили, почавши палити, які слабкі ви тепер перед цією залежністю, і як багато шкоди вона вам приносить.

Разом підрахуйте, скільки йде грошей у курця на сигарети в рік, і які корисні речі на ці гроші можна купити. Якщо ваша дитина палить, спробуйте підписати з нею індивідуальний договір: вона не палить рік, а ви за це в кінці року подаруєте їй бажану річ, яка коштує не менше заощадженої суми.

Варто підказати підліткові, як можна відмовитися від пропозиції закурити. Психологи пропонують наступний алгоритм відмови: відмова + аргумент + зустрічна пропозиція. Аргументом може бути слабке здоров'я: «У мене алергія на тютюновий дим, може, краще проїдемося на велосипедах?»; або вже існуючий негативний досвід: «Я пробував - мені не сподобалося. А ти можеш підтягтися на турніку сім разів?» Стрічна пропозиція переводить розмову на іншу тему і виключає насмішки, можливі у разі відмови закурити.

Сильний аргумент: «У наш час палити просто не модно! І до речі, не вигідно» - вже зараз при прийомі на високооплачувану роботу з двох кандидатур вибирають того, хто не палить.

Вживання спиртних напоїв

Чим небезпечно? Регулярністю! Якщо підліток хоче чогось добитися в житті, отримувати хорошу зарплату і вже тим більше мати власний бізнес, то мозок йому дуже стане в нагоді! А будь-який алкоголь, як відомо, попросту заглушує роботу кори головного мозку. Крім того, на хвості неприємності на ім'я «алкоголь» сидить інша, ім'я якої...

Хуліганство

Так, кров вирує, особливо якщо трохи випити... І до розсудливості закликати теж марно... Але ж буває той самий момент, часом, коротка мить, коли перед підлітком стоїть вибір - робити чи ні, йти або не йти. Від вибору залежить дуже багато чого!

Наркотики

Необхідно знати одну просту річ: спробувавши один раз, можна втратити шанс і надію на хороше життя, свій будинок, свою сім'ю, дітей, кар'єру - ось далеко не повний список, від чого доводиться відмовлятися за лічені секунди! Вживаючи наркотики, людина з першої дози впадає в психічну і фізичну залежність від цих речовин, яка називається наркоманією і викликає психічні розлади - спотворення світогляду, зміну особистості, а також важкі захворювання внутрішніх органів. Наркотики ослаблюють імунітет і виснажують організм.

Внутрішньовенні наркотики сприяють передачі вірусних гепатитів В, З і D, а також ВІЛ, що викликає СНІД.

Існують непрямі ознаки регулярного вживання наркотиків:

широкі або вузькі зіниці незалежно від освітлення;
невиразна мова або «п'яна хода» за відсутності запаху алкоголю з рота;
дратівливість, різкість, скритність;
зниження інтересу до улюблених захоплень;
різке зростання фінансових потреб;
сліди уколів в місцях розташування вен, прагнення постійне носити одяг з довгими рукавами

Самолікування від цієї залежності неефективне. Необхідно звертатися до психіатрів-наркологів, які мають досвід успішної боротьби з цією недугою.

Ранній секс

Чим небезпечний? Ризик зараження смертельно небезпечною інфекцією.

Сучасна медицина не заохочує раннього початку статевого життя. Головна причина - непомірно висока в нашій країні частота абортів серед дівчаток-підлітків, а також збільшення розповсюдження серед підлітків інфекцій, що передаються статевим шляхом, приводять до різних ускладнень і безпліддя. Адже будь-яка дівчинка в майбутньому мріє стати матір'ю!

Як уникнути небезпек, якщо, не дивлячись на всі застереження батьків, все-таки ваша дитина має сексуальні стосунки? Важливо розповісти про необхідність контрацепції. Найбільш відповідний засіб - презерватив, який відносно ефективно захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Інші засоби неефективні!

Необхідно проконсультуватися з лікарем щодо протизаплідних засобів і уникати «аварійної» контрацепції, якою можна користуватися не частіше як 4-и рази на рік.
Сподіваємося, що наші прості поради допоможуть Вам швидше порозумітися з дітьми і допомогти їм безболісно пережити цей важкий підлітковий вік.

За матеріалами Велика Епоха

Спілкування