gototopgototop

Джгут турнікет - ефективна зупинка кровотеч. CAT Tourniquet та інші перевірені марки

PDFДрукe-mail

Статті - Тактична медицина

Tourniquet1Після того, як сучасний джгут-турнікет став обов'язковим у польовій аптечці бійців армій США, НАТО, Ізраїлю, спецпризначенців і рятувальників усіх служб, статистика смертності від масивних кровотеч на догоспітальному етапі зменшилася в рази. Публікуємо огляд кращих джгутів-турнікетів: CAT Tourniquet виробництва NA Rescue (США), SOFT Tourniquet виробництва TacMedSolution (США), SWAT Tourniquet виробництва TEMS Solutions (США), Січ-турнікет виробництва Україна.

Кровоспинний джгут турнікет - історія питання

З кінця ХIX століття для зупинки сильних артеріальних кровотеч використовували гумовий джгут, що носить ім'я їх розробників - джгут Есмарха - бинт Лангенбека. Фрідріх Август фон Есмарх (1823-1908) був одним із основоположників медицини критичних ситуацій та медицини катастроф, і на той час впровадження бинта-джгута Есмарха - Лангенбека дозволило зменшити смертність від кровотеч, але це вже стосувалося етапу лікарської допомоги, що наступала після доставки пораненого в польовий шпиталь. Бинт Есмарха - Лангенбека успішно застосовувався в Першій, а потім у Другій Світовій війні, та й зараз є засобом першої допомоги в тих країнах, де оснащення польових аптечок залишилося на рівні 70-х років минулого століття.


Статистика поранень за період Другої світової війни і всіх наступних військових конфліктів свідчить: якщо загальну кількість поранених, яких можна врятувати на полі бою, надавши правильну і своєчасну допомогу, прийняти за 100%, то 60% з цієї кількості - поранені з масивними кровотечами, тобто, при правильному підході ми врятуємо життя 60 пораненим зі ста на полі бою і дамо надію та впевненість на подальший порятунок їхнього життя в госпіталях під контролем лікарів.

Tourniquets

Джгути-турнікети

Другим важливим фактом є те, що у випадку масивної артеріальної кровотечі в нас є не більше 120 секунд для можливості надання допомоги. Польові медики часів Другої Світової війни і наступних військових конфліктів констатували: більшість поранених з масивною артеріальною кровотечею вмирали до надання бодай якоїсь першої допомоги.

Висновок напрошувався сам собою - необхідно було щось винайти, що дозволяло б за 120 секунд простому солдату (не медику) ефективно зупинити артеріальну кровотечу пораненому товаришеві або собі.

Це конкретизувало вимоги до пристрою чи засобу, який слід було розробити:

- Це має бути щось невелике;

- Те, що знаходиться у прямому доступі на амуніції;

- Час накладання - 120 секунд;

- Повинно ефективно працювати з використанням однієї руки (у разі надання допомоги самому собі);

- Навчання навичкам користування повинно бути просте і зрозуміле будь-якій людині.

Завдання досить складне, але ціною питання було 60 врятованих життів зі 100 поранених на полі бою.

                                                       

Сучасні розробки. Джгути турнікети

Наприкінці 90-х років ХХ століття були запропоновані перші прототипи сучасних джгутів-турнікетів, а в 2004 році, після масштабних досліджень і польових випробувань, проведених Військовим інститутом хірургії США (USAISR), де аналізувалися 10 різних моделей турнікетів, були визначені конкретні їх моделі, рекомендовані до використання в армії і рятувальних службах.

Які ж турнікети зараз застосовуються в арміях США, НАТО, Ізраїлю?

Це:

Tourniquet2CAT Tourniquet виробництва NA Rescue (США)

CAT (Combat-Application-Tourniquet) - це виріб, що зупиняє кровотечі. Компактний і легкий, турнікет повністю зупиняє артеріальну або венозну кровотечу в екстреній ситуації. CAT запобігає крововтраті, перекриваючи канал виходу крові шляхом прикладання тиску на постраждалу кінцівку. Турнікет містить саморегулюючу систему натягу і стійку до ривків пряжку. Його можна використовувати навіть однією рукою завдяки фірмовому кріпленню. CAT є офіційним турнікетом армії США і схвалений US Army's Institute of Surgical Research (Інститут хірургічних досліджень армії США) як засіб, що довів свою 100% ефективність при кровотечі кінцівок.

SOFT Tourniquet виробництва TacMedSolution (США)

softtw 02

SWAT Tourniquet виробництва TEMS Solutions (США)

swat-tourniquet.jpg

І ще хочеться звернути увагу на український аналог Турнікет Січ.

Олександр Іванчук, один з проектувальників кровоспинних турнікетів торгової марки "СІЧ", зазначає, що «СІЧ-турнікет» почали виготовляти, коли розпочалась АТО. Турнікет постійно вдосконалюється, аби він був максимально надійним та зручним у користуванні».

tursichБезкомпромісна металева та дюралюмінієва фурнітура, липучка, яка працює в засніженому, забрудненому та мокрому стані. Виробник гарантує якість даного українського виробу, надійну фіксацію та зупинку кровотечі в будь-яких умовах однією рукою. Ще однією перевагою «СІЧ-Турнікету» є те, що для зазначення часу його накладання не обов’язково потрібен маркер. Достатньо будь-якого гострого предмета, наприклад патрона, який є в кожного військового, щоб стерти захисну плівку та написати час накладання джгута.

 

На завершення хотілося б сказати:

В ідеалі у бійця повинно бути два засоби механічної зупинки кровотечі : турнікет (для верхньої кінцівки) та джгут Есмарха (для нижньої кінцівки та шиї). Окрім того, джгут Есмарха є незамінним допоміжним засобом в багатьох інших ситуаціях (розкажемо та покажемо на тренінгу). Не списуйте Есмарх з рахунків!

Життя безцінне, і якщо у нас є можливість його врятувати - то треба діяти.

 

За матеріалами: rctacmed.com.ua

Популярні статті

08 листопада , 2011

Харчування мами, яка годує грудьми. Що можна їсти мамі, яка годує?

in Грудне вигодовування
Консультант з грудного вигодовування Ірина Рюхова Преклад Олени Гергель Стаття опублікована в Журналі "Наш любимый малыш" Березень, 2005 Одне із самих популярних питань, що ще в пологовому будинку…
08 листопада , 2011

Прорізування зубів у дитини

in Здоров'я наших дітей
Прорізування зубів – це, мабуть, найголовніша сторінка в «книзі розвитку» вашої дитини до року.Це є своєрідним сигналом організму про те, що грудне маля вже дорослішає і незабаром з пасивного…
08 листопада , 2011

Різдвяний стіл. Дванадцять страв на Святвечір

in Свята, традиції, обряди
Вечір напередодні Різдва має назви Святвечір, Багата кутя, Вілія. Щойно на небосхилі з'являється перша зірка, всією родиною сідають за стіл, який звуть багатим, бо на ньому має бути дванадцять…
08 листопада , 2011

Харчування вагітних

in Вагітність та пологи
  Кожна майбутня мама знає про те, що правильне харчування є однією з необхідних умов для нормального перебігу вагітності, росту й розвитку майбутньої дитини. Помилки в харчуванні вагітної жінки…
08 листопада , 2011

Відлучення дитини від грудей. Як і коли

in Грудне вигодовування
Відлучення дитини від грудей, як правило, в уявленні мам - дуже складний і психологічно болісний процес. Причому склалася громадська думка, що чим старше дитина, тим складніше відлучити її від…