gototopgototop

Ім’я для малюка

PDFДрукe-mail

Статті - Родинне життя

\


День народження дитини
Називаєм – іменини!
І тому не дивина,
Що даєм їм імена.

Олег Чорногуз


У давнину ім’я «купували»

Поява в дитини— завжди жадана та довгоочікувана подія в українській родині. Батьки готові оточити крихітку, котра щойно народилася, любов’ю, ніжністю і турботою. А перший батьківський подарунок — це ім’я.
У давні часи до цього ставилися дуже уважно. З довіри до Бога нарікали немовля по святцях тим йменням, яке випадало на день його народження. Люди вбачали Божий промисел у тому, що дитя з’явилося на світ саме в цей, а не інший день. Отже, саме той святий, пам’ять якого вшановується, стане маляті добрим помічником й наставником. Збереглося „відлуння” цього звичаю: день народження й досі часто називають іменинами.
У різних куточках України посередником між батьками та церквою у цій справі була повитуха. Упоравшись із пологами, вона йшла до священика додому за „молитвою та ім’ям”, несла йому хліб, курку або сало, пшоно, а іноді — навіть гроші. Поверталася й вітала батьків з „іменем”. Якщо ж воно не задовольняло родину, повитуха знову відправлялася до священика. Найулюбленішими (а тому найдорожчими!) іменами були Ганна, Марія, Іван, Василь та Микола.
У наш час найбільш популярні жіночі: Анастасія, Вікторія, Валерія, Ганна, Дарина, Дарія, Єлизавета, Катерина, Христина, Марія та Софія. Чоловічі — Андрій, Вадим, Владислав, Гліб, Данило, Денис, Максим та Роман. Хіба що вже не потрібно віддавати за них декілька наділів поля.
Все рідше можна зустріти Анатолія, Галину, Григорія, Ніну, Людмилу, Леоніда, Степана та Петра. Здебільшого так називають новонароджених на честь когось із родичів. Така традиція збереглася ще з дохристиянських часів, коли дітям давали імена в пам’ять славних предків.

„Що в імені твоєму?..”
Багато хто вважає, що ім’я вельми впливає на характер людини, а вірно підібраний варіант може зробити свого володаря щасливим, і тому пошук його — напружена й хвилююча робота для батьків.
Крихітка ще знаходиться в животику у мами, проте вже має власний характер, він уже набув притаманних лише йому рис. Кожна майбутня матуся багато чого розповість про свого ще ненародженого малюка: який він – тихий, спокійний чи активний, майбутній „футболіст”.
Вважається, що „зимові” діти і характер мають відповідний - сильний, вольовий і разом з тим, впертий та конфліктний. Народжені навесні – емоційні, нерішучі, невпевнені в собі. „Літнім” теж не вистачає твердості, незважаючи на їх талант та гордість. А от на „осінніх” діток ім’я не чинить помітного впливу.
Умовно всі імена також можна розділити на „тверді” (Валерія, Катерина, Владислав, Богдан), „м’які”( Ілля, Наталя, Олексій, Софія ) та „нейтральні” (Ганна, Андрій, Анастасія, Павло). Останні ніби складаються з твердої та м’якої частини одночасно й можуть наділити людину врівноваженістю та розсудливістю.
Отже, у відповідності до того, які саме риси ви прагнете бачити у свого нащадка в майбутньому, й потрібно вибирати ім’я. Хочеться застерегти батьків від бажання наректи дівчинку „чоловічим” іменем (Олександра, Євгенія, Віталія, Олеся, Василина, Яна, Михайлина). Помічено, що в характері таких дівчат переважають чоловічі риси, вони мають складну вдачу, наполегливу та вперту. А це, на жаль, не приносить жінкам щастя в особистому житті.

Думайте про майбутнє!
Запорукою гарних стосунків у родині багато хто вважає наявність спільних літер в іменах батьків та дітей. Наприклад, якщо маму звати Наталя, а батька - Максим, то і ім’я малюка повинне містити „а” (Дарина, Вадим, Ірина, Павло).
Зважаючи на традицію звертатися до дорослої людини на ім’я та по батькові, необхідно також звернути увагу на співзвучність імені дитини та його тата. Наприклад, ініціали Глібова Андрія Дмитровича (Г.А.Д.) курйозні й невідомо як можуть вплинути на його долю.
Часто батьки шукають чогось незвичайного, рідкісного, пам’ятаючи, скільки на їх життєвому шляху зустрічалося Сергіїв, Світлан, Наталь та Сашків. Але нерідко вони забувають, що набагато комфортніше психологічно почуває себе третя в класі Настя, ніж єдина в місті Есмеральда чи Мерисабель. Особливо комічно звучать подібні імена з типово українськими прізвищами – Аделеїда Ковбаса, Ричард Кавун, Венера Петрунько. До подібних прізвищ більше підійдуть класичні Марійка, Іванко чи Василько.
Ім’я – програма майбутнього для дитини, тож бажано звернути увагу на подібні тонкощі. Проте досвід показує, що це справа індивідуальна, котра не підлягає логічним поясненням.

Довіртеся відчуттям
Дехто ще до вагітності знає, як назве свою майбутню крихітку. Інші довіряють „зробити вибір” самому малюку: штовхнув ніжкою в животику, реагуючи на почуте ім’я — отже, воно йому подобається. Іноді старші діти ( вважається, що у них гарно розвинена інтуїція) вибирають ім’я своєму братику чи сестричці. Хтось вирішує кинути жереб або просто покластися на власні відчуття. Також повертається до нас традиція вибирати ім’я по святцях... Так що вдалого вам вибору!

Вікторія Вайвала, журнал \"Здорово\".