gototopgototop

У пошуках Орини Родіонівни

PDFДрукe-mail

Статті - Родинне життя

\Питання «з ким залишити дитину» поставало хоч одного разу перед кожним працюючим батьком чи матір’ю. Настав час, і я зіткнулася з подібною проблемою. Моєму сину терміново була потрібна нянька. З чого ж почати? Вирішила переглянути газети, що пропонують усілякі послуги. Обклавшись різними виданнями, озброївшись фломастером, набрала перший ліпший номер. Добре, що оголошень із правильним словом «гувернантка» у газетах — греблю гати. На перший же дзвінок мені відповів янгольський жіночий голосок. Я поцікавилася, скільки коштують подібні послуги. Мені чемно відповіли: 50 доларів за годину. Нічого собі! Що ж ви робите з дитиною за такі гроші? — здивувалася я. У відповідь — пауза. Потім так само ласкаво «трубка» проворкувала: «Дівчино, ми пропонуємо інтимні послуги». Хвилин десять я сиділа із роззявленим ротом. Зателефонувала ще по кількох номерах, серед яких послуги пропонував і гувернер — результат той самий.


А я завжди наївно думала, що гувернантка — це вихователька дітей. То як же її знайти, ту, якій можна без побоювання довірити найдорожче — дитину? Ту, котра стане практично членом вашої сім’ї?


Для початку визначтеся, якою має бути нянька для вашого малюка. Слід врахувати її стан здоров’я і вік, досвід спілкування з дітьми, освіту, риси характеру, вміння займатися і грати з дитиною, а також віддаленість її місця проживання. Якщо малюк лише починає розмовляти, зверніть увагу на мову няньки, адже діти швидко переймають манери і лексику дорослих. Не зайвим буде поцікавитися рекомендаціями з колишньої роботи.


Проведіть опитування родичів і знайомих. Можливо, хтось уже стикався з подібною проблемою і зможе дати вам слушну пораду, а коли пощастить, порекомендувати випробувану кандидатуру. Щоправда, з добре знайомими людьми, а тим більше родичами, складніше обговорювати питання зарплати та дисципліни, також ніяково запитувати медичні довідки й рекомендації. Можна дати оголошення в газеті чи розмістити на сайтах із пошуку роботи в Інтернеті. Таким чином, ви зможете заощадити гроші, щоб не платити за послуги посередникам. Питання зарплати обговоріть в індивідуальному порядку. Але врахуйте, немає ніяких гарантій, що нянька за оголошенням вміє поводитися з дітьми, порядна і відповідальна людина, до того ж дуже багато часу піде на телефонні переговори.


Залишається ще одна можливість — звернутися в спеціальне агентство. На всілякі запитання, пов’язані з пошуком няньки або гувернантки, відповідає директор одного з київських агентств Нонна Румянцева.— Нонно Геннадіївно, звертаючись в агентство, на що насамперед слід звернути увагу?


— Останнім часом їх з’явилося чимало, і всі вони працюють по-різному, у кожного свій підхід до завдання і до клієнта. Тому, звертаючись в агентство, насамперед, поцікавтеся досвідом його роботи. Наше агентство, наприклад, працює уже восьмий рік, і добір кадрів у нас дуже серйозний. Адже одна справа — знайти менеджера на фірму, і зовсім інша — фахівця, котрий стане практично членом вашої сім’ї.— За якими критеріями ви добираєте персонал?


— Спочатку я грунтовно розмовляю з людиною, котра бажає отримати роботу гувернантки чи няньки. Оцінюю її психологічні особливості, те, наскільки вона може працювати з дітьми і чи можу я її рекомендувати в ту чи іншу сім’ю. Люди обов’язково проходять спеціальне тестування, надають необхідні медичні довідки. Потім сам клієнт вирішує, чи підходить йому дана кандидатура. І, звісно ж, самі діти беруть участь у цьому процесі. Адже діти відчувають людей на інтуїтивному рівні. Якщо вибір батьків збігається з вибором дитини — це велика удача.


Ми підбираємо і няньку для найменших, і гувернанток для дітей трохи старших. Для роботи з немовлятами обов’язковий досвід роботи медсестрою в пологовому будинку, патронажною сестрою або лікарем-педіатром. Дітям від року потрібна нянька з педагогічною освітою — рекомендуємо вихователів дитячого садка, котрі знають специфіку вікової психології, володіють різними методиками. З нами співпрацюють і вчителі. Буває, нас просять знайти хатню робітницю-няньку, котра, окрім роботи в домі, могла б просто кілька годин погуляти з дитиною. У цьому разі професійна освіта не обов’язкова. Головне, щоб людина любила дітей, щоб це було її покликанням. Педагогів багато, але знайти саме таких дуже складно. Напевно, тому у нас стоять черги.— Чи існує випробувальний термін?


— Ми практикуємо пробні дні, коли ще до підписання договору нянька чи гувернантка близько двох тижнів працює в сім’ї, знайомиться з дитиною, її звичками, особливостями, режимом дня тощо. Таким чином, і батьки можуть побачити няньку в справі, і сама нянька зможе визначитися, чи підходить їй це. Дуже важливо, щоб на свою роботу нянька йшла, як на свято. Щоб дитина чекала з нею зустрічі. І тільки коли ми переконані, що обидві сторони знайшли одне одного, ми укладаємо договір. Він передбачає ще місяць випробувального терміну. Якщо трапляється так, що згодом нянька з якихось причин не може продовжувати працювати, ми безплатно знаходимо їй заміну.— Розкажіть, будь ласка, докладніше про обов’язки сторін.


— Агентство зобов’язується підібрати якісну кандидатуру, навчити її. У нас є двотижневий курс за специфікою роботи в сім’ї, де вивчають питання стосунків, безпеки дитини, що можна, а що не можна в сім’ї робити, як поводитися на вулиці, із ким спілкуватися, а з ким не варто тощо. Нянька дотримується режиму роботи й вимог, обговорених у договорі, це гігієна дитини, прогулянки, годування, заняття й інше. Ми підбираємо тільки тих людей, які можуть працювати за графіком замовника. Кожна нянька чи гувернантка вказує бажаний режим роботи. Хтось може працювати тільки кілька годин на день, хтось подобово. Тому ми намагаємося зробити так, щоб обидві сторони залишилися задоволені, і заміни у нас украй рідкісні.— Багато хто не наважується звертатися в агентство, оскільки переконаний, що це дорого. Скільки коштують ваші послуги?


— Від 6 до 12 гривень за годину — няньки і 3—5 доларів за годину — репетитори. Усе залежить від рівня фахівця і вимог замовника. Наприклад, із знанням іноземної мови — одна вартість, із методиками раннього розвитку — інша, просто нянька з дитсадка — третя. Треба зауважити, що приватні садки і школи теж досить дорогі. Але головне — це розуміння того, що на дітях заощаджувати не можна. Можна взяти і бабусю-пенсіонерку, котра з ранку до вечора дивитиметься серіали, а малюк сидітиме в манежі. А можна — няньку за тисячу гривень, але вона займатиметься з дитиною. Повірте, різниця в рівні розвитку таких дітей дуже суттєва. Я націлюю наших гувернанток насамперед на розвиток особистості.— Як вирішують питання відпустки няньки, хто її оплачує?


— Зазвичай оплаті підлягають пропущені з ініціативи замовника дні, їх оплачують няньці з розрахунку 50% зарплати на місяць. У противному разі, за домовленістю сторін, нянька може йти у відпустку за власний рахунок.— Наскільки мені відомо, за кордоном няньками працюють переважно студентки. Чи існують у вашому агентстві вікові обмеження для бажаючих працювати няньками та гувернантками?


— За кордоном дещо інші критерії та вимоги. У подібних випадках просто доглядають за дітьми, не маючи ні фахової освіти, ні досвіду роботи. Рівень наших гувернанток значно вищий. Наші вікові критерії такі: няньки (для немовлят) — від 30 до 50 років, а гувернантки (із педагогічною освітою) — від 21 до 50.— За дітьми буває важко встежити навіть батькам. Відвернувся на секунду, а малюк уже палець у розетку встромив. Були у вашій практиці неприємні випадки, коли нянька недогледіла і дитина, наприклад, розбила носа? Як вирішували такі конфлікти?


— Дякувати Богу, ми з подібним не стикалися. Наші няньки не залишають дитину ані на хвилину. Вони відповідають за безпеку дітей за договором.— У наш час дуже багато неповних сімей. Особливо важко в такій ситуації мамам виховувати хлопчаків. Чи надаєте ви послуги гувернерів?


— До революції практично всі педагоги були чоловіками. Тепер же винятково жінки. Зарплата педагога мізерна. Із власного досвіду знаю, коли в школу приходив чоловік, то його найчастіше ставили на керівну посаду. На жаль, чоловіки не йдуть у гувернери. Приходили, щоправда, кілька бажаючих, але я змушена була їм відмовити, оскільки вони ніколи не працювали з дітьми.— Як ви помітили, зараз з’явилася велика кількість агентств. У Москві, наприклад, існує так званий чорний список нянь і гувернанток, які погано себе зарекомендували. Чи співпрацюєте ви з іншими агентствами з цього питання і чи є у вас такий список?


— Так, є, але це закрита інформація винятково для внутрішнього користування. Якщо ви підбираєте няньку через агентство, ймовірність того, що у ваш дім потрапить непорядна людина, украй мала.


Отже, ви зробили свій вибір. Те, як складуться ваші стосунки з нянькою, багато в чому залежить від вас. Тримайте дистанцію, залишаючись із нянькою на «ви». Ніколи не обговорюйте з нею сімейні проблеми й особисті справи. Визначте, які питання нянька може вирішувати самостійно, а які — тільки порадившись із вами. Навіть якщо у неї вища педагогічна освіта і кілька своїх дітей, вона зобов’язана виконувати всі побажання батьків, а не чинити так, як вважає за потрібне. Простежте за тим, щоб нянька називала дитину винятково по імені, не вживаючи різних пестливих імен, прийнятих у вашій сім’ї, а також щоб малюк не називав її мамою. І головне, не забувайте, що люблячих батьків маляті ніхто не замінить. Тому не покладайтеся на няньку в ситуації, коли дитина тяжко хвора чи сильно налякана, коли треба повідомити їй щось важливе. У такі моменти ви повинні бути поруч. Досвідчена нянька може відтіснити матір від дитини. Якщо подібне триватиме кілька років, згодом вам буде дуже важко поновити зв’язок із вашим малюком. Мама, котра запрошує няньку, повинна бачити в ній свою помічницю, а не заміну.

Дзеркало тижня