gototopgototop

Як правильно розшифрувати графік базальної температури?

PDFДрукe-mail

Статті - Репродуктивне здоров'я і планування вагітності

На підставі графіка базальної температури можна судити про дату овуляції або про її відсутність. З його допомогою можна планувати вагітність і dbраховувати сприятливі дні для зачаття.

Вимірюючи базальну температуру, дотримуйтеся таких правил:

Вимірювати температуру можна в будь-який день циклу, але найкраще це робити в перший день циклу (перший день місячних)/ Базальну температуру вимірюють у прямій кишці, зранку, не встаючи з ліжка, в один і той же час ртутним термометром, кожен день. Якщо час вимірювання відрізняється більш, ніж на пів години, то показники можуть бути не точними. Моменту вимірювання повинен передувати не менше 6 годин безперервного сну, інакше температура буде не точною. Щодня записуйте результати вимірювань в блокнот, а в кінці циклу складайте графік температур. Якщо ви приймаєте оральні контрацептиви , то вимірювати базальну температуру немає сенсу. На час хвороби, яка супроводжується підвищенням температури тіла вимірювання базальної температури краще призупинити.

На результат вимірювань можуть вплинути такі фактори, як
недосипання, прийнятий напередодні алкоголь, кишкові розлади, стрес, статевий акт, хвороби. Щоб отримати найбільш точний прогноз про передбачувану дату овуляції вимірювати температуру потрібно протягом не менше як 3 циклів.

Як цей метод працює?

Овуляція ділить цикл на 2 фази: у першій фазі температура тіла трохи нижче, ніж у другій фазі. Перед овуляцією спостерігається зниження температури приблизно на 0,3 градуса. Овуляція відбувається приблизно в середині циклу і супроводжується викидом прогестерону в організмі жінки. Під впливом цього гормону протягом двох днів відбувається підняття температури тіла на 0,4 - 0,6 градусів.

Друга фаза триває приблизно 13-14 днів і перед початком менструації температура знову знижується на 0,3 градуси.

Найоптимальнішим часом для зачаття вважається день овуляції і 2 дні до неї.

Типи графіків базальної температури:

I тип - нормальний двофазний

На графіку видно підвищення температури не менше, ніж на 0,4 градуса в другій фазі циклу, а також помітне падіння температури перед овуляцією і перед менструацією. Підвищення температури після овуляції триває 12-14 днів. Даний тип характерний для здорових жінок.

II тип - естроген-прогестеронова недостатність

Характеризується незначним підвищенням температури (до 0,3 градуса) у другій фазі.
Якщо такі графіки повторюються кілька циклів, то це може говорити про гормональний збій, який перешкоджає настанню вагітності.

III тип - недостатність другої фази

Друга фаза циклу триває не більше 10 днів. При цьому спостерігається незначне підвищення температури за кілька днів до початку менструації. Безпосередньо перед настанням менструації температура не падає.

Якщо такий графік повторюється кілька циклів, зверніться до гінеколога. Якщо вагітність настане в цьому циклі, то існує велика загроза невиношуваності.

IY тип - ановуляторний

Протягом усього циклу температура не змінюється. Це означає, що овуляція не відбувається.
У середньому у здорової жінки кількість ановуляторних циклів на рік може бути 1-2, але якщо такі цикли повторюються від циклу до циклу, то це може говорити про безплідність. Так як без овуляції вагітність настати не може.

Y тип - естрогенна недостатність

На графіку відзначається хаотична зміна температури. Це може відбуватися також при наявності факторів, які негативно впливають на показники базальної температури.

Ознаки вагітності на графіку базальної температури

Ви можете припускати початок вагітності в наступних випадках:

Якщо ваш графік став трьохфазним. Якщо у другому циклі спостерігається різке зниження температури на один день в другій фазі. Це відбувається внаслідок гормональних коливань, пов\'язаних з настанням вагітності. Якщо температура після овуляції залишається високою і після закінчення другої фази.Ці ознаки на 100% не можуть гарантувати настання вагітності, але все-таки при їх наявності є велика ймовірність, що у вас буде дитина.

У яких випадках потрібно звернутися до гінеколога?

Якщо в більш, ніж в 2 графіках ви спостерігаєте:
ановуляторні графіки, графіки з короткою другою фазою, регулярні затримки циклу при не наступаючій вагітності, графіки з високою або низькою температурою впродовж всього циклу якщо різниця температур в першій і другій фазах менше 0,4 градуси, якщо ваш цикл менше 21 дня або довше 35 днів, якщо у вас рясні менструальні виділення більше 6 днів.

За матеріалами sprosimam.org.ua