gototopgototop

Англійська хвороба … від нестачі вітаміну D

PDFДрукe-mail

Статті - Здоров'я наших дітей

Цей вітамін є чи не найважливішим з усіх у формуванні кісткової системи організму дитини. Вам мріються стрункі красиві ніжки вашої донечки, правильна форма голівки, красивий тулуб, руки…А може вбачається статечний високий юнак, який обіймає свою маму? Тоді уважно прочитайте про чудо-вітамін D.

З історії…

У 1650 році англійський лікар Френсис Глісон детально описав захворювання, яке уражувало переважно дітей раннього віку. За широке розповсюдження цієї недуги серед погано забезпечених прошарків населення Англії її назвали англійською хворобою. Головною ознакою цього захворювання були зміни в кістках.

Чому кістки?

Вони стають настільки м\'якими, що під впливом ваги м\'язів, які на них знаходяться, викривлюються і набирають чудернацької потворної форми. Разом із цим, проходять зміни тонусу м\'язів, що стають розслабленими та в\'ялими. Під тиском внутрішніх органів розтягуються м\'язи живота, тому в дітей, хворих на англійську хворобу, живіт різко збільшується. Голова набуває непропорційно великих розмірів, грудна клітка стискується, живіт відвисає, ноги стають кривими. Ці ознаки роблять хворобу помітною на відстані.

Основною причиною розм\'якшення кісток є різке зменшення вмісту в них кальцію та фосфору. Якщо у нормальній кістці знаходиться 66% солей кальцію та 29% хрящової маси, то при англійській хворобі в кістках є лише 18% кальцієвих солей, а вміст хрящової маси сягає більше 70%.

Оскільки, внаслідок розм\'якшення кісток, саме викривлення у хребті ведуть до значного спотворення грудної клітки і погіршання роботи внутрішніх органів, то назву \"рахіт\" англійська хвороба набула від грецького слова \"рахіс\" - хребет.

Описаний художниками…рахіт

Треба зауважити, що здавна рахіт був відомий не лише лікарям. Навіть на картинах художників, зокрема періоду XV століття, часто зображали дітей з явними ознаками цієї недуги.

Безпосередньої причини виникнення рахіту тривалий час ніхто не знав. Але лікарі завжди вважали його наслідком недостатності харчування. Також було багато спостережень щодо появи рахіту в дітей, які, хоч і відносно гарно харчувалися, та росли в приміщеннях без сонячного світла (у підвалах, будинках з подвір\'ями-\"криницями\").

Польський лікар Гульдчинський встановив можливість попередження і навіть лікування рахіту в дітей після опромінення їх світлом сонця чи ультрафіолетовими променями кварцової лампи. З іншого боку, було виявлено, що деякі речовини тваринного чи рослинного походження після опромінення їх ультрафіолетовими променями набувають здатності попереджувати захворювання після додавання їх у їжу в дуже незначних кількостях. Такою речовиною, що оберігає від рахіту, є вітамін D. Він знаходиться в складі жироподібних речовин шкіри (ліпоїдів). Тому рахіт можна лікувати сонячним світлом, ультрафіолетові промені якого, потрапляючи на шкіру, готують у ній власні ліки - вітамін D.

У чому чудодійність вітаміну?

Вітамін D має кілька своїх форм. Їх називають кальцифероли і представлені вони переважно у вигляді двох речовин: ергокальциферолу (вітаміну D2), що надходить із дріжджів, та холекальциферолу (вітаміну D3), який отримано із тканин тварин. В організмі людини обидві ці речовини перетворюються в активні форми вітаміну. Потреба в кальциферолах складає в середньому 100 МО (міжнародних одиниць) на добу.

Біологічна роль кальциферолів пов\'язана з їх активною участю в обміні кальцію. Вони стимулюють засвоєння цього елемента з відкладанням його у кістках. Ось чому основні прояви англійської хвороби проявлялися розм\'якшенням кісток.

Отже, за недостатності вітамінів групи D, у дітей переважно перших трьох років життя з\'являються ознаки рахіту. В дорослих (особливо у вагітних жінок), які мало перебувають на сонці, не вживають достатньо повноцінної їжі, кісткова тканина втрачає кальцій і кістки розм\'якшуються. В цих випадках таке явище називають остеопорозом. Недостатність вітамінів групи D може розвинутись і у дітей старших трьох років, особливо в періоди інтенсивного росту, якщо їх білкове харчування є недостатнім, а також має місце різка зміна кліматичних умов. Крім того, до розвитку D-вітамінної недостатності ведуть хронічна ниркова недостатність, хвороби печінки, тривалий прийом протисудомних препаратів, синдром мальабсорбції (порушеного всмоктування в кишечнику) різного генезу.

Знову про рахіт

На початковій стадії дефіциту вітаміну D у дітей до року спостерігається зниження апетиту, підвищена пітливість (особливо долоньок, стоп і волосистої частини голови), занепокоєння, підвищена збудливість, погіршання сну, облисіння потилиці. Ці ознаки можуть помітити батьки, а лікар, оглядаючи дитину, також зверне увагу на піддатливість (розм\'якшення) країв великого тім\'ячка, зниження м\'язового тонусу.

Якщо під час появи початкових ознак рахіту не вжити заходів з профілактики і лікування, через кілька тижнів розвинеться наступна стадія - період розпалу. Їй характерні кісткові деформації: зміна форми черепа (сплощення потилиці, видовження черепа, поява лобових горбів), деформація грудної клітки (западання - \"груди шевця\", чи випинання - \"курячі груди\"), викривлення кісток ніг (особливо, якщо маля вже ходить) Х- чи О-подібної форми, також відбувається звуження таза, з\'являються кісткові нарости у вигляді \"браслеток\", \"ниток перлів\", \"рахітичних чоток\", що добре видно при рентгенологічному обстеженні.

Крім кісткових деформацій, у випадках рахіту, сповільнюється ріст зубів, відбуваються серйозні порушення функціонування різних органів: зміни в роботі серця і легень, дисфункція шлунково-кишкового тракту (закрепи), вегетосудинні прояви (виражена пітливість, мармуровий відтінок шкіри). Діти з рахітом у стадії розпалу починають відставати в розвитку.

В якийсь момент ознаки розпалу рахіту проходять, дитина почуває себе краще, але наслідки перенесеної хвороби можуть залишитися на все життя у вигляді деформованих кісток: криві ноги, змінена форма черепа, вузький неправильної форми таз, що для дівчаток - майбутніх мам - небезпечне ускладненнями під час вагітності та пологів. Крім того, діти, які перенесли рахіт у стадії розпалу, схильні до розвитку хронічних захворювань або ж часто хворіють.

Саме тому не потрібно доводити ситуацію до розпалу рахіту, а займатися профілактикою недуги до появи її ознак.

Для профілактики рахіту постарайтеся годувати дитину грудьми хоча б до півроку. Якщо ж маля перебуває на штучному вигодовуванні, йому з 4-5 місяців призначають пригодовування. Давайте йому для профілактики вітамін D3. Але в цих випадках необхідно, щоб за малюком вів спостереження дільничний педіатр, оскільки надлишок вітаміну D3 може нашкодити здоров\'ю дитини (загальмувати ріст).

Робіть маляті гімнастику і масаж, щоб зміцнити кістки


Гуляйте з дитиною не менше двох годин на день. Якщо з якоїсь причини прогулянки неможливі, влаштуйте малюку повітряну ванну просто вдома, одягнувши його як для прогулянки і відчинивши вікно. З немовлям починайте гуляти відразу за кілька днів після виписки з пологового будинку, спочатку тримаючи маля на руках. Активні компоненти вітаміну D утворюються в шкірі дитини під впливом ультрафіолету. Чи значить це, що в літні місяці ваше маля може засмагати голеньким під променями сонця? Ні, в жодному разі! Йому цілком вистачить розсіяного ультрафіолету, що проникає крізь крону дерев (у \"мереживній\" тіні). Крім того, діти дуже легко перегріваються, і про це теж треба пам\'ятати. Літо, взагалі, благодатна пора для прогулянок, особливо за містом, на дачі чи в селі, подалі від вихлопних газів і міського смогу! Відомо, наприклад, що автомобільні вихлопи, які забруднюють атмосферу, можуть стати причиною виникнення авітамінозів у маленьких дітей. Вчені прийшли до висновку, що в центрі міста через загазованість повітря в шкірі малюків утвориться менше вітаміну D. Забруднене повітря затримує ультрафіолетові промені значно більше, і вони не досягають поверхні шкіри. При цьому порушується процес утворення вітаміну D, що може призвести до серйозних захворювань, зокрема, рахіту.

Саме влітку, в зв\'язку з активним впливом сонячних променів і посиленим утворенням вітаміну D, дитина має особливу потребу в продуктах, що містять кальцій. У протилежному випадку нестача кальцію в крові здатна спричинити судоми - так звану спазмофілію. Тому з 6-8 місячного віку в раціон маляти рекомендують вводити кальцієвмісні продукти (сир, яєчний жовток, вершкову олію).

Дитину повинен регулярно обстежувати педіатр, який і може вчасно помітити ознаки рахіту і призначити відповідне лікування.

Вітамін D і цукровий діабет

Фінські вчені прийшли до висновку, що регулярний прийом вітаміну D в дитячому віці значно знижує ризик виникнення цукрового діабету. Вони вивчали групу з 12 тисяч дітей, які народилися в 1966 році. В період до 1997 року цукровий діабет був виявлений у 81 чоловіка.

В ході спостереження діти були розділені на групи, залежно від прийому вітаміну. Виявилося, що його вживання взагалі знижує ризик появи недуги, але більше за все це помітно при досить високих дозах і регулярному прийомі. У таких випадках імовірність розвитку хвороби знижується на 80 відсотків.

Крім того, помічено, що в дітей, які перенесли рахіт, основною причиною якого стала різка нестача вітаміну D в організмі, цукровий діабет зустрічається в три рази частіше. Аналогічні дані були отримані і раніше в результаті експериментів на тваринах та вивчення медичних карт діабетиків.

Зв\'язок вітаміну D і діабету підтвердився і прикладом самої Фінляндії. В цій країні найвища в світі поширеність діабету першого типу (він частіше з\'являється саме в дитячому віці), а сонячного світла дітям там катастрофічно не вистачає.

Тому необхідно, щоб діти отримували вітамін D як мінімум в межах фізіологічної потреби.

Де знайти кальциферол?

Досить велика кількість кальциферолів міститься в курячих яйцях, риб\'ячій ікрі. В молочних продуктах їх вміст незначний. Найвищий їх відсоток знаходиться в печінці морських риб і тварин, а також у жирі, який із них отримують. Риб\'ячий жир та жир морських тварин не вважається продуктами харчування і можуть бути використані тільки як джерело кальциферолів, за їх недостатності.

Передозування вітаміну

Часом від інтенсивного введення в організм дитини вітаміну D, що відбувається внаслідок безконтрольного використання препаратів та застосовування високих доз в короткий проміжок часу, може виникнути стан передозування. В цих випадках гіпервітаміноз проявляється відкладанням кальцію в різних органах (нирках, судинах, м\'язі серця). Інтоксикація вітаміном D переважно виникає у дітей, які знаходяться на штучному вигодовуванні, травмованих у пологах, недоношених, з низькою масою тіла при народженні, підвищеною чутливістю, гіпотиреозом. Розвитку інтоксикації сприяють інтенсивні сонячні або кварцові опромінення, прийом препаратів кальцію. Тому зауважте, що призначити вітамін D повинен лише лікар. Він зможе правильно вибрати необхідну дозу препарату та проконтролювати спеціальними обстеженнями, чи достатню кількість цього дорогоцінного вітаміну отримав ваш малюк.

Леся Шульгай, лікар-педіатр.