gototopgototop

Учені виявили високий рівень креативності в людей з аутизмом

PDFДрукe-mail

Статті - Психологія дитинства

priznaki-autizma-u-detejУчені виявили, що люди з аутизмом частіше, ніж звичайні, генерують креативні ідеї. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в серпневому номері журналу «Про аутизм і порушення розвитку» (Journal of Autism and Developmental Disorders). Таке відкриття називають першою спробою емпірично пов’язати творче мислення з характерними рисами аутизму.

Згідно з інформацією психологів Університету Східної Англії (UEA) і Університету Стірлінга, індивіди з яскраво вираженими аутичними рисами пропонують менше відповідей при пошуку альтернативного рішення проблеми (процес під назвою «дивергентне мислення»), але їхні варіанти унікальніші та креативніші.

Дослідники провели експеримент, під час якого 312 осіб анонімно відповідали на запитання анкети. За їхніми відповідями вчені вимірювали й аналізували аутичні риси. Також учасникам пропонували серію тестів на творче мислення. Наприклад, особливих людей просили знайти альтернативне застосування для цегли або скріпки для паперу, або надати стільки тлумачень абстрактній картині, скільки вони встигнуть придумати за хвилину. У тих, хто пропонував найбільш незвичайні варіанти, спостерігалися чітко виражені прояви аутизму.

«Люди з характерними особливостями аутизму можуть знаходити найрізноманітніші креативні шляхи вирішення проблем, – коментує доктор Мартін Догерті зі школи психології Університету Східної Англії. – Вони можуть не побачити тих же рішень, що звичайні люди, і віддати перевагу менш поширеним ідеям, які іноді виявляються більш ефективнішими, ніж стандартні».

Захисники інтересів людей з аутизмом оцінили дослідження як важливий крок до завершення епохи неправильного уявлення про різного роду порушення. Таке відкриття дасть можливість особливим людям не тільки розвивати себе, а й знайти гідну роботу, що базується на прикладному застосуванні незвичайних ідей.

«Уперше дослідження з аутизму довело, що інший погляд на світ може бути дуже позитивною особливістю, необхідною в сучасному світі, – коментує консул «Аутизм-Європа», засновник Фонду «Дитина з майбутнім» Інна Сергієнко. – Креатив сьогодні «в моді», якщо можна так сказати, а отже, ця здатність людей з аутизмом може бути затребувана на ринку праці. Головне – навчити їх пропонувати свої послуги, а суспільству допомогти побачити користь від послуг особливих людей, яка в деяких сферах значно більша, ніж від звичайних».

 Довідково

Аутизм – розлад, що виникає як наслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вираженим і всебічним дефіцитом соціальної взаємодії і спілкування. Поширеність розладів аутичного спектру становить 6 на 1000 осіб, причому у хлопчиків подібні стани відзначаються приблизно в 4 рази частіше, ніж у дівчаток. Попри те, що при ранньому втручанні дитині можна допомогти в набутті навичок самодопомоги і спілкування, ще невідомі методи, здатні повністю вилікувати від аутизму.

 

Джерело: http://pedpresa.ua

Спілкування