gototopgototop

Проводимо казкотерапію

PDFДрукe-mail

Статті - Психологія дитинства

altГерої страхів і причини страхів

Перш ніж викликати героїв казок на боротьбу із страхами, потрібно з\'ясувати причину страхів. У кожному, окремо взятому випадку, вони різні. Так, відчуття страху у дитини може викликати якийсь конкретний випадок, який з ним відбувся (малюк злякався собаки, впав з гори, обпікся). З часом цей тривожний стан проходить, якщо ситуація не повторюється, і батьки вчасно надали належну увагу карапузу, пояснили причини, чому так трапляється.

Зрозуміло, що в цьому випадку герої казок, за допомогою яких ми долатимемо дитячі страхи повинні стійко переносити травми і не боятися собак.

Трапляється і так, що іноді самі дорослі стають причиною того, що в дитячій душі народжується страх. У надмірно тривожних батьків зростають такі ж діти, для яких емоції і поведінка найближчих для них людей дуже значущі. Спочатку малюк копіює дорослих, а потім і повністю може перейняти на себе їх поведінку. Наприклад, дитина ніколи б і не подумала боятися павуків, якби їй не передався страх мами, яка одного разу перелякано ойкнула побачивши нешкідливого павука. В цьому випадку герої казок теж швидко допоможуть скоригувати поведінку малюка.

Ще однією причиною виникнення страху стають дитячі фантазії. Дитина вибудовує в своїй голівці дивовижні образи, одушевляє предмети, для неї все має значення. По суті, діти лякають себе своїми ж вигадками. Тому постарайтеся зробити так, щоб дитина якомога частіше слухала казки, герої яких не боялися б взагалі нічого.

Також, якщо ви не хочете посіяти страх в душі своєї дитини, у жодному випадку не лякайте її тим, що герої казок прийдуть і заберуть її або взагалі, що герої казок можуть зробити щось погане малюку.

Пам\'ятайте, для маленької людинки немає нічого страшнішого, ніж залишитися без мами в цьому великому і малознайомому світі, хай навіть з героєм казок.

Як герої казок повинні правильно реагувати на страхи малюка

Якщо ви бачите, що крихітку щось турбує, знайте, у ваших силах допомогти їй впоратися з цим за допомогою героїв казок. Ніколи не відмахуйтеся від дитини, коли вона вам говорить: «Мені страшно!». Завжди уважно і з розумінням ставтеся до цього. І розкажіть малюку казку, дії героя в якій допоможуть йому подолати страх.

Коли малюк бачить, що його приймають і не висміюють, він обов\'язково вам розповість, що його турбує і чим він наляканий. Відповідно, буде набагато легше підшукати потрібного героя казок.

Лікування страхів за допомогою героїв казок практикується з найдавніших часів

Ще з давніх часів казкових героїв використовували не тільки для того, щоб заспокоїти дитину, захопити її перипетіями сюжету, але і щоб навчити і пояснити дитині безпричинність його страхів. Герої казок — це, по суті, передача життєвого досвіду з покоління в покоління. Герої казок порушують дуже багато загальнолюдських проблем, і, звичайно ж, герої казок завжди знаходять різні способи їх рішення. Але найголовніше — герої казок завжди зберігають надію на благополучний результат ситуації! А це так важливо для дитини — знати, що у результаті все буде добре. Саме тому герої казок творять дива, допомагаючи малюку впоратися з непростою для нього ситуацією.

Особливості терапевтичної задачі героїв казок у тому, що герої казок повинні розглядати конкретну проблему, направлену на конкретну дитину.
При цьому абсолютно неважливо, чи герої казки в даному випадку слідуватимуть загальноприйнятому сюжету оповідання. За основу можна узяти героїв улюбленої казки вашого малюка і підлаштувати її сюжет під свою проблему.
Або взагалі скласти нову казку з новими героями. Головне, негативного героя казки (цей герой казки втілює страхи вашої дитини), потрібно або висміяти і зробити безсилим, або перетворити на позитивного героя казок (наділити цього героя казок смішними, добрими рисами, додати герою казок вигляд симпатичної істоти).

В ході бесіди дитина сама підкаже вам деталі образу героя казок, яких бракує, і лінію сюжету. А потім важливо придумати який герой казки і за допомогою чого переможе страх. Це можуть бути, наприклад, такі архетипні герої казок, як чарівник, добрий гном, сміливий лицар, відважний хлопчик-мізинчик, красуня-фея, просто малюк, який чимось нагадуватиме вашого.

Не варто забувати також , що, наводячи дитині в приклад героїв казок, можна не тільки подолати дитячі страхи, але і перемогти шкідливі звички у дітей.

Джерело: vagitna.pl.ua