gototopgototop

Годування з боєм! Як уникнути проблем

PDFДрукe-mail

Грудне вигодовування

gv14У користі грудного вигодовування сьогодні вже ніхто не сумнівається. І майбутні мами, прочитавши під час вагітності купу спеціальної літератури, доволі рішуче налаштовані годувати грудьми.
Але ось щаслива подія, нарешті, відбулася - маля народилося. Проходить певний час, і враз молода мама з тою самою рішучістю відмовляється від годування грудьми. Чому? Що трапилося? Виявляється, це БОЛЯЧЕ!

Трудові мозолі

Давайте розберемося, чому під час годування може з'явитися біль і що він означає.
Коли новонароджена дитина вперше прикладається до маминих грудей, нові відчуття виникають не тільки в дитини, але й у мами. Особливо це актуально для первістків. Але навіть якщо в жінки вже був досвід материнства та грудного вигодовування, груди вже встигли "забути", як діє крихітний язичок і міцні ясна. Шкіра на соску і довкола нього досить тонка і ніжна, тому мамі гарантовані доволі сильні відчуття.
У процесі смоктання крихітка "шліфує" мамин сосок, і поступово шкіра там стає більш твердою і не такою чутливою, формується своєрідна мозоля. Якщо ви коли не будь вчилися грати на гітарі, те напевно пам’ятаєте, як спочатку на м'яких подушечках пальців залишає відбиток кожна струна. Потім сліди гітарних струн просто "горять", і, нарешті, шкіра грубіє, і захисні мозольки дозволяють грати на гітарі практично безболісно.
Щось подібне відбувається й під час грудного вигодовування. У перші дні після пологів шкіра може трохи потріскатись, побіліти, на ній з'являються білі скоринки. Так і формуються "трудові мозолі", цей процес може зайняти від декількох днів до декількох тижнів.
Біль може виникати в момент захоплення соска. Але як тільки маля почало активно смоктати, хворобливі відчуття зникають. Такий біль (а часом навіть не біль, а просто сильне відчуття) виникає під дією гормонів і не потребує спеціальних лікувальних заходів.

Муки або радість?

На жаль, у більшості наших пологових будинків годувати грудьми не вчать. Більше того, вчать, як перетворити грудне вигодовування на пекельні муки. Судить самі. Спочатку приходить медсестра і суворим голосом наказує новоспеченій мамі вимити груди з милом, а потім насухо витерти. Наприкінці годування інструкція, яка обійшла всі медичні інстанції, знову вимагає обмити груди водою, а при наявності подразнення змазати сосок зеленкою.
До чого цей шлях веде? До висушування природного змащення навколо соска, запаленню шкіри й до тріщин. Нічого дивного, що годування по такій інструкції стає нелюдським подвигом в ім'я материнства. Чи надовго вистачить маминого героїзму?
Якщо шкіра навколо соска почервоніла і запалилася, якщо на соску немає захисної мозольки, і біль під час годування підсилюється, це тривожна ознака. Стежте за правильним прикладанням дитини до грудей. Якщо маля добре захоплює груди, то частота і тривалість годувань не обмежується. Не дозволяйте дитині смоктати тільки сосок, "ганяти" його в роті вперед-назад або зі сторони вбік, прикушувати мамині груди (навіть беззубим ротом).
На жаль, практично всі жінки, прикладають дитину до грудей неправильно. У роті в дитинки має бути не тільки сосок, але й навколососковий кружок (ареола).
Правильно віднімайте дитину від грудей. Якщо малюка відірвати від грудей під час смоктання, він інстинктивно стисне яснами груди і може їх травмувати. Або дочекайтеся,
коли він сам відпустить сосок, або обережно вставте свій мізинець у куточок його рота. Маля відкриє ротик, і тоді ви зможете безболісно витягти груди.

Груди брудними не бувають.

У всякому разі, якщо ви в цей момент не лежите голими грудьми в пісочниці. Так що цілком достатньо під час гігієнічного душу просто їх ополоснути. Мило й будь-які мийні засоби змивають з грудей спеціальне захисне змащення, яке виробляється залозами Монтгомері. Але ж у природі просто так нічого не відбувається - це змащення має бактерицидні властивості, запобігає виникненню саден, потертостей, зайвого пересихання і захищає шкіру від патогенних мікроорганізмів. Так що забудьте інструкцію про миття грудей з милом, а тим більше - про використання спиртовмісних розчинів.
Якщо груди все-таки необхідно чимось помити, краще використовувати засоби, які не впливають на звичайну мікрофлору шкіри й не залишають на ній плівки. Підійдуть для цих цілей засоби, призначені для гігієни інтимних місць, особливо ті, що не мають сильного запаху.

Чим намазати груди?

Якщо вас нічого не турбує, немає необхідності чим-небудь намазувати соски. Втім, для профілактики тріщин можна використовувати засіб, який завжди під рукою й абсолютно безкоштовний. Мова йде про ваше власне молоко (або молозиво). Воно, як відомо, має протимікробні властивості. Перед годуванням обмажте сосок декількома крапельками молока. Після годування теж можна видавити крапельку молока, розмазати його по соску та ареолі й залишити на декілька хвилин, щоб висохло. У перші три-чотири тижні після пологів така профілактика буде доволі доречною.
Жінкам з особливо ніжною шкірою сосків можна для цієї мети використовувати й крем Purelan™ 100. Він випускається швейцарською компанією Medial і складається зі стовідсоткового ультрачистого медичного ланоліну. Це абсолютно натуральний гіпоалергенний продукт, що не містить добавок, консервантів, не має смаку та запаху. Тому його не потрібно змивати перед годуванням маляти. Відразу після годування намажте Purelan™ 100 сосок і ареолу дуже тонким шаром. Через кілька хвилин крем повністю вбереться, не даючи шкірі соска пересихати.
Кремом Purelan™ 100 можна обробляти й травмовані соски для кращого загоєння.

У що одягти груди?

Це залежить від ваших звичок. Дві умови: одяг не повинний здавлювати груди і соски не повинні бути вологими. Комусь зручніше носити спеціальний бюстгальтер для годування з натуральних матеріалів, хтось буде використовувати його тільки на вихід, а вдома обійдеться футболками, просто буде їх часто міняти.
У бюстгальтер можна вкладати захисні вентильовані накладки - вони збирають молоко, яке витікає, захищають соски від тертя об тканину, забезпечують постійний доступ повітря, що запобігає появі тріщин. Існують також накладки для збору грудного молока - вони захищають соски, збирають молоко та підтримують комфорт за рахунок м'якої внутрішньої силіконової мембрани і своєї анатомічної форми.

Це вже серйозно

Якщо вчасно не лікувати запалення сосків, то воно може призвести до тріщин.
Тріщини викликають під час годування різкий, пекучий біль, із тріщини витікає сукровиця, а під час годування може сочитися кров. Така травма грудей небезпечна, адже відкрита рана стає вхідними воротами для інфекції, і звідси вже - всього один крок до маститу.
Тому, якщо у вас виникли тріщини, справа не терпить зволікання.
На час лікування, можливо, доведеться припинити годувати маля із хворих грудей. Залежно від розміру та глибини тріщини, це може протривати від 12 годин до 2-3 діб.. Протягом цього часу молоко із хворих грудей необхідно буде зціджувати. При необхідності можна догодовувати маля зцідженим молоком з ложечки. Фахівці з грудного вигодовування не рекомендують використовувати для цієї мети пляшечку з соскою щоб уникнути "плутанини сосків".
Тріщини вимагають спеціального лікування – консультант з грудного вигодовування порадить вам гелі (не мазі!) для їхнього загоєння. Вони будуть сприяти тому, щоб ранка якнайшвидше затяглася.
Після загоєння тріщин вам треба буде ще раз навчитися прикладати дитину до грудей, правильно віднімати від грудей і підібрати зручну позу для годування. Краще це зробити разом з консультантом, щоб не наступати двічі на ті самі граблі.
До речі, у процесі лікування й після поновлення годування обов'язково повідомляйте консультанта по телефону про ваш стан. Якщо настало погіршення, то можуть знадобитися ще одна-дві зустрічі для того, щоб з'ясувати, у чому справа.

Інеса Смик
Консультування: М.Б. Майорська,
досвідчений фахівець з грудного вигодовування
www.rojana.ru