gototopgototop

Як годувати ... сумішшю.

PDFДрукe-mail

Грудне вигодовування

gv12Здавалося б, що може сказати консультант з грудного вигодовування про годування сумішами? Штучне вигодовування настільки поширене в нашому суспільстві, що навіть зовсім далека від питань харчування дітей раннього віку людина за один день зможе опанувати техніку годування сумішшю : купити необхідні для цього аксесуари, придбати рекомендовану лікарем суміш, поспостерігати за процесом годування , а недостатню інформацію почерпнути із численних рекламно-інформаційних буклетів. Сам термін " маля - штучник" міцно увійшов до сучасного лексикону, а пляшечка та соска - пустушка стали уособленням дитинства.

Мами різні потрібні, мами різні важливі.

Однак, на думку фахівців з лактації, у питанні годування сумішами спостерігається непояснений парадокс : перехід на штучне вигодовування сприймається насамперед як зміна стилю догляду за дитиною. Стилю, у якому роль матері зведена до мінімуму. Замінник молока витісняє спочатку груди, а потім і саму маму - адже тепер погодувати маля може будь-яка інша людина, а для втіхи і засипання йому досить й пустушки. Завдяки численним дослідженням сьогодні з впевненістю можна говорити про те, що для дитини ссання маминих грудей - це не тільки питання харчування. Рівною мірою процес грудного вигодовування формує відношення дитини до світу, впливає на психоемоційний розвиток дитинки, закладає стереотипи взаємин з оточуючими людьми, відображається на здатності особистості до любові. Перебування на руках у матері, сприйняття її як джерела любові, турботи та життєзабезпечення є логічним продовженням внутрішньоутробного існування дитини і забезпечує її гармонійний розвиток.

Тому, якщо у вашому житті з малям повстало питання про використання сумішей - постарайтеся зробити акцент на збереженні психологічної єдності з дитиною. Не позбавляйте себе унікального привілею - бути єдиною й ніким-нічим незамінною в очах маляти! Ми ж розповімо про можливі варіанти організації змішаного та штучного вигодовування, про технічні подробиці, які дозволяють максимально зберегти глибокий емоційний зв'язок між мамою та малям, незважаючи на повну або часткову відсутність молока.

Суміш - замінник материнського молока, а не материнських грудей!

От він, основний принцип догодовування маляти в ситуації змішаного вигодовування. Що мається на увазі? По-перше : мама не використовує замінники грудей - пляшечки і пустушки. Весь необхідний об'єм суміші маля одержує способами, які не створюють "конкуренції" мамі. По-друге, малюк як і раніше одержує груди в повному обсязі : прикладається до них так часто, як йому це необхідно ; засипає біля грудей ; ссе вночі. В загальних рисах, все дуже просто. Такий підхід допоможе зберегти ту кількість молока, яка у мами поки ще є і не дасть вам перейти цілком на штучне вигодовування. А також застрахує вас від виникнення проблеми відмови від грудей, що дуже болісно переживається як матір'ю, так і дитиною, дезорієнтованою наявністю альтернативних предметів для ссання.


Тепер кілька технічних подробиць, які допоможуть вам зорієнтуватися у виборі способу догодовування та визначити оптимальну кількість суміші.

Як ?

Найпростіший варіант догодовування - це годування маляти з ложечки. Чиста чайна ложечка наповнюється наполовину . Після того, як дитинка широко відкриє ротик - вміст вноситься усередину досить глибоко і виливається набік, за щічку дитини (тому що все, що попадає на язик, маля випльовує-виштовхує). В аптеках і магазинах дитячих товарів можна придбати спеціальні м'які ложки. Дуже зручну ложечку робить швейцарська фірма MEDELA - з пляшечкою на рукоятці. Під час годування маля можна тримати в горизонтальному або напіввертикальному положенні, можна помістити в автомобільне крісло або візок. Перш ніж запропонувати дитині наступну порцію суміші, необхідно переконатися, що вона встигла проковтнути попередню. Сигналом для припинення годування буде небажання дитини відкривати ротик або ковтати : швидше за все, дитина вгамувала свій голод і хоче тепер "запити" маминим молоком або заснути, посмоктавши груди. Будьте готові до того, що якась кількість суміші неминуче проливається і приготуйте яку-небудь ганчірочку для витирання.

Деяким мамам зручніше за все давати догодовування з піпетки. Підійде будь-яка піпетка із закругленим кінцем. Маля може знаходитись у лежачому положенні або в положенні напівсидячи. Наповнивши піпетку, вкладіть її в куточок рота дитини - для того, щоб рідина вилилася їй за щічку. Як і при годуванні з ложечки - не кваптеся, дозвольте малюкові самому визначати швидкість догодовування та необхідний йому на даний момент об'єм.

Багато дітей воліють одержувати суміш із маленької чашечки - такий спосіб зазвичай рекомендують для недонесених дітей. Поексперементуйте, може бути, вашому маляті теж сподобається присьорбувати з невеликої ємності. Нею може бути і пластмасова мензурка, і пластикова кришечка, і ляльковий стаканчик... Головне - безпечність матеріалу, з якого вона виготовлена. Окремо додамо про необхідність стерилізувати посуд після догодовування.

І, нарешті, найкращий , але найменш відомий спосіб пропонування суміші маляті. Це так звана Система Додаткового Вигодовування ( SNS ). На нашому ринку вона представлена також фірмою MEDELA . Як виглядає це пристосування? На невеликому шнурочку на шию мами одягається перевернена пляшечка, на кінці якої замість соски - тоненька трубочка, яка прикріплюється до грудей поруч із соском. Маля одержує суміш у самому процесі ссання груди! Таким чином, у цьому способі догодовування однозначно зберігаються всі психологічні аспекти і переваги грудного вигодовування , а також паралельно, без особливих турбот, вирішується проблема недостачі харчування для маляти. Якщо у вас немає можливості купити SNS, спробуйте виготовити її самостійно. Можна скористатися колбочкою від одноразового шприца і будь-якою тоненькою трубочкою (наприклад, назогастральним зондом для немовлят - продається в аптеках). Головне - уловити ідею такого способу організації догодовування, а далі - материнська фантазія не знає меж, особливо, якщо хочеться дати своїй дитині найкраще...

Існують дві основні схеми пропонування догодовування : " по годинах " і " навколо снів".
По годинах : необхідний дитині добовий об'єм суміші розділяється на рівні порції і дається через рівний проміжок часу в протягом дня в проміжку між 6 і 24 годинами (наприклад, по 40 грамів в 6 годин, в 10, в 14 , в 18, в 22 години).
Навколо снів : догодовування пропонується після пробудження і перед наступним засипанням. У цьому випадку мама повинна стежити за тим, щоб за добу набирався необхідний маляті об'єм суміші.

Є ще кілька нехитрих правил при організації догодовування. Вони допоможуть вам зберегти ваше молоко якомога довше - а разом із цим, закласти ще більш міцний фундамент фізичного та психічного здоров'я дитини.

- після догодовування пропонуйте маляті груди ;

- вмійте вчасно зупинитися! Не наполягайте на тому, щоб малюк з'їв усе, що ви для нього приготували - дайте йому самому контролювати свої харчові потреби.

- Якщо він щось пролив або не доїв цього разу - не треба додавати кількість нез'їденого до наступної порції догодовування.

- Намагайтеся не створювати негативних асоціацій із процесом догодовування. Якщо малюкові в ньому щось не подобається , якщо він пручається і виявляє невдоволення - спробуйте організувати пропонування суміші інакше.

- Недостача молока обов'язково повинна компенсуватися надлишком фізичного контакту з мамою! Як можна рідше залишайте дитину одну протягом дня, побільше тримаєте на руках, на колінах, носіть її в слінгу, організуйте нічний сон поруч із малям , навчиться простих прийомів дитячого масажу. Дитинці постійно потрібні мамина ласка і тепло! І не в переносному , а в самому буквальному значенні.

Скільки?

Один з найважливіших моментів в організації змішаного вигодовування - це визначення оптимальної кількості суміші на добу. Тут необхідно відзначити, що на жаль, у нас в країні дотепер про достатність молока в матері судять по дуже непрямих ознаках, як то: скільки маля висмоктало із грудей за якусь кількість часу, скільки мама може зцідити, скільки маля додало у вазі, скільки маля спить і т.п. У міжнародній же практиці прийнятий єдино достовірний тест на визначення кількості материнського молока : це частота та характер виділень дитини. А простіше кажучи - скільки разів на добу ваше маля пісяє! Якщо маля отримує достатню кількість молока , то за добу ви нарахуєте не менш 12 сечовипускань. Отже, ви можете провести самостійне дослідження : протягом дня користуйтеся не памперсами, а марлевими підгузками (або пелюшками). Якщо за день число мокрих калюжок не досягло 12, то для чистоти експерименту доведеться продовжити підрахунки й у нічний час. Якщо й за добу дитина попісяла менше 12 разів - то необхідно разом з терміновими заходами (більш часті прикладання до грудей, відмова від замінників грудей (пустушки, пляшечки) , організація нічних годувань) ввести оптимальну кількість суміші. Як її підрахувати? Знов-таки, вашим орієнтиром буде збільшення числа сечовипускань. Приблизно до 3 місяців маляті , щоб попісяти один зайвий раз, необхідно приблизно 30 мл догодовування ( з 3 до 6 місяців - від 40 до 60 мл). Таким чином, якщо ваше дитинча за добу намочило тільки 8 пелюшок, то ви, вживши термінових заходів по збільшенню кількості молока, одночасно додасте в його раціон 120 - 240 мл суміші, в залежності від віку. І все! Через кілька днів можна знову підрахувати число сечовипускань у добу - і відповідно до результату або зменшити об'єм догодовування, або залишити так само, або збільшити.

Сам факт необхідності догодовування сумішшю не повинен вас засмучувати! Як правило, це міра тимчасова. Навіть якщо у вас яскраво виражена гіпогалактія (зниження вироблення молока) - завдяки грамотним діям ви зможете годувати дитину дуже й дуже довго! Просто у свій час весь об'єм суміші буде поступово замінений пригодовуванням - кашами, овочами, сиром і т.д. - а грудне молоко і ваші груди залишаться як й раніше незамінними та затребуваними.

Догодовування не потрібне

Однак, часто ми спостерігаємо таку ситуацію. Молока в мами досить, маля добре "ходить" і по-великому, і по-маленькому. Але дуже повільно додає у вазі. Або дуже неспокійно поводиться під час ссання. Або взагалі відмовляється брати груди. А навколишні чомусь, незважаючи на достатню кількість сечовипускань, однаково схильні винити в усьому мамине молоко та завзято наполягають на введенні догодовування. Не поспішайте. Спочатку спробуйте знайти істинні причини проблеми. Наприклад, на темпи росту і збільшення у вазі дуже сильно впливають стресові фактори. До яких належать, до речі, і важкі пологи, і дитячі "кольки", і лікування дитини, і хворобливі процедури масажу, і просто недостача маминої уваги або невмілий догляд... А неспокійне, із плачем, уривчасте ссання грудей може виникати у зв'язку з труднощами в техніці прикладання : маля просто не вміє ссати груди правильно. Може бути, через використання пустушки або через наявність укороченої вуздечки - і дитині всього лише необхідно допомогти прикладатися до грудей правильно!.. А відмова від грудей взагалі не пов'язана з тим, скільки молока в грудях. Ссуть же діти пустушку або пальчик, з яких нічого не ллється... Так само причиною проблем у маляти може бути й стан його здоров'я. Тому якщо за всіма показниками ви впевнені, що у вас досить молока , а на виниклу проблему вам наполегливо рекомендують ввести суміш, запевняючи , що вона "краще" і "корисніше" - не поспішаєте її купувати . Зверніться до більш компетентного лікаря, до такого, який не буде забороняти вам годувати грудьми замість того, щоб глибоко розбиратися в ситуації. Зателефонуйте консультантові з грудного вигодовування. Спробуйте знайти сучасну наукову інформацію з питань лактації (наприклад, в Інтернеті, у документах Всесвітньої Організації Охорони здоров'я). Пошукайте підтримку серед родичів і подруг. Може бути, у когось із них була схожа проблема. І в кожному разі - не падайте духом!

Пляшечка - замінник маминих грудей, а не замінник мами!

Бувають ситуації, коли годувати грудьми не вийшло. Не прийшло молоко після пологів. Не вистачило сил боротися за його збереження. Не можна було за медичними показниками. Не вдалося вчасно одержати кваліфіковану допомогу. Причин багато. Результат один : маля росте на штучному вигодовуванні. Багато мамів відчувають це як свою провину, як внутрішній біль, як інтуїтивне відчуття неповного материнства. Чи можна змінити таке положення справ? Чи є вихід з безвиході щиросердечного дискомфорту на простори радості та повнокровного спілкування з малям?

Звичайно, є! Перший варіант - повернути молоко. Звучить незвичайно? Але нічого складного в цьому немає. Це важко, так. Потрібно багато праці і терпіння. Необхідна професійна допомога. Але це можливо. І за кордоном, і в Україні консультанти з грудного вигодовування регулярно займаються такими випадками.

Другий варіант - спробувати годувати сумішшю через Систему Додаткового Вигодовування (SNS) фірми MEDELA. Саме так, наприклад, деякі мами вигодовують прийомну дитину. Головна умова використання такого способу - згода малюка ссати ваші груди! Щоб навчити його цьому, швидше за все теж знадобиться допомога фахівця з лактації.

І останній варіант - використання як замінника грудей пляшечки та пустушки. Але не таке, яке ми часто спостерігаємо : їде маля в колясці і мусолить у роті соску, або лежить сповитий кульочок один у ліжечку й , засинаючи, ссе пляшечку. Ні. При подібному розкладі частина любові і прихильності, призначені в дитячій душі для мами, переносяться на ці аксесуари для годування. Маля у важку хвилину потягнеться не до мами, а до пляшки. Тому й у більш старшому віці буде теж шукати розради на стороні. А вам лише залишиться хапатися за голову , коли в дитини почнеться перехідний вік і проблема відсутності контакту й взаєморозуміння з підлітком встане ребром.

Психологи попереджають і про безліч інших негативних наслідків штучного вигодовування. Але ми не будемо загострювати на них уваги. Просто постараємося зробити все від нас залежне, щоб компенсувати відсутність годування грудьми за рахунок грамотно вибудуваного стилю догляду за дитиною.
Як?

Розповімо по - черзі.

Перша умова : нестача контакту з маминими грудьми заповнюємо постійним тісним фізичним контактом маляти з мамою. Якнайбільше тримаємо на руках, носимо на собі, організуємо контакт "шкіра до шкіри" (максимально роздягнений малюк притиснутий до маминого тіла, вільному від одягу). Практикуємо спільний сон уночі. Регулярно приймаємо ванну разом з дитинчам. На прогулянки ходимо під час пильнування на руках у мами. Освоюємо техніку дитячого масажу (повірте, це зовсім не складно!). Всю домашню роботу намагаємося виконувати, не залишаючи малюка одного. Чому це важливо? Під час вагітності мамине тіло дає дитині життя. Цілком справедливо маля очікує, що так буде й після пологів - мамині груди і її молоко забезпечать благополучний подальший розвиток маленького чоловічка. А малюк, який перебуває на штучному вигодовуванні, завдяки такому безперервному тілесному спілкуванню з мамою, теж не забуде, що саме вона - джерело його життєзабезпечення і найнадійніший помічник у всіх етапах його росту.

Друга умова : адекватне використання предметів для ссання. Що мається на увазі? Дитинча повинне сприймати замінники грудей не як окремі, самостійні предмети, а як частину мами. Весь комфорт і почуття безпеки, які вони йому забезпечують, повинні асоціюватися тільки з мамою. Застосування цього принципу на практиці приводить до декількох простих правил годування сумішшю :
З пляшечки дитину годує тільки мама.
Пустушку пропонує тільки мама.
Для ссання маля розташовується в неї на руках обличчям до грудей. Ніде в іншому місці малюк нічого ссати не повинен.
Засинає він - як і при годуванні грудьми - у процесі ссання в мами на руках. Якщо ви вирішуєте відкласти сплячу дитину - дочекайтеся моменту, коли вона спокійно випустить пустушку з рота.
Постарайтеся придбати найбільш зручні і безпечні для ссання пляшечки та пустушки. Не так давно на вітчизняному ринку з'явилася пляшечка, виготовлена у формі материнських грудей - на наш погляд, кращий варіант для ситуації пляшкового вигодовування. Під час годування ви можете її ховати під одягом (так само, як і пустушку) - для того, щоб у маляти була повна ілюзія ссання груди.

Наостанок хочеться побажати вам терпіння та сил у цій настільки вдячній і радісній праці - догляду за дитиною. Будемо сподіватися, що наші рекомендації допоможуть вам налагодити й зберегти на все життя ніжні тай глибокі відносини з дитиною!


Марія Гуданова, консультант з грудного вигодовування,
фахівець центру "Райдуга материнства"

Українська редакція: Олени Гергель