gototopgototop

Моя думка про ГВ. Автор: Mirta Groffman

PDFДрукe-mail

Грудне вигодовування

gv10На жаль, серед всіх моїх подруг, родичок і знайомих практично ніхто не годував грудьми довше 1-2 місяців. Після з'ясування причин, я можу зробити висновок тільки такий: багато хто з жінок не хоче годувати грудьми.

Я впевнена, що жінка, яка ХОЧЕ годувати свою дитину грудьми, і не ставить обмежень у часі, а хоче це робити, якомога довше - буде годувати стільки скільки потрібно.

Немає молока, воно не жирне, дитина не бере груди і таке інше, не аргументи, а тільки виправдання.

Значиму допомогу в тому, щоб у такий спосіб виправдати себе, надають наші педіатри і персонал пологових будинків. Зараз дуже багато пишуть про ГВ, про те, як це добре, і в пологових будинках теж надриваючись волають про те, що ми за ГВ..., але на ділі, як тільки з'являються найменші проблеми, неважливо якого характеру, відразу пропонується перейти на догодовування, і як наслідок на повне ШВ. Мати не хоче брати на себе відповідальність і пробувати налагодити ГВ, а педіатр тим більше не хоче брати на себе ніякої відповідальності.

Проблема ще в тому, що багато жінок взагалі не знають про важливість ГВ, і вважають, що спокійно можуть, погодувавши місяць, перейти на ШВ без шкоди для дитини... В чому тут причина? У відсутності інформації? Ні, зараз дуже багато інформації, не тільки в Інтернеті, але й у глянсових журналах, й в центрах для вагітних, та й майже в кожному місті є центр підтримки ГВ... Причина в небажанні взагалі одержувати інформацію, вчитися, діяти, шукати.. так, напевно.

Жінки готові витрачати гроші на суміші, вибираючи найкращу, і повідомляючи потім , як дорого обходяться діти. Готові витрачати гроші і час на пляшечки, їхнє кип'ятіння, готові миритися із закрепами та зниженим імунітетом у діточок... І готові втрачати так багато, не одержуючи нічого в замін...Адже, якщо не годувати свого малюка, то ніколи не побачиш як він дудить у цицю, як він розмовляє з нею. Ніколи не відчуєш повної своєї необхідності для когось у цьому світі.

Чомусь ГВ вважається лише процесом споживання їжі, і вся турбота в основному про те скільки дитина набрала ваги і чи жирне молоко... Але дитина під грудьми в мами не тільки їсть... Вона, у першу чергу там росте, соціалізується, розвивається, вчиться говорити, координувати рухи, налагоджує контакт із мамою та через неї контакт зі світом... заспокоюється, врешті-решт, після надлишку вражень.

Щораз, коли я читаю або чую ще одну історію про невдале ГВ, вірніше про його відсутність, першим моїм спонуканням залишається подзвонити, написати, поговорити з цією жінкою і допомогти їй повернути та налагодити ГВ. Але..., нескінченне число разів, я наштовхуюся на загальну відповідь - так ГВ це добре, але ми вже все їмо, або мені вже так зручно, або безліч подібних відповідей...

І щораз, відчуваючи смуток, я нагадую сама собі вірні вислови:

Кожен заслуговує, те, що має.
Хто шукає, той завжди знайде.
Хто хоче, той шукає можливості, а хто не хоче, той шукає виправдання.
Немає пророка у своїй країні.

Не марно ці вислови мудрі, адже вони й сигналять мені - не лізь, кожен робить вибір, і несе перед життям відповідальність за ці вибори, і змінити це не дано. Кожному Бог дає свої можливості, і кожен їх по-своєму використовує.

Мені подзвонила моя подруга і розповіла, що молока стало менше й про те, що малюк майже не прикладається вдень, верткий мов дзиґа. Малюку 9 місяців. Я порадила, як мінімум два рази на годину самій пропонувати йому груди, і обов'язково давати груди не тільки на сон, але й на пробудження. Через декілька днів, моя подруга сказала, що дитина жодного разу не відмовилася від запропонованих грудей, і що молоко повернулося, і дитина пом'якшала, стала лагідніша й більш спокійна. Мені було дуже радісно від того, що моя порада допомогла... Але це поодинокий випадок, ця порада була дана в потрібний час, потрібній людині.

Я вирішила написати свої практично випробувані методи ГВ. Це буде порада в нікуди. Кому потрібно - той побачить, а кому не треба - той пройде повз.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Груди пропонуються завжди й увесь час. На сон, після сну, декілька разів щогодини, при найменшому писку і просто так.

Поки маля зовсім маленьке, до 2-х місяців, то його бажано взагалі увесь час тримати біля грудей в слінгу або лежачи поруч із ним.
Обов'язково спіть з дитиною всі її сни в перший місяць, а може й два, це забезпечує відпочинок і вироблення пролактину.

Нічні сни, обов'язково, обійнявши дитину , або тримайте дитину під пахвою, бажано з цицькою у роті. Тим самим, ви будете повноцінно спати, а маля буде вночі ссати стільки, скільки йому треба.

Міняйте груди не частіше ніж через 1.5-2.5 години, інакше дитина не буде одержувати заднє жирне молочко, в якому міститься лактаза, що розщеплює лактозу, яка знаходиться в передньому білковому молочку.

Не зціджуйте груди!
Молока прибуває стільки, скільки треба дитині, і в міру росту дитини, буде збільшуватися й кількість молочка. При зціджуванні, ви ризикуєте зцідити переднє молоко або травмувати груди.

Зціджування веде до того, що молока стає більше ніж потрібно, і дитина не одержує заднє молоко, а так само можливі лактостази, мастити й інші неприємності...

Розцідити груди треба тільки під час прибуття молока.

Розціжуйте самі!
Не треба давати розціжувати груди лікарям з пологбудинку!
Вони роблять це часто не правильно, тільки завдаючи біль.

Що б розцідити груди, треба спочатку їх всі розігріти, плавно потираючи й погладжуючи. Потім м'якими цупкими рухами починати здоювати молочко від навколососкової площі, рухаючись поступово нагору до пахв.

Якщо відразу після пологів прикласти маля до грудей і не забирати його звідти, то процес розціжування, може взагалі пройти майже без всіх цих маніпуляцій, просто злегка масуючи груди, тримайте дитину увесь час біля грудей.

Не бійтеся, якщо молоко прийшло не на 3 день, а, наприклад на 5-тий, дитина цілком може жити перші дні на молозиві. Навіть при втраті фізіологічної ваги, їй нічого не загрожує, якщо вона постійно прикладена до грудей.

Не переживайте якщо ви не можете зцідити багато молока. Це не показник його кількості. У перші три місяці, процес молокоутворення тільки налагоджується і ще не встановлений повністю, тому часто в цей час важко зцідити більше ніж сто грамів.

Не довіряйте очам, а довіряйте своїй дитині. Я до того, що колір молока, утворення вершків, густота, не дають ніякого уявлення про те гарне молоко і чи вистачає його вашій дитині.
Про те, чи достатньо їсть ваше маля, говорить його стул і кількість попісів. Якщо дитина пісяє не менше 10 разів у добу, і какає після кожного годування гірчичною кашкою, значить їй всього вистачає.

При правильному ГВ, дитина може какати по-різному. Частота стулу і його кондиція встановлюються в кожної дитини індивідуально. Довіряйте своїй інтуїції, і менше переживайте. Затримка стулу до 7 днів нормальна, це особливо актуально до 6 місяців, коли в багатьох дітей молочко повністю засвоюється, і вони можуть какати рідко, від 1 разу на день, як мій Микита зараз в 5 місяців, до 1 разу на тиждень.

Всі питання про харчування вирішуються в горщику.
Ваша дитина не одержує заднє молоко, якщо в неї зелений стул з піною, багато газиків, закрепи.
Треба довше тримати дитину біля грудей, даючи ссати заднє молоко, і не так часто міняти груди. Не переживайте якщо вам здається, що дитина ссе порожні груди, це не так, раз ссе, значить там під час ссання утворюється заднє молочко, а це саме те, що й потрібно.

Якщо в дитини білястий, милоподібний стул, значить, ви взагалі її мало тримаєте біля грудей, і вона недоїдає.
Стул з дуже поганим запахом, кров'ю, домішками незрозумілого походження - можливо у вас проблеми, зверніться до лікаря, попередньо звернувшись до консультанта по ГВ, щоб з'ясувати можливі причини. Іноді це буває неправильна дієта мами.
Вкраплення в стулі можливі з різних причин. Наприклад, коли я закрапувала носик Микиті протарголом, то в нього в стулі були чорні згустки, я сильно переживала, поки не зрозуміла що до чого. Якщо ви почали педагогічне пригодовування, то в стулі довго може зустрічатися неперетравлена їжа.
Не списуйте крик дитини на газики, це часто не вірна причина крику. Не поспішаєте давати «Еспумізан» та іншу хімію. В крайньому випадку, коли я бачила, що йому газики псують життя, я сама пила кропове насіння або чай з фенхелем.
Не допаюйте дитину нічим, ніяких чаїв, травок і т.п. Все необхідне до 6 місяців дитина одержує з вашого молочка.

Дотримуйтесь режиму харчування - пийте кальцій, йод, вітаміни і харчові добавки. У перший місяць, краще обмежити себе в розмаїтті продуктів, але в принципі не варто відмовлятися кардинально від усього, просто закон - усього потрошки.

Обов'язково багато пити!
Як мінімум 8 склянок рідини в день. Я вважаю це доцільним, тому що вода в нашому організмі робить дуже багато корисного, під час лактації підвищена потреба в рідині. Якщо пити мало, то організм буде брати воду для молока, при цьому, не насичуючи в достатньої кількості свої клітини. А потім можуть бути проблеми зі шкірою, і так далі. Так само існує думка що пити треба по спразі, не намагаючись підвищити кількість випитої рідині більше звичайної, тільки заради того щоб підвищити кількість молока. Пити треба гарячі напої, це стимулює вироблення молока. Є рецепти, які підвищують лактацію, сік моркви з молоком, горіховий чай, насіння кропу. Але їх варто пити тільки в особливих випадках, просто так підвищувати лактацію немає необхідності. Треба дати можливість організму самому вибрати потрібний режим.
Лактацію підвищує в першу чергу дві речі - пролактин, він виробляється під час нічного ссання найбільше, і окситоцин, він виробляється під час ссання, з правильним захопленням соска й ареоли. Виходить, що б була гарна лактація - якнайбільше спати і якнайбільше давати груди дитині. Не втримаюсь, щоб не сказати відразу, що допомагає це реалізувати слінг і спільний сон.

Дуже важливо, що б дитина правильно брала груди. При правильному захопленні, груди притиснуті до носика й підборіддя дитини, губки в неї вивернуті, ротик широко відкритий. Якщо відсунути край губки, то видно як язичок обхоплює сосок.
Прикладання дитини до грудей
Пози для годування грудьми - Тут є чудові фото та інші рекомендації

При правильному захопленні ви не повинні відчувати ніяких болісних відчуттів, і відчувати тягу ссання.
Якщо ви бачите, що дитина неправильно захопила сосок, дрібно або криво, або з підгорнутими губками, то завівши сосок до краю рота, витягніть його й торкнувшись верхньої губки соском, введіть його правильно. Коли ви проводите по верхній губці малюка соском, то він рефлекторно широко відкриває ротик, відразу й вкладайте глибоко сосок.
Не треба притримувати груди, у дитини тверді крила носика і вона не задихнеться, навіть якщо вам буде здаватися, що вона утопає в грудях.
Щоб ваше маля не мучили газики, відрижка та печія, після годування можна його перекладати в слінгу у вертикальне положення, голеньким животом до свого голого тіла.
Не бійтеся зригування і блювоти фонтаном. Це нормально, у перші три місяці.
Якщо дитина мало додала у вазі в перший місяць, то не впадайте в паніку, не біжіть відразу купувати суміш, а продумайте своє ГВ і знайдіть помилки які ви допускаєте. Спробуйте їх виправити.
Міф про те, що можна зберегти ГВ при догодовуванні дитини - це міф. Таке завжди закінчується зменшенням кількості молока.
Дитина починаючи з 3 місяців все менше ссе вдень, через те, що відволікається на все навколо, тому пропонуйте їй груди як мінімум 2 рази в годину, і на сон, і на пробудження, і плюс обов'язкове годування вночі.
Ніколи не виймайте груди з ротика дитини, поки вона їх не відпустить сама. Багато дитяток просто сплять з цицею у роті, при цьому зрідка потягуючи молочко. Значить дитині так треба. Поспіть теж, якщо втомилися просто лежати поруч. А ще краще купіть кпк (кишеньковий комп'ютер) і читайте поки годуєте.

gv11Навчиться правильно спати з дитиною. Є два варіанти - покласти її на передпліччя й, обійнявши, пригорнути до себе. Другий варіант покласти її під пахву в гніздечко. Мені дуже допомогла подушка «Едельстар» наповнена гречаною крупою. Вона формується під шию й на ній зручно в будь-якому положенні.
Якщо дитина репетує та вигинається на грудях, то з'ясуєте причину плачу. Найчастіше це її бажання покакати або попісяти. У дітей рефлекторно відкриваються сфінктери під час ссання, і з'являється бажання сходити.
Треба висадити її над пелюшкою або, якщо дитина більш старша, над мисочкою, у позі з притиснутими ніжками до животика і при цьому не забираючи грудей.
Часто дітки просто кричать, особливо в перший місяць, іноді в перші три. При цьому ніяке заспокоєння їм не підходить, ані груди, ані заколисування. НЕ ПЕРЕЖИВАЙТЕ! Якщо ви впевненні, що дитина не хвора, і все з нею нормально, то просто треба пережити такі напади крику. Покладіть її в слінг і, включивши музику, розмірно потанцюйте. Можна примотати у вертикальному положенні, і прилягти з нею. Головне пам'ятайте, це нормально, дитина просто скидає психоемоційну напругу. Треба бути спокійним, доброзичливим і не панікувати.

Коли в дитини ріжуться зубки,
то вона може репетувати і вигинатися при спробі прикласти її до грудей, мене виручав мій палець.
Якщо його зігнути та дати дитині погризти кісточку, то відразу, після того як вона поздавлює її яснами, вкладаємо в ротик груди, і дитина починає ссати. Ще дуже виручає заколисування в слінгу. Спочатку заколисати поки не перестане плакати, потім цицьку в рот і спатоньки.

Важливо не совати груди, коли дитина репетує і ні на що не реагує. Треба її спочатку заспокоїти. Наприклад, після 2х місяців, вже можна чимсь відволікти, посвітити мобільним, включити мелодію на ньому, розповісти казку про ріпку або курочку рябу. Мого це відволікає від крику.

Не збивайте дитину з пантелику дурочками (пустушками) і пляшками з соскою. Це вороги ГВ. Десь був жарт, що перший крок до гумової жінки це гумова цицька в мами - пустушка та соска...

Може чогось я не згадала... Але головне - забажайте годувати свою дитину своїм молочком! Не бійтеся й не панікуйте, пам'ятайте, що будь-яку проблему можна вирішити. Важливо знати свою мету, тоді й знайдуться рішення.

Автор: Mirta Groffman
Переклад: Капітошка

Орігінальний текст: http://mirtagroffman.livejournal.com