gototopgototop

Організація грудного вигодовування після кесарського розтину

PDFДрукe-mail

Грудне вигодовування

gv8Організація грудного вигодовування після кесарського розтину

Якщо мамі прогнозують операцію кесарського розтину, вона звичайно хвилюється, як складеться в неї далі із грудним вигодовуванням. У нашому суспільстві існує стале переконання, що після кесарева - грудне вигодовування налагодити набагато складніше, ніж після звичайних пологів, частіше трапляються проблеми, зникає молоко й т.п. Однак консультанти з грудного вигодовування знають, що налагодити грудне вигодовування можна навіть у всиновленої дитини, тому організація годування після кесарева є завданням не більш складним, ніж налагодження годування після будь-яких інших пологів у пологовому будинку при роздільному утримуванні. Звичайно, як і будь-яка інша нестандартна ситуація, годування після кесарева спочатку буде мати свої особливості. Однак, якщо бути до цього готовою, все це буде тимчасовими заходами, від яких поступово можна буде відмовитися. Отже, у чому ж складаються особливості годування після кесарева розтину.

Проблема з першим прикладанням

Для успішного грудного вигодовування необхідно правильно організоване перше прикладання до грудей протягом першої години (а по деяким документах рекомендовано навіть у перші 30 хвилин) після народження, а як же це зробити після кесарева розтину?

Почнемо з того, що правильно організоване прикладання до грудей, тобто повноцінний імпринтинг у пологбудинках взагалі зустрічається рідко. Повноцінний імпринтинг містить у собі не тільки раннє прикладання до грудей, але й здійснення цього акту в момент найвищої смоктальної активності дитини, що дуже залежить від того, як протікали пологи й дуже рідко відбувається в перші 30 хвилин її життя! При повноцінному прикладанні дитина ссе тільки одні груди протягом 30-40 хвилин, а те й довше, після чого повиннна бути перекладена до інших грудей, які буде ссати стільки ж. Очевидно, що в більшості наших пологбудинків таке прикладання зазвичай відбувається через кілька годин а іноді й декількох днів після народження!

Після кесарева розтину протягом першої години після народження смоктальна активність дитини знижена або відсутня зовсім, тому світова практика рекомендує прикладати таку дитину до грудей через 1 годину після народження. Якщо дитина не проявляє достатньої смоктальної активності, їй пропонують груди на кожний писк доти, поки вона не захоче як слід посмоктати. Дослідження вчених показали, що високу смоктальну активність діти, не прикладені відразу до грудей, зберігають протягом перших 6-ти годин після народження, тому у випадку кесарева, достатньо часу, щоб прикладання до грудей відбулося протягом цих 6-ти годин.

У кожному разі, відбулося це прикладання через 1 годину або трохи пізніше, дуже важливо, щоб материнські груди були першим предметом, який потрапить у рот дитини. Для цього варто виключити будь-яке догодовування й допаювання маляти доти, поки його не погодує мама не менш 1-ї години поспіль! А от це вже залежить від того, як мама підготується до цього процесу, про що буде домовлятися з лікарями, за чим попросить простежити родичів. Наприклад, у випадку платних пологів і окремої палати, можна домовитися про те, що тато або бабуся будуть спостерігати через скло за всіма процедурами, які відбуваються в дитячій і що дитину віддадуть у палату, як тільки їй будуть зроблені всі необхідні процедури. Можна заздалегідь домовиться й про таку палату, де дитину з мамою взагалі не розлучають.

Таким чином, проблема з першим прикладанням сильно перебільшена й організувати цю ситуацію грамотно після кесарева також реально, як і після інших пологів у пологовому будинку.

Проблема з палатою реанімації

Після кесарева від 1 до 3 доби жінка перебуває в палаті реанімації, тому навіть у тих пологбудинках, де прийняте спільне перебування, вона розлучена зі своєю дитиною. Як же при цьому годувати грудьми?

Насправді це найголовніша проблема, яка, на жаль, пов'язана винятково із правилами організації допомоги в пологбудинках на території нашої держави. Ніде у світі такої проблеми не існує, дитина перебуває з мамою завжди, навіть у післяопераційній палаті, виключенням є необхідність в апаратному диханні для мами або для дитини. Цього вимагає Міжнародна конвенція по правах дитини. І поки наші мами не почнуть вимагати дотримування їх споконвічних материнських прав, ніхто за них цього не зробить! Тому просіть, вимагайте, домовляйтеся, поки для цього є час, тобто до пологів.

Домовитися можна про різне.

Наприклад, можна домовитися про те, щоб поки Ви перебуваєте в післяопераційному відділенні, дитину не годували. Запевняю Вас відсутність 10 мл молозива, яке маля висмоктує в першу добу й 30 мл у другу, зовсім не прирікають дитину на муки голоду! Однак, якщо поруч із дитиною не перебуває Ваша довірена особа, дотримання домовленості навряд чи можна буде перевірити.

Якщо мама відразу перебуває у своїй палаті, можна домовитися, про те, що тато або бабуся доглядають за малям, поки мама цього зробити не в змозі. Вони також можуть догодовувати маля з ложечки, якщо лікар наполягає на догодовуванні.

Якщо ж все-таки Вас розлучили, не слід падати духом. Змиріться з тим, що Вам доведеться переучувати дитину, і насолоджуйтеся хвилинами відпочинку. Правда відпочивати можна тільки перша добу. На другу добу необхідно організувати зціджування обох молочних залоз, кожні 2 години, крім нічної перерви з 24.00 до 6.00. Починати зціджування краще зі стимуляції сосків долонею, потім зціджувати біля 5-ти хвилин, незалежно від того, скільки звідти виділяється. Весь час, що залишився, - відпочивайте.

Якщо мама не забуває зціджуватися й готова переучувати дитину правильно ссати, як тільки з ним зустрінеться, успіх гарантований!

Таким чином, навіть при знаходженні мами окремо від дитини в перші дні, потім можна буде все налагодити, а якщо грамотно домовитися з медперсоналом заздалегідь, строки розлучення можна сильно скоротити!

Проблема з нестачею молока

Після кесарева розтину в багатьох мам спостерігається вповільнений прихід молока, воно може прийти навіть на 9 день, догодовування неминуче, як потім налагодити годування?

Звичайно, якщо в мами молоко приходить так пізно, дитину якийсь час доведеться догодовувати. Однак, по-перше, далеко не в кожної жінки після кесарева спостерігається вповільнений прихід молока. А дитина в перші дні задовольняє свої потреби тільки молозивом, а його жінки виробляють по-різному. Тому не поспішаєте робити висновки. Не звертайте уваги на те, наскільки дитина втрачає у вазі, тому що ця втрата взагалі не залежить від способу годування. І не поспішаєте догодовувати дитину, поки не проведете так званий «тест на мокрі пелюшки». Порахуйте число сечовипускань дитини.

У перші 3 доби доволі усього 2, наступні три із третьої по шосту, усього 4, починаючи із шостої доби їх повинне бути не менш 6.

Це нижні границі, сечовипускань може бути набагато більше, але за матеріалами ВОЗ і Міжнародної Молочної Ліги до 10 дню життя дитина може спокійно існувати без догодовування при дотриманні цих норм. А до 10-го дню молоко зазвичай з'являється.

По-друге, іноді при грудному вигодовуванні догодовування на початковому етапі буває навіть необхідне! Якщо ми годуємо недоношену, ослаблену дитину, у перші дні їй обов'язково буде потрібне догодовування, тому що в неї просто немає сил для висмоктування всієї необхідної порції! Правда в цьому випадку догодовування організується зцідженим молоком, але саме завдяки догодовуванню дитина починає рости, у неї з'являються сили ссати усе краще і краще й потреба в догодовуванні поступово зникає. Також варто ставитися до догодовування з уповільненою появою молока. Молоко прийде, коли дитина буде достатньо стимулювати груди ссанням. Дитина, що не одержує догодовування, або сильно нервує біля грудей, або швидко засинає знесилена. Догодовування дозволить дитині почувати себе більш спокійною, і при цьому в неї буде вистачати сил на досить довгу стимуляцію грудей ссанням. У міру того як буде приходити молоко, від догодовування можна буде відмовитися.

По-третє, не так небезпечне саме догодовування, як спосіб, яким його дають! Для грудного вигодовування пляшечка із соскою найшкідливіший і марний предмет. Якщо мама збирається годувати дитину грудьми, то догодовування із соски неприпустиме! Саме мама повинна визначати спосіб догодовування дитини. У наших пологбудинках, на жаль, не прийнято догодовувати дітей іншими способами в дитячих відділеннях. Звичайно, якщо дитину приносять мамі по режиму, то їй доведеться з цим змиритися. Однак, як тільки дитина буде залишатися з мамою постійно - догодовування із соски повинне бути відмінене! Мама або родичі, що допомагають їй, можуть догодовувати дитину, дотримуючись наступних правил:


  1. для догодовування використовується маленька ложечка, піпетка, медичний шприц, пеніцилліновий пухирець, і т.п., але не пляшка із соскою;
  2. догодовування дають строго по режиму, пропонуючи груди до і після догодовування;
  3. у перші 10 днів дитині не дають більше 30 мл догодовування одномоментно;
  4. догодовування даємо тільки в тому обсязі, що підвищує кількість сечовипускань до норми.

Таким чином, навіть при вповільненому приході молока, і необхідності догодовування, мама зможе годувати грудьми, якщо грамотно організує догодовування.

Проблема з переучуванням дитини

Дитина, яку догодовували неправильно, за допомогою пляшки й великих порцій звичайно звикає до режиму, не бере груди занадто часто й крім того, неправильно їх захоплює. Якщо їй пропонують груди частіше, вона просто спить, а якщо не дають захоплювати груди у звичному неправильному положенні - плаче. Хіба можна переучити таку маленьку дитину?

Не тільки можна, але й потрібно. Годування у відповідності зі своїми біологічними ритмами, годування в правильному положенні, не тільки необхідні для гарної лактації в мами, це насамперед необхідно самій дитині. У генетику маляти закладений саме такий спосіб ссання. Всі її клітинки очікують необхідних сигналів. Як тільки поведінка мами починає відповідати генетичним очікуванням дитини, включається його спадкоємна програма. Організм дитини починає виробляти ендорфіни - гормони радості-щастя, тільки при частому годуванні в правильному положенні. Тому, навіть при переучуванні, навіть при плачі, дитина не одержує стресу!

Щоб пропонувати дитині груди частіше, зовсім не обов'язково її будити, потрібно тільки поспостерігати за її сном і запропонувати їй взяти груди через 1.5-2 години від початку засипання, у той момент, коли вона почне робити рухи, прицмокувати, уві сні!

Для того щоб навчити дитину по-новому брати груди, як правило, досить декількох днів. Але тільки, за умови грамотної консультації й відповідної підтримки. Самій мамі, як показує практика, із цим не впоратися, скільки б гарних книг і правильних статей вона не прочитала! Не допомагають ні відеофільми, ні барвисті плакати! Прикладання до грудей це мистецтво, передане від мами до мами! Тільки мама, що мала досвід подібного переучування, може навчити цьому іншу маму. І найпростіше знайти таку маму, звернувшись до консультантів по лактації.

Таким чином, які б помилки не були допущені Вами в перші дні після пологів, при своєчасному зверненні за допомогою, всі вони переборні!

Звичайно, при годуванні дитини грудьми після кесарева бувають і інші проблеми, але вони нічим не відрізняються від проблем матусь, що народили в пологовому будинку іншим способом, тому й вирішуються також.

А для скептиків хочу додати, що серед наших консультантів досить жінок, які не тільки змогли вигодувати дитину грудьми до 2-х років після кесарева, але й успішно навчають тепер цьому інших матусь!

Майорська М. Б.
досвідчений консультант з грудного вигодовування

Джерело