gototopgototop

Годування грудьми після року

PDFДрукe-mail

Грудне вигодовування

gv5Якщо ви годуєте грудьми дитину, якій виповнилося вже більше року, у вас можуть виникнути певні занепокоєння, чи не розбещуєте ви дитину, можливо ви боїтесь, що ваша поведінка є проявом почуття власництва, чи не стане дитина занадто залежною....


Зіпсованим буває те, що залишається без уваги - це псує. Будь-яка жінка, яка довго годувала грудьми, знає, що грудне годування не має з цим нічого спільного. Почуття власництва передбачає, що дитині не дають робити те, що їй потрібно, тому що вам хочеться іншого. Тепер щодо міфу про надмірну залежність. Будьте готові почути від доброзичливого порадника: "Як! Ви ще годуєте грудьми?" Це зауваження свідчить про нерозуміння, що в маленької особистості більші потреби. І досвід, і дослідження показали, що тривале грудне годування не створює залежності. Навпроти, діти, що перебувають на зв'язку з батьками (це ті, яких не відняли від грудей передчасно), насправді виростають більш незалежними, легше відокремлюються від матерів, вступають у нові взаємини з більшою впевненістю в собі й легше дисциплінуються.
Якщо вам дивно чути, що можна годувати грудьми протягом декількох років, запитайте в себе: "Хто жахається побачивши 2-літню дитину, яку все ще годують із пляшечки?" У багатьох дітей зберігається потреба ссати, незалежно від того, чи ссуть вони груди або суміш із пляшечки. Потреба, яка була задоволена, зникає. Незадоволена потреба може позначитися пізніше й привести до лиха...


Особливості годування дитини після року.

1. Основні годування відбуваються «навколо снів», і уві сні. Якщо мама вдень працює, то дитина їсть їжу зі спільного столу і вміє засипати без грудей. Особливо важливі ссання на засипання, на ніч і на пробудження під ранок. Важливо, щоб мама в ці моменти була поряд.

2. Маля поєднує ссання грудей з якоюсь невідкладною справою. Принципово за чим повинна стежити мама, це щоб положення голови щодо грудей не мінялися. Малюк повинен завжди рот притискати, але може при цьому танцювати польку, крутити ногами, руками, чи співати.

3. Малюк починає смикати інші груди. Якщо мамі неприємне смикання грудей, вона може заборонити це робити.

4. Підбігає на 2-3 ковтки й тікає. Мама довше розкривалася. Це підтвердження маминої надійності. Це не баловство. Дитині важливо знати, що ви тут.

5. Дитина прикладається, коли засмучена, ображена, коли сталося щось неприємне.

6. Норми відлучення від грудей не існує. Годування грудьми закінчується саме по собі, для цього не потрібні ні які спеціальні заходи. Просто потрібно набратися терпіння, і дати дитині ссати стільки, скільки в неї є в цьому потреба.


Якщо маля просить груди «від нема чого робити», а мама в цей момент зайнята, то можна іноді давати груди не відразу, і пропонувати замість грудей щось замість - інші цікаві заняття або інше «щось смачне».. Причини такої відмови повинні бути дитині зрозумілі - мама зайнята «от цією справою». Також можна відмовити в прикладанні, наприклад, у громадському місці. Однак, якщо дитина заплакала, налякана, ображена, вдарилась або хоче спати, і очікує від мами допомоги у вигляді прикладання до її грудей, мати не повинна дитині в цьому відмовляти або відволікати її якоюсь іграшкою! Часто дитина користається з нагоди для ссання, коли мама сидить у телевізора або розмовляє по телефону... У підсумку за добу виходять всі ті ж 12 і більше прикладань, з них 4-6 повноцінних годувань і 8-12 короткочасних прикладань з різних причин. Звичайно, мамі не потрібно лічити прикладання. Бажано знати і відчувати потреби своєї дитини та вчасно їх задовольняти, вводячи деякі розумні обмеження в міру дорослішання дитини.

Якщо мама говорить, що в рік у дитини збереглися 1-2 прикладання за добу, то годування на вимогу тут відсутні. Зате є великий обсяг введеного прикорму і обмеження в ссанні, які маля прийняло, як правильні. Якщо мама вирішить виправити ситуацію й налагодити природний процес, вона зможе це зробити, виправивши допущені помилки та почавши прикладати дитину до грудей на свою вимогу.
Буває й зворотна, не менш розповсюджена ситуація: мамі нема з ким залишити своє півторарічне маля, і вона перебуває з ним цілий день. Маля, генетично очікуючи відходу мами з будинку, ссе «про запас, поки дають», його буває дуже складно відволікти від грудей. Мама втомлюється від частих ссань, і через те, що зовсім не розуміє поведінки свого малюка. Тому, якщо мама працює, або в неї є помічники і можливість залишати маля з ними, то в парі «мама й маля» непорозуміння майже ніколи не виникають.

Мама не повинна пропонувати груди в ті моменти, коли хоче відволікти маля від якогось заняття, з її точки зору, недоречне у цей момент. Дитину треба перемикати не на ссання грудей, а на інше заняття. Рідко мами так роблять, тому що дати груди простіше, ніж знайти маляті альтернативу. У підсумку виходить, що мама дуже часто дає груди в тих ситуаціях, коли потрібно просто змінити небажану поведінку дитини, а змінювати небажану поведінку дитини іноді доводиться 10 разів на день, якщо не 20...
Дитина, що вміє ходити, бігати, плазувати по мамі, може «присмоктувати» у самих неймовірних позах. І тут мама повинна поведінку дитини контролювати й орієнтуватися на свої особисті почуття і потреби. Якщо ця поза їй не дуже зручна, то вона може її змінити. Якщо мамам неприємні «ігри з вільними грудьми» - покручування й пощипування соска, вона може заборонити дитині це робити, перемикаючи дитину на складку одягу або щось інше (свої пальці, намиста для годування й т.п.). Не можна відкладати обмеження в такому питанні на потім. «Я подумаю про це завтра» тут зовсім не підходить!

Малюк починає висувати свої вимоги по зміні грудей. В один «захід» він може змінити груди кілька разів, прикладаючись до кожної на півхвилини. Така поведінка характерна для грудничка, який увійшов в смак ссання, і повністю оволодів наукою грудного вигодовування. Дитина не повинна сама діставати груди з маминого одягу. Вона може показати, що їй потрібно. Діставати груди повинна мама, тому що якщо дозволяти дитині це робити, у ситуації, у якій це не зручно, заборонити не вийде без скандалу, це з одного боку. А з іншого боку, це мамин предмет і вона сама повинна розпоряджатися ним.
Крім того, мама дитини старше року може іноді обмежувати час ссання грудей. Коли маля заснуло, доволі насмоктавшись, і просто тримає груди в роті, можна спробувати акуратно їх забрати, вставивши свій мізинець у куточок рота дитини. Можливо, це буде виходити не завжди й не відразу. У мамів грудничків наприкінці другого, на третьому (на четвертому) році годування це виходить майже завжди. Також можна обмежувати час ссання й при неспанні дитини. У такому віці тривалість ссання грудей носить, скоріше, символічний характер. Немає необхідності завжди чекати, поки сама дитина відпустить груди.

Після 2-2,5 (іноді після 3-х) років залишається тільки годування на ніч і ранком, а вдень маля вже не дуже й то має потребу в прикладаннях. Молоко в стадії інволюції схоже за складом на молозиво, і цінність його важко переоцінити. У добовій порції такого молока міститься 60 добових доз імуноглобулінів, необхідних дорослій людині. Інволюція грудей триває від декількох місяців до року, і сприяє формуванню дитячого імунітету.
Природне завершення грудного годування важко назвати «відлученням від грудей». Відлучення немає, є припинення певного етапу в житті мами та дитини. Це відбувається обопільно, без ускладнень - закрилася потреба в ссанні, і одночасно в мами закінчилося молоко.

Пругова Галина,
консультант з грудного вигодовування,
провідний спеціаліст Центру материнства
і підтримки грудного вигодовування «Мамин будинок»