gototopgototop

Вагітність і судоми

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

pregna28Досить часто поява судом у вагітних пов\'язана з порушенням змісту яких-небудь мікроелементів. У першому триместрі вагітності це може відбуватися в результаті токсикозу, що супроводжується блювотою і зниженням апетиту, а в другому і третьому триместрах частіше пов\'язано зі збільшеними потребами плоду в різних поживних речовинах і мікроелементах у зв\'язку з його активним ростом і формуванням різних структур - кісток, зачатків зубів і так далі.

При виникненні судом необхідно досліджувати рівні кальцію, калію, магнію, натрію і фосфатів в крові. Судоми під час вагітності зазвичай розвиваються при пониженому вмісті в крові кальцію, калію, магнію і натрію і при підвищеному вмісті натрію і фосфатів. Нестача в їжі вітаміну В також може провокувати судомні скорочення.

Найчастіше на практиці доводиться мати справу з нестачею кальцію, калію і магнію. Зазвичай найбільш вираженими судоми бувають в середині вагітності. Пояснюється це максимальним стрибком росту плоду, що припадає на середину вагітності, і пов\'язаним з цим витратами великої кількості мікроелементів.

Нерідко судоми пов\'язані зі зниженням рівня глюкози ( цукру ) в крові. При вагітності це особливо актуально, оскільки глюкоза є основним енергетичним джерелом і активно витрачається не лише на потреби організму вагітної жінки, але і на життєдіяльність плоду. При неправильному режимі харчування, коли їжа приймається рідко, але у великому об\'ємі, при пізній щедрій вечері можливе зниження рівня цукру в крові в нічний і вранішній час, що може служити причиною появи судомних скорочень.

Варикозна хвороба також сприяє виникненню судом в м\'язах ніг. Зростаюча матка може здавлювати вени в малому тазі і перешкоджати відтоку крові від нижніх кінцівок. А посилений під час вагітності кровотік в малому тазі збільшує навантаження на вени. Якщо здорові вени ще можуть впоратися зі збільшеним навантаженням, то при варикозній хворобі кров починає застоюватися у венах нижніх кінцівок, з\'являються набряки.

Внаслідок погіршення кровообігу порушується живлення м\'яза, доставка до неї поживних речовин і видалення продуктів обміну речовин. Усе це сприяє розвитку судом. Сприяють розвитку судом паління і вживання великої кількості напоїв, що містять кофеїн, у тому числі і міцного чаю.

При палінні розвивається хронічна киснева недостатність, яка позначається і на стані м\'язів, провокуючи появу спазмів. А кофеїн може спровокувати напругу в м\'язах і їх обезводнення, що є сприятливою умовою для розвитку судом.

Перша допомога при судомах

При виникненні судом литкових м\'язів рекомендується спробувати потягнути м\'яз, в якому розвинувся спазм. Постарайтеся при цьому розслабитися і глибоко дихати. При судомі, що найчастіше зустрічається, в литковому м\'язі треба потягнути пальці ніг на себе, потім ослабити напругу і потягнути ще раз з дещо великим зусиллям. Повторюйте цей рух до тих пір, поки м\'яз не розслабиться, але не форсуйте розтягання м\'язів.

Після цього акуратно, щоб не спровокувати нову судому, помасажуйте м\'язи по напряму від периферії до центру, розігріваючи їх. Можна походити з метою активізації кровообігу. Після цього рекомендується полежати з підведеними ногами, щоб забезпечити відтік крові і уникнути повторних судом. Існує і ще один спосіб зняти судому - укол шпилькою в м\'яз, зведений судомою.

Лікування судом у вагітних

Перше, що повинна зробити вагітна жінка при появі судом, - повідомити про це акушерові-гінекологові, що спостерігає вагітність. При необхідності лікар призначить додаткові лабораторні дослідження і порекомендує консультацію фахівців ( терапевта, невропатолога, ендокринолога ).

Якщо серйозні захворювання як причина судом виключені, лікар порекомендує заходи, спрямовані на зменшення неприємних проявів. Приведемо найбільш загальні рекомендації:

Вагітним рекомендується: носіння зручного взуття із стійким каблуком заввишки не більше 4-5 см. При вимушеному тривалому стоянні слід періодично виконувати нескладні вправи для нормалізації кровообігу в литкових м\'язах, наприклад почергове перекочування стопи з п\'яти на носок і назад. Можна просто кілька разів піднятися на носки і опустити стопу назад на підлогу.

Дуже корисно використовувати для масажу стоп спеціальні масажні гумові килимки, м\'ячики, активізуючі рефлексогенні точки і покращуючі кровообіг. Рекомендується 2-3 рази в день впродовж 5-10 хвилин катати ступнями ніг м\'ячик або переступати з ноги на ногу на масажному килимку.

У разі варикозного розширення вен рекомендується носіння спеціальних противарикозних колготок і панчох. Дуже важливо правильно підібрати розмір і міру компресії ( тиски ) колготок, залежно від стану венозної системи. Краще, якщо в цьому вам допоможе лікар.

По можливості, необхідно відпочивати з підведеними ногами, щоб кров могла вільно циркулювати від стоп до верхньої частини тулуба. При цьому можна робити легкий масаж ніг, погладжуючи їх від стоп до стегна ( по напряму руху венозної крові по судинах нижніх кінцівок ) з помірним здавленням м\'яких тканин для поліпшення відтоку венозної крові.

Для активізації кровообігу і поліпшення живлення м\'язів корисні ванни кімнатної температури з морською сіллю - 2-3 ст.л. солі на 4-5 л води. Їх рекомендується робити увечері перед сном. Ця процедура добре знімає втому і напругу в м\'язах ніг.

В якості профілактики судом в литкових м\'язах рекомендується така вправа: лягти на підлогу, підняти ноги, зігнувши їх в колінах, і сильно упертися пальцями ніг в стінку. Утримуючи ноги в такому положенні, долічити до 10. Повторити 6-8 разів. Можна робити цю вправу кілька разів в день і перед сном.

Для підтримки нормального рівня цукру в крові вагітній жінці рекомендується часте дробове живлення, оскільки великі перерви в їжі також можуть призводити до зниження рівня глюкози в крові і, відповідно, до судом.

Основу харчового раціону повинні складати складні вуглеводи ( гречана і вівсяна крупа, хліб і макаронні вироби з борошна грубого помелу, овочі і фрукти ). Вуглеводи у складі цих продуктів розщеплюються повільно, забезпечуючи постійний вступ в кров помірної кількості глюкози. В результаті організм отримує достатню кількість енергії, а рівень гормону інсуліну, необхідного для підтримки нормальної кількості цукру в крові, значно не підвищується.

При вживанні простих вуглеводів ( цукор, цукерки, тістечка ) в кров поступає одночасно велика кількість глюкози. У відповідь виділяється багато інсуліну, через що згодом рівень цукру в крові різко падає, провокуючи м\'язовий спазм.

З метою профілактики дефіциту мінеральних речовин усім вагітним жінкам рекомендується прийом спеціальних полівітамінних препаратів, що містять усі вітаміни і мікроелементи в дозах, що задовольняють потреби і матері, і малюка. Крім того, необхідно включати в раціон продукти, багаті цими мікроелементами. Сир, інші молочні продукти, брокколі багаті кальцієм. Калій можна отримати з кураги, родзинок, буряка, печеного або звареного «в мундирі» картоплі. Горіхи в невеликих кількостях, гречана каша і бобові - джерело магнію.

При необхідності додатково можуть призначатися препарати, що містять кальцій ( Кальцій-Сандоз ), кальцій і вітамін D ( кальцій D3 ), калій ( Аспаркам, Панангін ) і магній ( Магне B6, мінеральна вода Донат магнію ) та ін. Наслідуючи ці рекомендації, ви обов\'язково впораєтеся з судомами, і вони не затьмарюватимуть такий прекрасний період вашого життя - час очікування зустрічі з малюком.

Джерело: sprosimam.org.ua