gototopgototop

Десять кроків до успіху

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

pregna29Маленький клубочок щастя спить, затишно згорнувшись в маминому животику. Ймовірно, йому сняться сни. Потім він трохи не спить, дає знати про себе легкими поштовхами, смокче пальчик, грається з пуповиною. І знову засинає ... Його життя приємне і безтурботне під надійним захистом мами. Живлення поступає через пуповину цілодобово. Біль відсутній. Мама, яку він сприймає як частину себе (або себе - як частина її?), завжди поруч. Він відчуває її любов і турботу, знає її тривоги і сумніви. Малюк довіряє мамі своє життя і здоров\'я. А після пологів він чекає від неї забезпечення таких же комфортних умов для свого росту і розвитку: повноцінного харчування, відсутності болю і страху, захисту й розуміння його насущних потреб.

Годувати грудьми чи ні?

Здавалося б, таке складне і відповідальне завдання для мам! Якщо вже зараз ми можемо дати нашій дитині найкращі умови для життя, то тим більше зможемо і вигодувати її грудьми, і виростити щасливою людиною! А поки ще наш малюк набирається сил для пологів, будемо теж готуватися до зустрічі з ним.

У сучасному світі популярність грудного вигодовування постійно зростає. Це не випадково: тільки в маминому молоці містяться всі речовини, необхідні для повноцінного фізичного і психічного розвитку немовляти. Так, у штучній суміші, приготованій на основі молока тварин, міститься всього лише близько 40 компонентів, в той час як жіночі груди виробляють унікальний продукт, що складаються з понад 400 елементів! Дітки, вигодовані маминим молоком, і дітки, які виросли на сумішах, відрізняються один від одного так само, як малюки, що народилися в установлений термін і крихітки, що дозрівають в умовах лікарняного інкубатора. Від відсутності грудного вигодовування страждає не тільки здоров\'я дитини, але і його психіка. Досліди, що проводилися на тваринах, переконливо довели унікальність і незамінність смоктання материнських грудей для набуття надалі навичок грамотної соціальної поведінки, для формування стресовостійкої психіки, для створення власних сімей і народження потомства. Тому постараємося дати нашому маляті найкраще харчування - наше молоко. Тим більше, що годувати грудьми і легше, і дешевше, і безпечніше, і в багато разів приємніше, ніж робити це з використанням суміші та пляшечки!

Що можна зробити вже зараз, під час вагітності, для того, щоб грудне вигодовування відбулося?

Крок 1.

Правильний настрій. Психологи називають його \"домінантою лактації\" (лактація - процес вироблення молока). Як і в будь-якій іншій справі, для досягнення результату потрібно усвідомлене бажання. Причому чим серйозніше бажання, тим більше шансів подолати всі подиви і можливі труднощі. Задайте собі питання: \"Чи хочу я годувати грудьми? Чи хочу продовжити ці унікальні стосунки зі своєю дитиною, що виникли під час вагітності, коли моє тіло дає життя улюбленому маляті? Чи впевнена я, що малюкові потрібна мама? Що без мене і мого молока він буде страждати? \" І дайте на нього чесну відповідь.

Налаштуватися на годування грудьми вам допоможе образ пуповини: вже зараз, в животику, він пов\'язаний з вами і отримує все необхідне для життя через пуповину. А грудне вигодовування є практично абсолютним аналогом внутрішньоутробного харчування - і з точки зору фізіології, і з точки зору психології відносин. Малюкові потрібна ваша турбота і любов, підтверджені фізично!

Крок 2.

Читання якісної літератури. Такої, від якої ви відчуваєте натхнення стати годуючої мамою, від якої серце летить назустріч дитині на крилах любові, і ви готові зробити все залежне від вас - лише б дитинчаті було добре. Такої, де надається важливе значення вам як мамі, а не даються поради в стилі \"і без вас йому буде добре\" ... Такої, в якій відчувається настрій на чуйне і довірливе ставлення до дитини, а не рекомендується ігнорувати її потреби.

Гарним прикладом можуть послужити книги У. і М. Сірс \"Ваша дитина від 0 до 2 років\", С. і Р. Фредреджіл \"Годування дитини грудьми\", Д. В. Віннікотт \"Маленькі діти і їх матері\", а також видання ВООЗ , присвячені питанням грудного вигодовування (наприклад, \"Грудне вигодовування: як забезпечити успіх\").

Крок 3.

Спостереження за процесом годування. Годування грудьми, а не з пляшечки! Вам необхідно десь \"підглянути\", як мама тримає малюка, як ніжно дивиться на нього, як тихо і мирно він смокче, як засинає на руках ... Навряд чи вийде таке побачити в дитячій поліклініці - все-таки там досить напружена обстановка. Пошукайте годуючих мам серед ваших знайомих і напросіться в гості під приводом допомогти по господарству. Відвідайте клуби годуючих мам (їх адреси є в інтернеті). Сходіть на дитячі або дорослі заняття, куди приносять немовлят (зазвичай такі організують при центрах батьківської культури і підготовки до пологів). Повірте, це - безцінний досвід! Адже кожна з нас до моменту народження власної дитини повинна знати всі основи догляду за немовлятами. Тому, поки є час, будемо вчитися на чужому досвіді, щоб потім не ставити невиправдані експерименти на наших первістках!

Крок 4.

Не слухати поради людей, про негативний досвід годування грудьми. Так, от просто так - не слухати! Невже така порада здатна принести користь (хіба тільки вона не буде піднесена у формі \"не повторюй моїх помилок\")? Жінки, які не змогли годувати грудьми, можуть \"заразити\" вас своїм негативним ставленням до грудного вигодовування. Вони, не хотячи, можуть створити хибні уявлення про поведінку дитини та її потреби, можуть просто зіпсувати вам настрій своїми скаргами чи рекомендаціями. Будемо співчутливо кивати головою у відповідь, подумки бажати такій жінці всього найкращого, доброзичливо посміхатися - і ... швиденько міняти тему розмови. При цьому подумки повторювати собі: \"А у нас з малюком все буде дуже добре!\"

Крок 5.

Купуємо придане. Придане для мами! Ви здивовані? Ви не чули про елегантний одяг для годуючих мам? Про спеціальні пристосування зі створення комфорту для жінки під час годування? Купівля приданого для себе може стати дуже сильним стимулом в освоєнні ролі мами, що годує. В Україні аксесуари для годуючих мам з\'явилися не так давно. Це не дивно, так як у радянський час народжували мало і повторювати такий досвід не прагнули. Тепер же на ринку товарів представлено багато найменувань продукції. Але ми не станемо попадатися на вудку рекламщиків і будемо вибирати тільки те, що по-справжньому допоможе нам годувати грудьми:

* Одяг для годування - від бюстгалтера і піжами до вечірніх суконь і зимових курток.
* Перев\'язі або слінг. Це спеціальним чином зшита тканина підтримує малюка і дозволяє годувати його стоячи або в русі. Використовуючи слінг, можна непомітно дати груди в громадському місці. Це пристосування звільняє руки для виконання нескладних справ у ті хвилини, коли крихітка дрімає під грудьми.
* Подушка для годування допомагає годувати з комфортом навіть сидячи на незручній табуретці на кухні, рівномірно перерозподіляє навантаження на хребет матері.
* Звичайні подушечки й пуфики, валики і плоскі м\'які іграшки можуть знадобитися для зручності при годуванні лежачи. Вони можуть перебувати у всій квартирі, допомагаючи з зручністю дати груди голодному малюкові в будь-якому місці (у ванній після купання, в спальні на ліжку, у вітальні на кріслі і навіть на підлозі в дитячій старшої дитини!).
* Підставки для ніг потрібні при годуванні на високих стільцях / кріслах, а також невисоким мамам. Їх завдання - підняти коліна і створити зручність годуючій під час тривалого годування.
* Прокладки в бюстгальтер для збору молока. У перші місяці звичайно спостерігається мимовільне виділення молока з молочних залоз між прикладання, з однієї груді у момент ссання дитиною до іншої. Прокладок має бути достатньо багато: у перші тижні за день може витрачатися до 10 штук. Деякі мами вважають за краще використовувати прості марлеві ганчірочки або дитячі підгузники, хтось користується невеликими махровими рушниками, інші купують вже готові прокладки для грудей (одноразові або багаторазові) в спеціалізованих магазинах. Вимоги однакові для будь-якого з перерахованих вище варіантів: вони не повинні створювати ефект \"компресу\" для шкіри грудей, змінювати їх слід відразу ж після намокання - груди завжди повинні залишатися сухими і чистими.
* Ганчірочки для витирання зригування: дивовижний і несподіваний елемент побуту з немовлям. Часті зригування не становлять загрози для здоров\'я дитини за умови достатнього набору ваги. Для видалення слідів \"втраченого\" малюком молока підійдуть як і прості кухонні ганчірочки (чисті), носові хустки, так і більш гарні серветки або махровий рушничок - на вихід. Добре тримати їх завжди при собі (в кишені, наприклад) - \"аварія\" може застати вас несподівано, а витирати потрібно буде не тільки вашу блузку, але і пухнастий килим і тапочки свекрухи, котра зайшла до вас в гості. І все це - як можна швидше!
* Молоковідсмоктувач і ємності для зберігання зцідженого молока: придбаємо тільки в тому випадку, якщо планується швидкий вихід мами на роботу і регулярний вихід з дому без дитини.

Що не треба купувати:

1. Чаї і ліки для збільшення кількості молока. Чому ви заздалегідь вирішили, що молока у вас буде мало? Ми налаштовуємося тільки на краще! А якщо виникнуть реальні проблеми - фахівець з грудного вигодовування допоможе вам індивідуально підібрати необхідний препарат. Профілактичний ефект від прийому розрекламованих засобів для підвищення лактації - нульовий ...
2. Аксесуари для вирішення можливих проблем грудного вигодовування (креми, накладки на соски і т.п.). Їх придбання принесе користь тільки виробникам товарів, задоволеним жвавою торгівлею. Ми вже говорили про те, що не треба налаштовуватися на проблеми і намагатися самостійно призначати собі лікування при їх виникненні. З\'являться труднощі - будете їх долати, зверніться до консультанта по грудному вигодовуванню. А для того, щоб труднощів не було - будемо заздалегідь вчитися годувати грудьми!

Крок 6.

Придане для малюка. Найпростіший для виконання пункт: маляті для налагодження повноцінного грудного вигодовування нічого не потрібно! Йому потрібні тільки теплі і чуйні мамині груди, наповнені молоком, готові в будь-який момент погодувати і заспокоїти, допомогти заснути і втішитися при плачі. Весь набір предметів нібито для грудного вигодовування насправді є стандартним набором шкільного приладдя для штучного вигодовування. Пляшечки й пустушки - замінники грудей, що виконують функцію заміни молочної залози для полегшення процесу харчування сумішами. І пропонуються вони малюкові саме тоді, коли мати не має можливості годувати дитину грудьми. Дитинку-грудничка небезпечно знайомити з замінниками грудей - це може спровокувати такі неприємні явища, як відмову від грудей і недостатню кількість молока.

Теоретично маляті для догодовування за маминої відсутності може знадобитися спеціальна м\'яка ложечка (поїльник, піпеточка, стаканчик). Але чи варто купувати їх заздалегідь, якщо ви не плануєте в найближчий після пологів час вийти на роботу або надовго відлучатися?

Крок 7.

Підготовка грудей до годівлі. Теж дуже простий у виконанні пункт. І та ж радісна новина: грудь готується до годівлі самостійно, без додаткової допомоги! Відбувається процес розростання клітин, які будуть виробляти молоко. Посилюється пігментація ареоли - коричневого кружка навколо соска. Починається \"виробництво\" молозива - першого харчування новонароджених. Його дуже мало за обсягом, але в ньому дивно багато поживних речовин. Груди збільшуються в розмірі. І все, що ми можемо зробити - це при необхідності купити зручний бюстгалтер. Стародавня рекомендація про підготовку до годівлі безпосередньо самих сосків (витягати, розтирати махровим рушником для загрубіння шкіри, обливати холодною водою і т.п.) не витримує навіть найменшої критики: крім того, що ці маніпуляції можуть викликати підвищений тонус матки, вони зовсім не здатні застрахувати соски від тріщин при ссанні грудей дитиною. Чому? Все дуже просто. Травми сосків виникають в результаті неправильного прикладання немовляти до грудей, недостатньо глибокого захоплення соска малюком. У цьому випадку навіть самий тренований махровим рушником і загрубілий сосок все одно опиниться між яснами крихітки і буде нещадно роздавлений!

Крок 8.

Підтримка оточуючих. І, перш за все, чоловіка та родичів, що живуть з вами під одним дахом. Як багато хорошого для додання сил і впевненості мамі, що годує може зробити вчасно сказане добре слово! І як часто буває, що негативне ставлення до того, що ви годуєте дитину грудьми призводить до переривання лактації ... Тому будемо намагатися залучати тата і близьких до кола наших бажань і надій: разом читаємо книги, разом ходимо на курси з підготовки до пологів, разом обговорюємо спосіб життя після пологів. Без кінця щебечемо про те, що годувати грудьми - це і радість, і велика милість. Не боячись набриднути оточуючим. Як можна частіше розповідаємо їм про користь і незамінність грудного вигодовування. Заводимо корисні знайомства - лікарів, які застосовують на практиці рекомендації ВООЗ з організації грудного вигодовування; жінок, які годували своїх дітей більше року; інтернет-спільноти, в яких мами надають підтримку одна одній в процесі годування.

Крок 9.

Обираємо пологовий будинок. Параметрами пошуку для нас хай будуть не телевізори і холодильники в післяпологовій палаті. І не натяки на те, що \"у разі чого вам цей лікар зробить чудову операцію кесаревого розтину\". Якщо ми налаштовуємося на годування грудьми, то постараємося знайти пологовий будинок, де практикується цілодобове перебування новонародженого з мамою. Адже в іншому випадку протягом декількох днів вашого малюка будуть забирати від вас. У дитячих палатах діточок догодовують сумішами, знайомлять з пляшечками або пустушками, допоюють водою - одним словом, у відсутності мами крихітку переробляють з \"грудничка\" в \"штучника\"! А ваші груди у цей час можуть розриватися від наповнення її молоком. Або, навпаки, через відсутність частих і тривалих смоктань можуть \"зробити висновок\", що молоко не потрібне - і залишатися напівпорожніми ...

Крок 10.

Природні пологи. Вироблення молока багато в чому є гормонозалежним процесом. У результаті медикаментозних пологів, коли порушується природний гормональний баланс в організмі жінки і в організмі крихти всередині неї (наприклад, при використанні для прискорення пологів стимуляції пологової діяльності синтетичним окситоцином) можуть порушитися або уповільнюватися процеси виробництва молока, може знизитися смоктальна активність немовляти.

Якщо пологи пройдуть важко для мами, то є ризик розлуки з малюком: вам його \"видадуть\" тільки тоді, коли у вас з\'являться сили за ним доглядати. А якщо пологи виявляться серйозною травмою для новонародженого - то перед нами спливає зовсім вже сумна перспектива дитячої реанімації. Але й у цьому випадку все не так сумно! Зберегти спроможність на природне вигодовування можна і в цьому випадку!

Будьмо ж активно готуватися до пологів! Правильне харчування, дихальна гімнастика, спеціальні вправи для вагітних (аж до аквааеробіки), відвідування курсів з підготовки до пологів, ретельний вибір місця народження нашої дитини. Хороший старт - половина справи!

Сподіваємося, що ці нескладні поради допоможуть вам добре підготуватися до нового етапу вашого життя - вступу до лав прекрасних годуючих мам! Успіхів вам!

За матеріалами f4ltd.com.ua