gototopgototop

Можливі види знеболювання при пологах

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

pregna31На скільки болісні пологи? Загальної відповіді на це питання не існує. Біль виникає в результаті родових переймів, надзвичайного розтягання шийки матки, тазового дна й тканин промежини. Як сильно він відчуваються і як жінки справляються з ним? Дуже по-різному. Це залежить і від індивідуальної чутливості до болю, і від того як довго тривають пологи, чи проходять вони гладко або з ускладненнями.
Існує цілий ряд засобів і прийомів, спрямованих на зниження родового болю.

ПРИРОДНЕ ЗНЕБОЛЮВАННЯ:

Кожній жінці, яка насамперед бажає народити природно, необхідно знати, що сама природа подбала про необхідні для пологів знеболюючі засоби. У числі гормонів, що регулюють родову діяльність, організм жінок виділяє величезну кількість гормонів радості та задоволення - Ендорфінів. Вони здатні знижувати неприємні фізичні відчуття, допомагають розслабитися, знижують біль і благотворно впливають на перебіг пологів.
АЛЕ!!! Механізм вироблення цих гормонів дуже тендітний і залежить від загального емоційного стану жінки. Страх, паніка й надмірна напруга жінки придушують вироблення ендорфінів і тоді сила цього природного знеболювання значно зменшується.

ВОДА

Зараз деякі пологові будинки та медичні центри устатковуються ваннами й душовими кабінами в родильному блоці й це не випадково. Під час переймів, у період розкриття шийки, вода відмінно допомагає розслабитися, знизити напруги в м\'язах, спині й суглобах. У ванні багато жінок краще переносять біль, хоча перейми при цьому зазвичай підсилюються.

РУХ

Рух розслаблює м\'язи, стимулює перейми, сприяє розкриттю маткового зіву й допомагає проходженню дитини через родові шляхи. Свобода пересування й можливість зміни позиції (прогулюватися, погойдуватися на м\'ячі або повисати на поперечині, приймати різні родові пози) - дозволяють породіллі вибрати те, що полегшить перейми.

РОЗСЛАБЛЕННЯ

Біль легше переноситься, якщо жінка може розслабитися. Дихальні вправи, масаж, спокійна музика або приглушене світло допомагають багатьом жінкам зосередитися на родовій діяльності, зміцнити віру у власні сили й відчути від цього приплив енергії.

ДИХАННЯ

Дихання у такт із переймами, відповідно до їхньої інтенсивності, дозволяє легше переносити скорочення . Коли тіло одержує досить кисню, м\'язи добре забезпечуються кров\'ю, а це дозволяє уникнути судорожної напруженості, що підсилює біль.

МАСАЖ

Зовнішнє натискання знімає напруженість, попереджає виникнення судом. Стимулювання нервових закінчень у шкірі гальмує болючі імпульси. Особливо благотворну дія надає масаж натиском в області сідниць і хрестця.

АРОМАТИЧНІ МАСЛА

Зменшують страх, заспокоюють, а також стимулюють кровообіг і додають сили. У жінки з\'являється більше енергії . Ефірні масла з екстрактів розмарину, лаванди, вербени й іланг-ілангу сприймаються через нюх (лампа - випарник) і шкіру (добавки до ванни, масло для масажу).

АКУПУНКТУРА

Приглушає біль, перериває передачу нервових імпульсів у головний мозок, сприяє викиду болезаспокійливих аутогенних гормонів. Для цього певні точки на шкірі стимулюються через встромляння в них спеціальних тонких голок.

ГОМЕОПАТІЯ

Засоби, приготовлені відповідно до вимог цього комплексного методу лікування (краплі, кульки), активізують внутрішні резерви організму. Майбутня мама краще справляється з болем, сприймає пологи більш гармонійно.

ЧЕСН

При черезкожній електростимуляції нервів за допомогою слабких електричних імпульсів переривається провідність болю по нервових трактах: електрострум проходить через електроди (прикріплюються до спини жінки), які з\'єднані з маленьким портативним електроприладом. Залежно від сили переймів мама може регулювати потужність імпульсів. На жаль, застосовується тільки в деяких клініках.

ЗАСПОКІЙЛИВІ ЗАСОБИ

Так звані психотропні засоби - (таблетки, свічі, ін\'єкції), приглушають сильний страх і занепокоєння. Тоді пологи звичайно проходять легше, але такі препарати 100% проникають через плаценту до дитини.

ПРОТИВОСУДОМНІ ЗАСОБИ

Це спазмолітичні засоби - (свічі, таблетки, ін\'єкції) рятують породіллю від надмірно болісної фази розкриття: ці засоби розслаблюють мускулатуру маткового зіву, якщо він недостатньо розкритий.

ЗНЕБОЛЮЮЧИЙ УКОЛ.

Приглушає на 2-3 години загальне відчуття болю. Болезаспокійливий засіб вводиться, звичайно в першій половині фази розкриття в сідничний м\'яз.

ІНФІЛЬТРАЦІЯ ПРОМЕЖИНИ

Робить область промежини несприйнятливою до болю під час потуг, наприклад під час епізіотомії ( розсічення промежини). Засіб для такої місцевої анестезії вводиться безпосередньо в область промежини.

БЛОКАДА

Робить нечутливими до болю зовнішні статеві органи й нижню третину піхви. Блокадний засіб у фазі потуг впорскується безпосередньо до затульного нерву.

ЕА

Епідуральна анестезія - це місцева анестезія підчеревної області: від талії долілиць жінка стає нечутливою до болю. Анестезуючий засіб вводиться в районі поперекових хребців у простір, що оточує спинний мозок, а не в самий спинний мозок, як часто припускають.
Найчастіше через голку вводиться найтонша трубочка (катетер) для додаткового упорскування.
Можна сперечатися, чи потрібний цей вид анестезії у звичайних пологах, але для кесарева розтину, це є безспірною перевагою, тому що жінка може на операції перебувати у свідомості й емоційно брати участь у своїх пологах при цьому не відчуваючи біль.

МАСОЧНА АНЕСТЕЗІЯ

За допомогою маски жінка вдихає газову суміш кисню із закисом азоту, і біль поступово затихає. Це найбільш контрольована форма знеболювання, тому що породілля сама тримає маску біля обличчя й вдихає газ, коли це необхідно. Газ, при цьому, проходить тільки в її легені й не діє на дитину.

ЗАГАЛЬНИЙ НАРКОЗ

Повністю відключає свідомість і відчуття болю. Наркотичний засіб вводиться у вену - потрібен в екстрених випадках, оскільки діє негайно. Звичайно до глибокого наркозу прибігають тільки тоді, коли інші засоби недостатні для зняття болю, наприклад при кесаревім розтині.