gototopgototop

Вчимося народжувати

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

pregna27Що ми знаємо про народження людини? Коли приходить час замислитися над цим, ми розуміємо, що знаємо про це занадто мало. Звичаї і традиції, які готували молоду жінку до материнства, пішли з нашого життя. І що ж прийшло їм на зміну? Лікар у жіночій консультації розповість Вам про всілякі патології, мама або близька подруга про свої важкі пологи в пологовому будинку, а кіно та література барвисто зобразять картину родових мук. І от уже вагітність представляється нам як діагноз, а пологи як небезпечна операція. Як жінці справитися з інформаційним вакуумом і численними стереотипами, які існують у суспільстві навколо вагітності і пологів?

В усьому цивілізованому світі існує розвинена система спеціального навчання подружніх пар, які очікують на дитину. Більшість лікарів погоджуються з тим, що серед жінок, які пройшли попередню підготовку до пологів, кількість родових травм різко знижується. Навіть високий рівень розвитку медичних технологій не гарантує благополучний перебіг пологів. Лікарі не можуть за жінку виконати її місію - народити здорового малюка. Прийшов час прийти до розуміння, що тільки усвідомлений підхід до пологів, активна участь жінки в пологах дійсно важливі для здоров\'я маляти. У чому ж полягає підготовка до пологів?

Можна прочитати велику кількість спеціальної літератури, переглянути навчальні відеофільми, звернутися за порадою до лікаря, який Вас веде. На жаль цього не достатньо, щоб перебороти страх перед пологами. Вагітність це кризовий період у житті жінки, коли відбуваються значні зміни не тільки в її фізіології, але й психології. Жінка стає більш чутлива до різного роду переживань, тривог і страхів, які можуть призвести до стану стресу. Але ж від того, як жінка проживе цей період, залежить занадто багато чого, у першу чергу здоров\'я майбутньої дитини. Вагітна жінка як ніхто іншій потребує психологічної підтримки, позитивного емоційного настрою, позитивної інформації про нормальний перебіг пологів. Тому роль психолога в цей період є не менш важливою, ніж роль акушера-гінеколога.

З недавніх часів у нашій країні з\'явилися курси підготовки до пологів, де жінка, зацікавлена в гармонічному протіканні вагітності й м\'яких пологах, може отримати спеціальні знання, необхідні навички й кваліфіковану психологічну допомогу.

Можна виділити кілька напрямків діяльності подібних курсів. У першу чергу необхідно одержати конкретну інформацію про природний перебіг вагітності і пологів. Для цього Вам запропонують докладний курс лекцій, з якого Ви довідаєтеся про розвиток дитини в період вагітності, найважливіші моменти протікання пологів і отримаєте перші уроки догляду за дитиною. Ви зможете подивитися спеціально зняті відеофільми, які відображають реальні пологи, і одержати докладні коментарі до них. Викладачі курсів охоче відповідять на всі Ваші питання, порадять спеціальну літературу, поділяться особистим батьківським досвідом. Ви довідаєтеся про різні сценарії розвитку подій у пологах на прикладах великої кількості конкретних прикладів. І поступово у вас сформується правильне уявлення про вагітність і пологи, не перекручене стереотипами і страхами.

Однак, одних лекцій недостатньо. Під час пологів жінка піддається дуже сильному фізичному навантаженню, стійкість до якого досягається за допомогою спеціальних тренувань. Тому велика увага приділяється гімнастиці, дихальним вправам і методикам природного оздоровлення та загартовування. Крім звичайних занять у залі, багато центрів проводять свої заняття в басейні. Заняття в басейні не тільки доставляють насолоду майбутнім мамам, але й надають унікальну можливість виконувати «водну» гімнастику, дуже корисну під час вагітності. Ще один важливий аспект фізичної підготовки - навчання технікам розслаблення під час переймів, які мають велике значення в знятті родового болю. У цілому вищезгадані тренування допоможуть жінці краще почувати і розуміти своє тіло, керувати ним, використовувати різні способи природного знеболювання й вибрати найбільш оптимальну модель поведінки під час пологів.

І, нарешті, останнє, але не менш важливе, чому можуть навчитися майбутні мами. Не секрет, що виховання дитини починається задовго до її народження. Уже зараз розроблені різні методики дородового фізичного і духовного розвитку дитини. Комплекси спеціальних рухів, дозволяють підготувати маля до навантажень народження, розширити резерви його адаптації, тобто зробити його більш сильним і витривалим. Музичні методики сприяють інтелектуальному та естетичному розвитку маляти. Жінка довідається про значимість емоційного спілкування з дитиною, навчиться розуміти світ її переживань і сприяти всебічному розвитку майбутньої особистості.

Курси вітають участь у своїх навчальних програмах майбутніх татусів. Невірно думати, що виношування вагітності цілком залежить від жінки. Вагітність виношують двоє: жінка носить дитину, а чоловік - жінку. Від існуючих у сім\'ї стосунків залежить психологічне благополуччя дитини. Спільне відвідування занять сприяє поглибленню взаєморозуміння в сім\'ї, допомагає татові активно включитися в процес появи на світ маляти.

Якщо ви вирішили, що вам необхідна така підготовка, перед вами виникає проблема вибору відповідних курсів. Кожний центр має свої власні авторські програми: хтось наголошує на фізичній підготовці матері, хтось - на програмах розвитку маляти, хтось - на конкретному способі родопомочі. Ці поради допоможуть Вам зробити правильний вибір:

Важливо, щоб школа не акцентувала увагу на якомусь одному способі родопомочі (вертикальні, водні або домашні пологи), а висвітлювала всі можливі варіанти. Тоді більше ймовірності, що ви знайдете саме свій варіант. Звертайте увагу на особисті якості інструкторів школи. Чи приймають вони особисту участь у пологах або знайомі лише з теорією. Чи є в них досвід власних пологів? Яку вони отримали освіту, і який стиль ведення занять вони більш полюбляють? Не останню роль грає розмаїтість методів роботи. Важливо, щоб лекційні курси вдало поєднувалися із практичним заняттями. Пам\'ятайте, що в пологах більше значення мають не теоретичні знання, а конкретні навички поведінки. Уникайте спрощеного підходу до пологів. Однаково небажані й занадто ідеалізоване уявлення, яке зображує пологи як винятково духовний процес, і занадто фізіологічне, яке акцентує увагу на можливих патологіях перебігу пологів. Ви повинні бути впевнені, що у вас буде реальна можливість застосувати на практиці те, чому вас учили на заняттях.

Не відкладайте на останній місяць початок занять. Подбайте заздалегідь про вибір курсів, тому що чим раніше ви почнете готуватися до пологів, тим легше вони пройдуть для Вас і для Вашого маляти.