gototopgototop

Народити з чоловіком

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

pregna28У 2003 році у вітчизняному акушерстві відбувся переворот. Було дане \"добро\" на \"партнерські\", або як їх називають у народі \"сімейні\", пологи. Відколи Міністерство охорони здоров\'я визнало корисним присутність рідних поруч із майбутньою мамою в час появи немовляти на світ і узялося за створення індивідуальних пологових залів, у більшості міст України (наприклад, у Львові, Києві, Кіровограді, Дніпропетровську) з\'явилися \"сімейні\" пологові Центри. А підготовкою родин до спільного процесу народження дітей зайнялися не тільки спеціалісти жіночих консультацій, але й спеціальні медико-психологічні заклади.
В Івано-Франківську народити дитину у присутності батька чи когось із рідних — проблематично. Перший в обласному центрі і наразі єдиний \"сімейний\" пологовий зал, який працює на базі обласного перинатального центру, не може прийняти всіх бажаючих. Щоби отримати шанс на пологи без надмірного стресу, і відповідно — без болю, травм та ускладнень, родинам, які чекають малюка, доводиться відбути чергу. Є варіант: шукати можливість якось це обійти... Добре, що вагітність — тимчасовий стан, і черга має природну тенденцію \"розсмоктуватися\".
В Америці, Німеччині й Британії, в Арабських Еміратах й Індії присутність батька під час народження дитини — звичне явище. В нашій країні пологи, коли жінку в родзалі доглядає і підтримує хтось із найближчих (чоловік, мама, сестра, подруга), — усе ще не надто поширені. З одного боку, маємо суспільний стереотип \"Kuche, Kirche, Kinder\": мовляв, приводити дітей на світ — виключно жіноча справа. З іншого, не кожна родина, яка прийняла рішення обрати спільні пологи, може собі їх дозволити. Ні, справа не у грошах. Просто медики не в стані забезпечити усім породіллям, які бажають і можуть (за станом здоров\'я) народжувати разом із родичами, доступ у відповідну пологову залу. Це при тому, що на загальнодержавному рівні проголошено максимальне сприяння \"сімейним\" пологам.

Правильне рішення

\"Спочатку син сказав \"та\" і лише через кілька днів — \"ма\". У чоловіка дитина засинала блискавично, тоді як мені щоразу доводилося її колисати. Коли тато потрапляв у поле зору, каша з\'їдалася з особливою швидкістю. І навіть суп, яким зазвичай плювався, малюк ковтав без ремствувань. Чоловік купав дитя, міняв памперси, витирав дупцю. Із видимим задоволенням агукав, стійко терпів нічні плачі й вередування на зуби. Я спостерігала, як між двома — великим і маленьким — чоловіками встановлюється порозуміння і тішилася: ми прийняли правильне рішення народити разом!\" — пригадує Галина Зіняк.
Власне, це її чоловік Мирослав наполіг, аби брати участь у пологах. Мотивував досвідом. Кількома роками раніше під час кесаревого розтину його старшій сестрі стало зле. Вона втратила свідомість, перестала дихати і впала в кому. Незабаром це ж спіткало новонародженого. Тиждень лікарі боролися за життя жінки й дитини. Рідних попередили, що вони можуть не вижити. Врятували тільки матір. Згодом знайома працівниця пологового будинку розповіла, що ускладнення під час операції виявилися для лікарів цілковитою несподіванкою. Мати й малюк були здорові, ніщо не віщувало проблем. Що сталося, родичам так і не пояснили. \"Хочу бути впевнений, що буде зроблене все можливе\", — наполягав майбутній батько.

Радісний процес

\"Під час спільних пологів тато завжди виступає \"по зв\'язках з громадськістю\", — відзначає психолог Оксана Страдник. — Він стає своєрідним інформаційним посередником між жінкою, яка перебуває у пологовому потоці, і лікарями. Свідомість матері зазвичай скерована всередину себе, часто вона не здатна адекватно сприймати ситуацію чи слова медперсоналу. Тоді батько пояснює, що відбувається, підказує, що жінка повинна зробити: \"Зараз ми подихаємо, а тепер треба походити...\"
Що ще робить чоловік у пологовій залі? Власне й водить дружину по коридору чи палаті, щоби стимулювати пологи, допомагає прийняти розслаблюючі пози, робить знеболювальний масаж, слідкує за тривалістю та періодичністю переймів, практикує разом із жінкою дихальні вправи. А головне — підбадьорює та заспокоює. Все це разом перетворює \"страшний\" процес на безболісний, безпечний і радісний.
\"...Ми незчулися, як летіли години: чоловік розтирав мені спину, підтримував, коли я знемагала, засікав час між переймами, змочував губи водою. І увесь час говорив щось лагідне і пестливе, — пригадує Лілія Кірдяк. — Я постійно відчувала його дужі руки і атмосферу особливої ніжності. І вже на столі реагувала передовсім на голос чоловіка — він тримав мене за плечі і повторював слова лікарів. Було тяжко, але, що дивно, не було боляче. В якийсь момент зникло все, крім голосу. \"Дівчинко моя, давай, давай, сонечко, — самовіддано благав він, — ще трішечки, давай, ну давай же…\" Дитя закричало так дзвінко, так переможно і радісно, що всі розсміялися. \"Який бутуз!\" — акушерка підняла сина і передала чоловікові. За мить маля вмовкло й засопіло. Чоловік посміхався і не стримував сліз\".

Колосальний ефект

Лікарі констатують: коли жінка народжує разом з чоловіком, післяпологових ускладнень як у матері, так і у дитини значно менше. \"Вже тільки через те, що пологи відбуваються спокійно, природно і з мінімальним стресом, зменшується ризик патологій під час і після народження, материнський та дитячий травматизм, — пояснює начальник обласного управління охорони здоров\'я, практикуючий лікар-акушер Григорій Бойчук. — При мінімальних затратах, лікувальний ефект — колосальний. Статистика неблагополучних пологів, ускладнень (наприклад, слабке функціонування пологової діяльності) або ушкоджень під час пологів (розриви у жінок тощо) у пар, які народжували разом, значно нижча, ніж у матерів, що народжували самі\".
Колосальний, між іншим, і матеріальний ефект. \"Сімейні\" пологи — платне задоволення. Залежно від ризиків, у касу ОПЦ офіційно платиться від 600 до 1000 грн. Маєте калькулятор? Видатки закладу на ці ж пологи, за словами пана Бойчука, згрубша становлять від 350 грн. (природні пологи без лікарського втручання) до 1000 грн. (якщо кесарів розтин).
Для сім\'ї, яка народжує, вигідно так платити. В цьому випадку відпадає необхідність заготовляти торби з медикаментами. Всім необхідним у разі потреби в \"сімейному\" забезпечать. До того ж, скасовуються \"подяки\" в конвертах. Тоді як зазвичай видатки на пологи становлять у середньому 500-700 грн. — за умови, що народжуєте самотужки. Якщо ж ідеться про необхідність операції, збільшуйте суму неофіційних платежів мінімум удвічі. Кажете, лікарі це категорично заперечують?

До кращих часів

В жодному разі не стверджуємо, що кожна вагітна — потенційний заробіток для медиків. Пан Бойчук допоміг пояснити той факт, що сімейне пологове відділення при Івано-Франківському ОПЦ за час своєї роботи не розширилося (одночасно в трьох палатах можуть перебувати шість жінок). Отже: обласна установа живе в приймах (орендує площу) у міського пологового будинку. Їй немає куди розбудовуватися, навіть якщо це зумовлюють накази міністерства і черга бажаючих тут родити. Як варіант, можна податися у Богородчани, Рожнятів, Косів, Калуш чи Городенку, де \"сімейні\" пологові зали працюють з меншим навантаженням.
Ситуацію може змінити хіба що \"переселення\" перинатального центру. До речі, проект реконструкції під ОПЦ одного з корпусів психоневрологічної лікарні нещодавно підтримала обласна рада. Роботи, на які виділено 1,3 млн. грн. з державного та обласного бюджетів, розпочнуться вже цього року. У проектній документації передбачено один з поверхів майбутнього центру повністю відвести під індивідуальні пологові зали. Вагітні отримають тут можливість спостерігатися і консультуватися, народжуватимуть і доглядатимуть діток разом із рідними. Нічого особливого. Адже сам так би мали сьогодні проходити звичайні пологи.

Наталія КУШНІРЕНКО

За матеріалами Галицький кореспондент