gototopgototop

Планована вагітність позбавить багатьох проблем

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

Йдучи на розмову з Вірою Пироговою, професором, доктором медичних наук, завідувачкою кафедри акушерства, гінекології і перинатології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, я, відверто кажучи, мала намір говорити на іншу тему. Але Віра Іванівна запропонувала іншу, важливішу, на її думку, проблему. Отож…

— Чому говоритимемо саме про підготовку до вагітності?


— Нині в Україні 80 відсотків вагітностей є непланованими. Що це означає? Не говоримо про небажану вагітність. Йдеться про ситуацію, коли вагітність планувалася у перспективі — через кілька місяців або навіть років. І раптом сталося так, що… Стан здоров’я жінки на цей момент може не відповідати тому, який би мав бути за планованої вагітності. Крім того, у цьому разі протягом 10—12 тижнів жінка вирішує, залишати дитя чи ні. Це, безперечно, відбивається на її моральному стані і перебігові вагітності.

Останніми роками медики констатують неконтрольоване зростання генітальних інфекцій. Тобто жінка, не відчуваючи перебігу запальних процесів, вагітніє на несприятливому фоні, що надалі провокує ускладнення. Можливі й гормональні порушення. Є також група жінок із звичним невиношуванням вагітності — їх треба обстежити, пролікувати і дозволити вагітніти лише через певний термін. Тим часом жінка знову завагітніла і повторюється та сама історія, тобто переривання вагітності. І тому нині у світі, й у нас зокрема, актуально постає питання щодо підготовки до вагітності. Тепер в Україні у зв’язку із прийняттям Сімейного кодексу молодим, які вступають до шлюбу, пропонують безкоштовне обстеження.

Про які обстеження йдеться?

— Хоча б про мінімальні — визначення групи крові, резусу. Коли у жінки резус-негативна кров, то під час першої вагітності це може не позначитися на її перебігові, а під час наступних йде імунізація організму. Якщо дитинка бере резус плюс батька, відбувається ураження плода — організм жінки починає боротися з його еритроцитами, як наслідок, у дитинки розвивається гемолітична хвороба.

А ще майбутнє подружжя обстежуватимуть на RW (сифіліс), на СНІД/ВІЛ і на наявність генітальних інфекцій.

Чи можете приблизно сказати, який в Україні відсоток здорових жінок репродуктивного, тобто дітородного віку?

— Це дуже важке запитання, позаяк стан здоров’я населення України є незадовільним — якщо говорити не тільки про репродуктивне здоров’я, а й про здоров’я взагалі. Згідно з офіційною статистикою, у нас протягом 1989—1995 років середня тривалість життя жінок скоротилася на 2,6 року. Досить високою є захворюваність жінок і репродуктивного віку, й у менопаузі — найчастіше це захворювання обміну речовин, системи кровообігу, різноманітні ендокринні порушення, зокрема цукровий діабет тощо. Близько 15 відсотків жінок репродуктивного віку, починаючи з підліткового віку, мають порушення менструального циклу і запальні захворювання органів малого тазу. Я наводжу дані офіційної статистики, проте аж ніяк не всі жінки звертаються по консультацію, обстеження і лікування. Тобто реальні цифри — набагато загрозливіші. Дуже високий рівень анемій (недокрів’я) — як у невагітних (20%), так і у вагітних (40%). Доволі великий відсоток доброякісних пухлинних процесів матки, молочної залози, яєчників (10—15%). Кожна четверта жінка має ендометріоз. Я вже не кажу про екстрагенітальну патологію (захворювання серцево-судинної системи, сечовидільної системи, пієлонефрити тощо). Тому твердити, що у нас вагітніють здорові жінки, не можна. До речі, більшість захворювань у жінок виявляють саме під час вагітності. А між тим вагітність — це надзвичайно велике навантаження на організм. Треба враховувати ще один нюанс: медицина розвивається, отож суміжні спеціалісти дозволяють нині вагітніти жінкам із такою патологією, за наявності якої ще років 15—20 тому про дітонародження навіть не йшлося. А це, погодьтеся, — дуже великий ризик, і він вимагає докладання величезних зусиль — як із боку лікарів, так і з боку самої жінки.

Тут, напевно, окремо слід говорити про здоровий спосіб життя принаймні протягом певного терміну перед зачаттям — як чоловіком, так і жінкою?

— Без сумніву. Всі шкідливі звички відбиваються на здоров’ї дитини: і куріння, і вживання алкоголю, і наркоманія. До речі, окремо треба сказати про ненормований стиль життя. Сучасні жінки хочуть стати професіоналами, міцно стояти на ногах, мати певний соціальний статус, пристойну зарплату. Безперечно, це спричиняє стан хронічного стресу, відсутність повноцінного відпочинку, що також негативно відбивається на здоров’ї.

Серед техніки, без якої ніяк не обійтися у повсякденному житті, — комп’ютер. Але, погодьтеся, хоч би який надійний був захисний екран, то є певне опромінення. То чи не варто бодай на якийсь час перед вагітністю чи впродовж перших місяців вагітності відмовитися від роботи біля комп’ютера? І взагалі, чи проводилися дослідження щодо впливу комп’ютерного опромінення на здоров’я майбутніх батьків?

— Цікаве запитання. Такі дослідження проводили. І результати їх — неоднозначні. Є такі, які переконливо засвідчують, що нема жодного негативного впливу на здоров’я людини, котра працює за комп’ютером. А є цілком протилежні, які доводять, що у разі, коли жінки працюють за комп’ютером понад шість годин на добу, в них частіше бувають розлади менструального циклу, а якщо вагітніють, в них частіше трапляються невиношування. Я ж особисто вважаю так: до настання вагітності жінка може працювати за комп’ютером, а коли вже завагітніла, то принаймні до 12 тижнів вагітності роботу за комп’ютером треба різко обмежити.

Я чула, що до розладів менструального циклу може призвести швидке схуднення, скажімо, якщо дівчинка дуже хоче мати суперфігуру, присідає на жорстку, виснажливу, голодну дієту, через що дістає купу проблем зі здоров’ям, зокрема й порушення менструації.

— Це ви згадали про нервову анорексію — стан, що виникає на тлі різкого схуднення. Особливо такий стан небезпечний для дівчаток-підлітків, коли ще не сформовані сталі гормональні взаємозв’язки між усіма ланками репродуктивної системи її організму. А коли простіше, то стан цей спричинений тим, що організм втрачає всі необхідні для нормального функціонування речовини. Вивести з такого стану дуже важко, потрібна гормональна терапія, і не завжди нам вдається відновити менструальну функцію зокрема, і репродуктивну загалом. Порушення ж обміну речовин унаслідок різкого схуднення бувають такі, що призводять до смерті.

Тепер доволі багато дівчат займаються видами спорту, які ще кілька років тому вважалися суто чоловічими… Я маю на увазі і боксерок, і кікбоксерок, і штангісток.

— Для жінок, які віддали перевагу таким видам спорту, виконання репродуктивної функції може бути проблематичним, позаяк вони застосовують гормональну контрацепцію, спрямовану на затримання, відтермінування менструації. Безперечно, на певному етапі це не завдає організмові помітної шкоди. Але тривале застосування провокує і порушення менструального циклу, і зміну постави, і зміну кістково-м’язової системи. Загальновідомо, що у жінок, які професіонально займаються, наприклад, легкою атлетикою чи кікбоксингом із раннього дитинства, коли ще не сформовано кістковий таз, частіше трапляються ускладнення під час пологів.

Тепер дуже модною є корекція грудей — ідеться про силіконові і гелеві протези, і дуже багато молодих жінок, причому таких, що ще не народжували, зважуються на ці операції.

— Почну з того, що відповідальні та свідомі пластичні хірурги не погоджуються виконувати такі операції дівчаткам підліткового віку і жінкам, які ще не стали матерями. Хоча і не доведено, що силіконові протези провокують виникнення раку молочної залози, але беззаперечним є те, що це може згодом сприяти розвиткові онкологічних захворювань. Введення таких імплантатів і зміна форми грудей обов’язково даються взнаки під час вагітності та пологів. Особливо після пологів, коли дитині потрібне грудне вигодовування. Ми нині ведемо мову про те, що для немовляти найважливішим є грудне вигодовування, адже це запорука здоров’я протягом усього життя. Це є здоров’я для жінки, оскільки природою передбачена відсутність менструації на той час, коли жінка годує грудьми. Це є один із шляхів захисту від ендометріозу. Це є елемент фізіологічного спокою організму. Жінка, яка має силіконові чи гелеві імплантати, як правило, не може годувати тривалий час. Ці жінки часто взагалі відмовляються від грудного вигодовування. Для того, щоби припинити грудне вигодовування, ми маємо призначати певні препарати, які переривають процес лактації. Хвороби цивілізації, які виникли останнім часом, пов’язані з тим, що ми повністю змінили спосіб репродукції. Раніше як це було? Жінка виходила заміж, вагітніла, годувала дитину грудьми — рік, півтора, два. Потім, після відновлення менструації, вона знову через якийсь час народжувала. Я не ратую за те, щоб жінки до безкінечності вагітніли і народжували, але…

Я знаю, що, зазвичай, вагітним призначають йодомарин і фолієву кислоту. Для чого?

— По-перше, ми живемо в умовах йододефіциту — Львівська область є ендемічним районом щодо захворювань щитоподібної залози. По-друге, Україна після Чорнобиля вся стала регіоном, небезпечним щодо захворювань щитоподібної залози, які прогресують надзвичайно швидко — говоримо не тільки про злоякісні пухлини, а й про гіперплазії щитоподібної залози. А брак йоду, інших мікроелементів обов’язково відбивається на внутріутробному розвиткові дитинки. От тому лікарі й призначають вагітним йодомарин. Щодо фолієвої кислоти, то сьогодні її рекомендують жінкам не тільки на початку вагітності, а й протягом кількох місяців перед настанням запланованої вагітності — як один із засобів профілактики вроджених вад розвитку плода.

Тепер в аптечній мережі є дуже багато вітамінів, вітчизняних й імпортних. Крім того, присутній елемент нав’язливої реклами таких препаратів у засобах масової інформації. Чи можна приймати вітаміни без поради лікаря і чи взагалі доречно вживати їх готуючись до вагітності?

— Варто затямити, що препарати, які містять весь комплекс вітамінів і мінералів, слід приймати не частіше одного разу на рік. Це — по-перше. По-друге, реклама — рекламою і пропаганда фармацевтичних фірм — пропагандою, а користь вітамінів і реакція організму на препарати можуть бути різними. Є вітаміни, призначені спеціально для вагітних, оскільки вони мають зовсім інший склад вітамінів і мікроелементів, порівняно з вітамінами, призначеними, як мовиться, для широкого загалу чи для спортсменів, чи для людей, які мають синдром хронічної втоми, які працюють із великими психічними і фізичними навантаженнями. Я вважаю, вітаміни треба приймати тільки після поради фахівця і з огляду на пору року. І тут доречно наголосити на тому, що гіпервітаміноз (тобто передозування вітамінів) є не менш шкідливим для організму, а подеколи — і більш шкідливим, ніж гіповітаміноз. Тому, аби не заподіяти собі шкоди, треба зважити на всі моменти і приймати вітаміни за необхідністю, а не просто так — без потреби!

Якщо захворів чоловік і лікується на момент зачаття дитини, скажімо, антибіотиками, це є протипоказанням для запліднення?

— Коли зачаття відбулося на тлі захворювання чоловіка, то це не є трагедією. Інша річ, коли занедужала жінка. Безперечно, на тлі будь-яких гострих інфекцій жінка не повинна дозволяти собі планованої вагітності, оскільки і запалення легень, і міокардит, і грип, і звичайне респіраторне захворювання може потребувати антибіотикотерапії, застосування інших медикаментозних засобів. Оптимальною є та вагітність, під час якої не приймають медикаментів. А до 12 тижнів цього взагалі категорично робити не можна.

Чому?

— Фахівці виділяють у розвиткові вагітності ембріональний і фетальний, тобто плодовий, періоди. Є ще період зачаття, ембріогенезу та імплантації. До чотирьох тижнів вагітності, поки не відбулася імплантація, природа вирішує питання радикально — все або нічого. Всі наступні впливи після цього періоду, тобто після чотирьох тижнів до дванадцяти, коли відбувається закладання всіх органів і систем, більшість медикаментів, а також різноманітні інші впливи призводять до виникнення вад розвитку плода і можуть спричинити завмирання вагітності. Більшість медикаментів не належать до класу А, тобто до повністю безпечних для вагітних ліків.

Чи є медикаменти, якими однозначно не можна лікувати вагітних?

— Так, це препарати тетрациклінового ряду, цитостатики тощо. Вони категорично протипоказані до застосування під час вагітності.

Часто маємо в хаті улюблених тваринок — це і кішки, і собачки, і щурики, і птахи… Чула, що дуже небезпечним для вагітних є спілкування саме з котами, бо провокує таке важке захворювання, як токсоплазмоз.

— Коли говорити про різні інфекції, то їх переносити може і кішка, і собака, і хом’як тощо. Кішка справді є основним «господарем» токсоплазми. Людина є проміжним «господарем», але я не хочу лякати тих, хто має домашніх улюбленців, бо вважаю, що не все є так небезпечно. По-перше, людина з токсоплазмами зіштовхується і до настання вагітності. Брудні руки, немиті овочі — хіба це дивина? Крім того, є люди, що мають професійний ризик наразитися на токсоплазму (зокрема ті, хто постійно контактує з м’ясом). Але ж хворіє не кожен, бо розвивається імунна відповідь. І якщо провести серологічні обстеження вагітних, тобто обстеження крові на виявлення антитіл, то у багатьох із них ми виявляємо антитіла (імуноглобуліни-джи). А це засвідчує, що організм зіштовхувався з цим збудником. У вагітної небезпека передачі токсоплазмозу й ураження внутріутробно дитини є тільки тоді, коли є гострий процес. Отож,нема жодної потреби виганяти на час вагітності тваринку з хати. Не дозволяйте кішці спати в ліжку з господарем, на подушці вагітної, дотримуйтесь елементарних правил гігієни — добре мийте руки. Якщо ж виникла найменша підозра на захворювання, зробіть обстеження.

Попри те, що ставлення лікарів до внутріматкової спіралі є негативним, чимало жінок саме у такий спосіб запобігають небажаним вагітностям. Тож через який час після видалення спіралі рекомендуєте вагітніти?

— Почну з того, що жінка, яка не народжувала, використовувати саме цей засіб контрацепції не повинна.

Чому?

— Внутріматкова спіраль — це можливий шлях до інфікування, до непліддя, до позаматкової вагітності. Є інші, більш безпечні методи контрацепції. За наявності спіралі жінка наражається на висхідний шлях інфікування бактеріальною флорою. При інфікуванні збудниками, що передаються статевим шляхом (хламідії, трихомонада), ризик інфікування ще більший. Окрім того, при тривалому застосуванні спіралі, зазвичай, виникає підгостре запалення ендометрію, і надалі це може спричинити невиношування й ускладнення вагітності. А взагалі вагітніти можна через три — чотири місяці після того, як знято спіраль, — звичайно, за умови відсутності ознак запального процесу. Тому треба обстежитися на генітальні інфекції, якщо є ознаки запалення, ерозія шийки матки, провести протизапальну терапію і тільки після того, будучи гінекологічно здоровою, вагітніти.

Ви щойно згадали про ерозію. Перед тим, як вагітніти, треба ерозію лікувати чи це не є принципово?

— По-перше, сподіватися на те, що під час вагітності ерозія шийки матки загоїться, не варто. По-друге: її наявність може свідчити або про запальний процес, або про гормональні порушення. Отож, обов’язково слід обстежитися, аби з’ясувати саме цей момент — і з’ясувати ще до настання вагітності. Говоримо про обстеження на наявність генітального інфікування, цитологічне обстеження, оскільки тепер спостерігається тенденція до помітного омолодження злоякісних процесів шийки матки. А далі, коли з’ясовано причину виникнення ерозії, треба провести відповідне лікування. Але одразу ж хочу застерегти жінок, які не народжували: діатермокоагуляція або діатермоконізація передбачають наступні рубцеві зміни шийки матки і можливі ускладнення при пологах. А взагалі треба застосовувати методи, призначені лікуючим лікарем. Є також препарати, якими проводять хімічну коагуляцію ерозії, і їх застосовують, коли встановлено відсутність інфікування і злоякісних перероджень тканин. Може бути застосоване лікування лазером чи кріодеструкція. Але всі перелічені методи слід застосовувати тільки після ретельного обстеження і підтвердження, що нема хламідійного інфікування або поєднаних інфекцій.

Чи є захворювання, коли ви однозначно не радите вагітніти?

— Категорично на це запитання відповісти не зможу. По-перше, кожна жінка має право стати матір’ю. В чоловіка однозначно нема таких захворювань, які б могли стати протипоказанням для народження дитини, хіба що повна неспроможність до запліднення. Навіть наявність ВІЛ/СНІДу не передбачає категоричної заборони до продовження роду. Є певна екстрагенітальна патологія (наприклад, важкі форми цукрового діабету чи вади серця), за якої ми не рекомендуємо вагітніти, бо це пов’язано з ризиком для життя жінки. Але жінка, попри все, має право вибору.

За матеріалами Дзеркало тижня