gototopgototop

Статеве життя та контрацепція після пологів

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

Без сумніву, у Вас, у вашого чоловіка, виникає природне запитання: \"Як швидко після пологів можна розпочинати статеве життя?\" Лікарі не радять із цим поспішати - краще зачекати, доки мине хоча б 6 тижнів після народження дитини, адже надто високим є ризик кровотечі та інфекційних ускладнень. Проте в цій ситуації не все так просто й однозначно. Після пологів у жінки спостерігається природний фізіологічний спад сексуальності. В більшості випадків їй \"не до сексу\" після щоденної метушні біля немовляти, недосипання, перевтоми. Окрім цього, за день кожна мама отримує достатньо дотиків, пестощів, поглядів, поцілунків, спілкуючись із малюком, і тому не відчуває жодного сексуального потягу. Але чоловік позбавлений усього цього... Якщо він чуйний та мудрий, вміє чекати, - конфліктів, пов\'язаних з інтимним життям, не буде. Тільки намагайтеся приділяти чоловіку увагу - обійняти, поцілувати, скуйовдити волосся, пригорнутися. Це не вимагає багато сил та часу, але ефект буде досить значним, оскільки ви обоє відчуєте розуміння, тепло, увагу і... потребу в інтимному житті.

Проте, будьте готовими до того, що відновлення інтимних стосунків принесе не лише нові відчуття, емоції, але й проблеми. Вчені рекомендують дотримуватись інтервалів між пологами. Оптимальною, на їх думку, є перерва в 3-4 роки. Саме такий час необхідний жіночому організму для відновлення сил та поповнення запасів заліза, кальцію, вітамінів. Лише за таких умов наступна вагітність буде мати нормальний перебіг, а наступна дитина народиться здоровою.

Зрозуміло, що на період, поки один малюк росте, а народжувати іншого ви ще не плануєте, доведеться подумати про ефективний засіб контрацепції - запобігання небажаній вагітності. Особливо ретельно варто підійти до цієї проблеми, коли ви годуєте немовля груддю, адже для матерів-годувальниць вибір методу контрацепції дещо обмежений. Це й зрозуміло, - останній не повинен шкідливо впливати на дитину через материнське молоко. Але, з іншого боку, природа сама, передбачивши годування грудьми, потурбувалася про захист жінки від незапланованої вагітності в цей час.

Всесвітня організація охорони здоров\'я назвала грудне вигодовування фактором, який безпосередньо визначає фертильність, іншими словами, дітородність. За скорочення грудного вигодовування, яке має місце в багатьох країнах, у тому числі й в Україні, використання протизаплідних засобів треба збільшити в кілька разів, аби компенсувати втрату лактаційного контрацептивного ефекту. Грудне вигодовування здатне затримувати початок овуляції (виходу яйцеклітини) та менструації. Якщо ви вирішили використовувати грудне вигодовування з метою попередження вагітності, пам\'ятайте, що цей метод ефективний лише доти, поки у вас не відновилася менструація або ви не розпочали вводити в меню дитини пригодовування. Коли ж з\'явилися \"місячні\" чи раціон малюка ви поповнили за рахунок нових страв, рекомендовано використовувати додаткові методи контрацепції. Ось їх короткий огляд для тих, хто годує груддю.

Презервативи та місцеві сперміциди не лише не мають протипоказань під час лактації, але й попереджують захворювання, що передаються статевим шляхом. Зрозуміло, що доведеться чітко дотримуватися інструкції та правил використання.

Внутрішньоматкові протизаплідні засоби (ВМЗ), їх називають просто \"спіралі\", - досить ефективні та надійні. Введення можливе не раніше шести тижнів після пологів в умовах жіночої консультації. Лікар на попередньому огляді визначить, чи немає протипоказів до застосування ВМЗ.

Гормональні контрацептиви деяких видів не протипоказані при лактації, але без консультації гінеколога ви не можете розпочати їх застосовування.

Добровільна хірургічна стерилізація - метод контрацепції, що підходить жінкам, які не бажають більше мати дітей або не можуть вагітніти та народжувати за станом здоров\'я - через важкі захворювання серцево-судинної, нервової, ендокринної систем, органів дихання та нирок тощо. Метод має стовідсотковий ефект, але він необоротний.

Пам\'ятайте, небажана вагітність і аборт невдовзі після пологів досить небезпечні та завдають травмуючої дії на організм. Отож, не будьте легковажними, не покладайтеся на малоефективні методи запобігання вагітності типу перерваного статевого акту чи спринцювань. Порадьтеся із лікарем, прочитайте відповідну літературу та оберіть свій метод контрацепції, який збереже здоров\'я, дасть відчуття впевненості, подарує сексуальну гармонію.

Борис Венцківський, професор, лікар-гінеколог.

Корисно знати:
Ідеального методу запобігання вагітності не існує, кожен із відомих насьогодні має свої \"за\" та \"проти\".
Найкращий метод саме для вас підібрати реально. Для цього потрібна співпраця вашого чоловіка, вас і, звичайно, лікаря.
У жінок, які застосовують гормональну контрацепцію, перебіг наступних вагітностей суттєво не відрізняється, порівняно з тими, хто користувався іншими методами контрацепції. Проте новонароджені діти мають більшу масу тіла, частіше бувають двійнята.
Із застосуванням внутрішньоматкового засобу (\"спіралі\") з метою контрацепції частота появи позаматкової вагітності збільшується в 7-9 разів.
Після видалення \"спіралі\" 40 відсотків жінок вагітніють протягом першого місяця, 75 відсотків - через чотири місяці, 90 відсотків - до кінця першого року.
Експерти Всесвітньої організації охорони здоров\'я вважають недоцільним використання внутрішньоматкових засобів жінкам, які мають двох і більше статевих партнерів, через високий ризик запальних захворювань.
Лише високоякісний презерватив захищає від вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом.