gototopgototop

Ускладнення під час вагітності

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

Передлежання плаценти

Передлежання плаценти – ускладнення вагітності, при якому плацента розташовується у нижньому сегменті матки нижче передлеглої частини плода, перекриваючи повністю або частково внутрішнє вічко шийки матки. При фізіологічній вагітності нижній край плаценти не досягає 7 см до внутрішнього вічка. Передлежання плаценти відмічається у 0,2-0,8% загальної кількості пологів.

Класифікація


1. Повне передлежання – плацента повністю перекриває внутрішнє вічко.

2. Неповне передлежання – плацента частково перекриває внутрішнє вічко:

• бокове передлежання – внутрішнє вічко перекрите на 2/3 його площі;

• крайове передлежання – до внутрішнього вічка підходить край плаценти.

3. Низьке прикріплення плаценти – розташування плаценти у нижньому сегменті нижче 7 см від внутрішнього вічка без його перекриття.

У зв’язку з міграцією плаценти або її розростанням вид передлежання може змінюватися зі збільшенням терміну вагітності.

Клініко-діагностичні критерії

До групи ризику виникнення передлежання плаценти належать жінки, які перенесли:

• ендометрити з наступними рубцевими дистрофічними змінами ендометрію;

• аборти, ускладнені запальними процесами;

• доброякісні пухлини матки, зокрема субмукозні міоматозні вузли;

• дію на ендометрій хімічних препаратів;

• з гіпопластичною маткою в анамнезі.

Передлежання плаценти
а - неповне; б - повне; в - неповне.
\


Клінічні симптоми


Патогномонічний симптом – обов’язкова кровотеча, яка може періодично повторюватись упродовж терміну вагітності з 12 до 40 тижнів, виникає спонтанно або після фізичного навантаження, набуває загрозливого характеру:

• з початком скорочень матки у будь-якому терміні вагітності;

• не супроводжується болем;

• не супроводжується підвищеним тонусом матки.

Тяжкість стану зумовлюється об’ємом крововтрати:

• при повному передлежанні – масивна;

• при неповному – може варіювати від невеликої до масивної.

Анемізація як результат кровотеч, що повторюються. При цій патології найбільш низький вміст гемоглобіну та еритроцитів у порівнянні з іншими ускладненнями вагітності, що супроводжуються кровотечами.

Частим є неправильне положення плода: косе, поперечне, тазове передлежання, неправильне вставлення голівки.

Можливі передчасні пологи.

Діагностують передлежання плаценти за допомогою УЗД.

Жінку, у якої виявлено передлежання плаценти, госпіталізують, і вона повинна знаходитися в стаціонарі до кінця вагітності, тому що в будь-який момент може початися кровотеча.

Родорозв\'язання здійснюють шляхом кесарева розтину.


Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти

Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти - відділення плаценти від стінки матки до народження дитини, що супроводжується матковою кровотечею.

Причиною відшарування плаценти можуть бути: травма живота, надмірна фізична напруга, пізній токсикоз (гестоз) вагітних, коротка пуповина плоду, а також гіпертонічна хвороба, пороки серця, захворювання крові, печінки. Відшарування плаценти частіше спостерігається в жінок, що багато народжували.

У 1/3 випадків відшарування відбувається під час вагітності, у 2/3 випадків під час першого періоду пологів.

Під впливом вищевказаних факторів відбувається розрив стінки одного або кількох маткових судин, які сполучаються з міжворсінчатим простором, у результаті чого утворюється гематома, кров просочується між м\'язовими шарами матки. Внутріматкова кровотеча може призвести до анемії, порушення фетоплацентарного кровообігу, гіпоксії і загибелі дитини.

Класифікація

1. Повне відшарування (відшарування всієї плаценти).

2. Часткове відшарування:

• крайове;

• центральне.

Клініко-діагностичні критерії передчасного відшарування нормально розташованої плаценти

Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти може бути у вагітних у разі наступної патології:

• гестози;

• захворювання нирок;

• ізоімунний конфлікт між матір’ю та плодом;

• перерозтягнення матки (багатоводдя, багатоплідність, великий плід);

• захворювання судинної системи;

• цукровий діабет;

• захворювання сполучної тканини;

• запальні процеси матки, плаценти;

• аномалії розвитку або пухлини матки (підслизові, інтрамуральні міоми).

Безпосередньою причиною може бути:

• фізична травма;

• психічна травма;

• раптове зменшення об’єму навколоплодових вод;

• абсолютно чи відносно коротка пуповина;

• патологія скоротливої діяльності матки.

Клінічні симптоми

При відшаруванні нормально розташованої плаценти турбує сильний і постійний біль внизу живота, якій різко підсилюється під час перейм. При розвитку внутріматкової кровотечі відзначається частішання пульсу, зниження артеріального тиску, запаморочення, іноді дзенькіт у вухах.

Після народження дитини плацента відходить відразу з великою кількістю темної крові і згустків. Матка погано скорочується, часто після пологів продовжується кровотеча.

Лікування спрямоване на швидке родорозв\'язання, ліквідацію крововтрати. Вибір методу родорозв\'язання залежить від стану матері і дитини, ступеню крововтрати, періоду пологів, стану шийки матки. Внутріматкова кровотеча є показанням для екстреного кесарева розтину.


Передчасні пологи

Передчасні пологи - пологи, що відбулись у термін після 22 повних тижнів до закінчення 37 тижнів вагітності (154 - 259 діб).28 - 37 тижнів вагітності. Частота передчасних пологів складає близько 6 - 8 % від усіх пологів

Дитина народжується недоношеною, її органи і системи недостатньо розвинені. Недоношені діти часто мають родові травми при пологах.

Чим менше термін вагітності, тим більше страждає дитина від пологів. Після народження недонношених дітей поміщають у кювез, де підтримується постійна температура, вологість і концентрація кисню, багато дітей вимагають спостереження у відділенні дитячої реанімації.

Причини передчасних пологів:
- недостатність шийки матки;
- попередні мимовільні викидні і штучні аборти;
- пороки розвитку матки;
- відшарування плаценти;
- передлежання плаценти;
- багатоплідна вагітність;
- багатоводдя.

На жаль, в більшості випадків передчасні пологи є ідіоматичними, тобто причина їх залишаеться невідомою. Для виявлення ранніх ознак і симптомів передчасних пологів дуже важливою є ідентифікація пацієнток з високим ризиком їх розвитку. Це дозволяє проводити профілактику передчасних пологів або лікувати їх на початковій стадії, запобігаючи народженню недоношених дітей. Передчасні пологи при минулих вагітностях є найважливішим фактором ризику для повторнородящих жінок.

При передчасному виникненні родової діяльності, якщо шийка матки ще не розкрилася, вводять препарати, що перешкоджають розвитку родової діяльності.

Якщо це не дає ефекту чи розкриття вже занадто велике, то пологи ведуть дуже дбайливо, з ретельним знеболюванням, щоб недоношена дитина якнайменше постраждала під час пологів. Іноді в інтересах дитини виконують кесарев розтин.

Резус-конфлікт

При щлюбі чоловіка, що володіє резус-позитивним чинником, і жінки з резус-негативним чинником частіше можливе зачаття \"резус-позитивного\" плоду. Антигени плоду в період виношування в невеликій кількості здатні проникати в кровотік матері через плаценту і викликати утворення антитіл (особливо якщо є патологія дитячого місця). При першій вагітності (іноді і при другій) концентрація їх в крові порівняно невелика і зародок розвивається, не відчуваючи шкідливих впливів цих антитіл.
Картина різко міняється при подальших вагітностях: концентрація антитіл все більше і більше зростає, за рахунок маленькького розміру вони здатні вільно проникати через плаценту в кровотік плоду і ушкоджують його резус-позитивні еритроцити (гемоліз) і кровотворні органи. Результатом цього є виникнення у дитини гемолітичної хвороби. При ранньому прояві захворювання резус-конфлікт може бути причиною передчасних пологів або викиднів, а також народження мертвої дитини. Аналіз на резус-конфлікт проводять зазвичай на 8-му тижні вагітності і визначають наявність резус-антітел в крові. Це особливо важливо, якщо у минулому були аборти, викидні або проводилося переливання крові.
В даний час медицина має в своєму розпорядженні способи боротьби з гемолітичною хворобою у вигляді швидкого переливання немовляті резус-негативної крові або введення анти-Rh-антитіл для запобігання імунізації матері. Якщо \"резус-негативна\" жінка хоче народити другу або третю дитину від \"резус-позитивногоо\" чоловіка, то їй треба проконсультуватися у лікаря і пройти обстеження на наявність резус-антітел в крові.
Обстеження

Усі вагітні з резус-негативною кров\'ю повинні регулярно обстежуватись на наявність резус-антитіл у сироватці крові. Обстеження здійснюється один раз до 20 тижнів вагітності, один раз у 3 - 4 тижні до 30 тижнів вагітності і кожні 10 днів після 30 тижнів.


ТОКСИКОЗИ ВАГІТНОСТІ

Розрізняють ранні токсикози (блювання, слинотеча, свербіння, дерматит у вагітних), що розвиваються в перші три місяці, і пізній токсикоз - гестоз, що розвивається частіше в останні 2-3 місяці вагітності.


Гестоз

Гестоз - це ускладнення вагітності, при якому відбувається розлад функції життєво важливих органів, унаслідок порушень у судинній системі. Причина цього ускладнення вагітності остаточно не встановлена.

Гестоз розвивається після 20 тижня вагітності.

Сама рання ознака гестозу - поява набряків. У першу чергу набрякають ноги, кисті рук. Більш серйозні симптоми підвищення артеріального тиску, поява білка у сечі.

Якщо захворювання прогресує, то наступають більш важкі прояви гестозу: еклампсія (судороги на фоні утрати свідомості), крововиливи в мозок, відшарування сітківки, передчасне відшарування плаценти, гостра ниркова недостатність. На тлі порушення кровообігу в плаценті розвивається гіпоксія (\"кисневе голодування\") плоду. При цьому плід може загинути. Якщо у Вас підвищився артеріальний тиск, з\'явився головний біль, тяжкість у потилиці, мелькання мушок перед очима, нудота, болі у верхній частині живота потрібно негайно викликати \"Швидку допомогу\" чи звернутися до лікаря.

Для своєчасної діагностики гестозу необхідно:

Регулярно зважуватися.
Регулярно вимірювати артеріальний тиск.
Визначати добовий діурез (співвідношення випитої і виділеної рідини).
Регулярно здавати аналіз сечі, аналіз крові.
Виконувати в покладений термін УЗД плоду і доплерометрію.

Лікування

Лікування гестоза проводиться в пологовому будинку. Призначаються заспокійливі, сечогінні препарати, ліки, що знижують артеріальний тиск і поліпшують кровоток.