gototopgototop

Ароматерапія під час вагітності. Частина ІІ

PDFДрукe-mail

Статті - Вагітність та пологи

aromaЗняття неприємних відчуттів під час вагітності за допомогою ароматерапії

Не думайте про те, що вам доведеться зіткнутися з усіма, або хоча б деякими, неприємними відчуттями, наведеними нижче. У кожної жінки з кожною дитиною вагітність протікає по-своєму, але готовність до неприємних відчуттів означає півлиха.

Болі в спині, попереку та паху

У міру розвитку вагітності надлишкова вага в районі шлунка давить на зв'язки в районі попереку та хребта. В останні три місяці вагітності підтримуючі суглоби і зв'язки під впливом гормональних змін послаблюються й приходять у готовність до пологів, при цьому болі в спині, особливо в нижній частині, часто стають проблемою. Зміни в поставі також можуть викликати невеликі болі в паху.
Зазвичай я раджу жінкам під час вагітності:
- Сприймати все спокійно. Якщо у вас болить просто все, то це означає, що ви робите занадто багато справ, збавте темп.
- Стежте за поставою. Звичайний імпульс - чим більше у вас стає живіт, тим сильніше його випинати вперед, але постарайтеся тримати свою спину прямою, а не вигнутою, і спробуйте особливо не висувати свій живіт уперед. Намагайтеся не перенапружуватися при нахилах і підйомах.

Аромадопомога

- Регулярний щотижневий ароматерапевтичний масаж, який вам зробить друг або чоловік, дуже добре допомагає при напругах і болях у спині. Застосовуйте стандартну масажну олію, призначену для вагітних.
- Наприкінці дня спробуйте приймати розслаблюючу теплу ванну. Додавайте 2-4 краплі лавандової олії у воду для прийому ванни.

Вимушений постільний режим

Деяким жінкам, які побоюються викидня, які страждають від підвищеного кров'яного тиску або при важкому плину вагітності, доводиться більше часу, ніж їм того б хотілося, проводити бездіяльно. Якщо вам не пощастило і вам доводиться частину або всю вагітність проводити лежачи в ліжку або на канапі, саме головне - заспокоїтися та сприймати це легко.


Аромадопомога

- Масаж з використанням ефірних олій допоможе вам розслабитися. Цілком можливо, що масаж усього тіла буде неможливий, нехай тоді ваш чоловік або друг зробить вам масаж рук, стоп або обличчя.
- Не забувайте намазувати живіт, груди й стегна оліями - це допоможе зберегти шкіру м'якою.
- Для створення розслаблюючої атмосфери в кімнаті додайте 2 краплі кожної з перерахованих нижче ефірних олій у гарячу воду пальника або в кільцеву лампу: герань, лаванда, лимон, бергамот або кананга. Випари наповнять собою всю кімнату.

Судоми

Судоми трапляються від дуже болісних, стріляючих спазмів м'язів. Вони дуже поширені при вагітності, особливо посередині ночі, від чого вони бувають - ніхто не знає. Вважається, що в таких випадках добре допомагає кальцій, так що вживайте якнайбільше продуктів з високим змістом кальцію.
При нападі судом не витягайте ногу і носок. Навпаки, потріть ікру й притягніть ногу до себе, потім обіпріться на стопу доти, поки біль не пройде (у міру розвитку вагітності вам доведеться робити це в сидячому положенні із зігнутими ногами).

Аромадопомога

- Вам допоможе масаж. Спробуйте наступну масажну олію:
- Масажна олія, яка застосовується при судомах
В 30 мл (півтори столової ложки) мигдальної олії додайте 2 краплі олії з лаванди та 2 краплі з герані. Добре перемішайте.
Якщо напади судом найчастіше відбуваються ввечері або вночі, то використовуйте 5 мл (чверть столової ложки) зазначеної олії щовечора протягом тижня, повторюйте в міру необхідності.

Цистит (запалення сечового міхура)

Цистит – болісне запалення сечового міхура та нижніх сечоводів - найчастіше відбувається при вагітності, тому що зростаюча матка давить на сечовий міхур. Ця хвороба може означати, що у вас з'явилася бактеріальна інфекція. При легких симптомах виникає потреба ходити в туалет практично кожні кілька хвилин, але при цьому виходить усього декілька крапель і залишається неприємне відчуття в районі сечового міхура, у більш серйозних випадках може відчуватися печіння, сечовипускання болісне, супроводжується тремтінням, болями в районі живота та задньої частини спини. Деякі жінки описують це відчуття як "спроби помочитися крізь розбите скло" або легка сверблячка, від якої не позбутися. У кожному разі, це вкрай неприємний стан. Іноді лежачи стан погіршується, так що, якщо у вас є ознаки циститу, будьте активніше - ходіть, сідайте й т.д. Якщо у вас озноб або сильні болі від циститу, викличте негайно лікаря. Це може бути ознакою ниркової інфекції.
Ви можете полегшити свій стан, використавши рекомендації, що нижче наводяться:
- Промивайте сечовий міхур шляхом споживання великої кількості води або лимонно-ячмінної води. Останні дослідження показують, що допомагає журавлинний сік. Чим більше ви п'єте, тим приємніше відчувається сечовий міхур і легше відбувається сечовипускання. Намагайтеся не робити великих перерв між очищеннями сечового міхура від рідини, яка втримується в ньому.
- Завжди прагніть до того, щоб ви перебували в теплі, особливо нижня частина тіла починаючи від талії. Якщо у вас бувають напади по ночах, то в цьому випадку добре допомагає пляшка з теплою водою, поміщена між ніг у верхній частині.
- Візьміть за правило обмивати щодня м'яким милом і водою статеві органи, добре потім все обполіскуючи. Цистит може з'явитися від занесеної інфекції, у цьому випадку, відправивши природні потреби, витирайте нижню частину спереду назад, а не навпаки, для того щоб інфекція не могла потрапити з кишечника в сечовий міхур.
- Щоб уникнути циститу «медового місяця» не забувайте очищати сечовий міхур і мити статеві органи після занять любов'ю.
- Якщо ви часто страждаєте від циститу, уникайте прийому їжі або напоїв, які, за вашими спостереженнями, викликають напади, - зазвичай це алкогольні напої і їжа з великою кількістю спецій. В однієї з моїх клієнток щораз, коли вона випиває більше однієї склянки червоного вина, починається цистит.
Якщо симптоми не проходять, зверніться до свого лікаря.

Аромадопомога

- Прийміть теплу сидячу ванну, у яку необхідно додати або 2 краплі лавандової олії, або 2 краплі олії із сандалового дерева, або 2 краплі олії бергамоту, або 2 краплі олії ромашки. Добре змішайте олію з водою. Приймайте ванну протягом 5-10 хвилин.
- Або прийміть звичайну ванну. У теплу воду ванни (ніколи не робіть її занадто гарячою) додайте або 2 краплі лавандової олії, або дві краплі олії із сандалового дерева, або 2 краплі бергамотового олії, або 2 краплі олії ромашки, або 1 краплю олії бергамоту й 1 краплю олії із сандалового дерева. Розмішайте воду навколо, щоб олія гарне перемішалося. Потім розслабтеся й відмокайте в теплій воді протягом 10-15 хвилин.
Приймайте ванну із указаними вище оліями щораз, коли у вас трапляється напад циститу. У вас може виникнути бажання помочитися прямо у ванну, тому що тепла вода послабляє печіння й неприємні відчуття. Не засмучуйтесь, якщо зробите це. Я багато разів чула, як лікарі саме це рекомендують своїм пацієнтам, так що сприймайте це як виконання «рекомендацій лікаря».

Втома

Втома є природною складовою вагітності. Ви можете очікувати появу втоми, особливо під кінець вагітності, коли додаткова вага, а також вимоги дитини до вашого тіла, природно викликають стомлення.
Прислухайтеся до свого тіла. Якщо ви почуваєте сонливість, подрімайте протягом дня й не відчувайте через це почуття провини. Закиньте ноги нагору, як тільки буде така можливість, і погоджуйтеся з усіма пропозиціями від своїх друзів або родичок допомогти з покупками, прибиранням і іншими домашніми справами. Якщо вже є така можливість, то користуйтеся нею по максимуму.

Аромадопомога

- Коли вам потрібно розвіятися вдень або вночі, приймайте заспокійливу ванну з ефірними оліями. Залежно від того, який аромат вам найбільше подобається, додайте:
- 2 краплі лавандової олії, по одній краплі мандаринової й канангової олії
або
- по одній краплі лавандової та мандаринової олії й дві краплі канангової олії.
Приймайте ванну протягом 10-15 хвилин.

Почуття слабкості

Це часто відбувається під час вагітності, тому що кров'яний тиск стає зниженим. Якщо ви почуваєте слабкість, сядьте та підніміть ноги.

Аромадопомога

Спробуйте наступну просту інгаляцію. Нанесіть 1 краплю олії герані на серветку або чисту хустку. Сядьте, розслабтеся й вдихайте як призначено.

Затримка рідини

Затримка рідини часто зустрічається на пізніх стадіях вагітності, перша ознака цього - каблучки на пальцях починають тиснути. При цьому щиколотки й ступні можуть розпухати, роблячи взуття тісним до кінця дня й викликаючи почуття сильної втоми. Спека може підсилювати рідинну затримку, роблячи проблему гостріше, у випадку протікання вагітності в літню пору. Вам належить:
- Відпочивати, задерши ноги - бажано вище голови, - настільки часто, наскільки це можливо, щоб рідина могла піти назад із щиколоток і ступень. Не слід довго стояти без руху або перебувати на ногах протягом довгого часу, якщо доводиться робити довгі переїзди на автомобілі - зупиняйтеся для відпочинку й прогулянок.
- Стежте за своїм харчуванням. Сіль і цукор можуть підсилювати рідинну затримку, тому перевіряйте компоненти їжі, готової до вживання, тому що в ній зміст солі часто буває підвищеним. Скоротіть споживання чаю і кави.
Якщо після початих простих профілактичних заходів, рідинна затримка не проходить, нехай ваш лікар перевірить тиск і зробить аналіз сечі.
Не приймайте ніяких сечогінних засобів, якщо вони не прописані вашим лікарем.

Аромадопомога

- Масаж ніг і стоп може дійсно допомогти, тому що він заставляє рідину рухатися нагору, видаляючи її, одночасно знімаючи почуття дискомфорту.
Олія для зм'якшення ніг і стоп
В 30 мл (півтори столової ложки) олії з мигдалю або в 30 мл (півтори столової ложки) неароматизованого гелю (якщо не впевнені, уточніть у фармацевта) додайте 2 краплі лавандової олії або олії з герані.
Використовуючи цю олію, зробіть масаж ніг і стоп - ви можете зробити це самі або ж когось попросити.
Почніть із щиколотки, рухи повинні бути твердими, спрямованими нагору, після того, як ви дійдете до коліна, - рухайтеся нагору до верхньої частини стегна (або ж масажуйте нижню частину ноги до коліна). Потім нехай ваші руки сковзнуть вниз - повторіть все спочатку.
По черзі міняйте щиколотки. При вазі в ногах сильне полегшення може принести згинання/ розгинання стопи протягом декількох хвилин.
Проведіть масаж стоп, розтираючи й надавлюючи на них. Великими пальцями здійснюйте кругові рухи з натисненням на п'яти. Сильними рухами масажуйте верхню частину стопи, рухаючись від мисків до щиколоток, здійснюйте кругові рухи навколо щиколоток.
- Також можуть допомогти ванни для ніг. Щоб підготувати полегшуючу ванну для ніг, додайте по одній краплі олії з герані й лимонної олії в таз зі студеною водою. Нехай ваші ноги відмокають у ній стільки, скільки це потрібно.

Геморой

Геморой являє собою застійні явища у венах прямої кишки й анального каналу, він може викликати сверблячку, біль і нестерпні болі при розкритті кишки. Може навіть спостерігатися кровотеча. Він також підсилюється від застійних явищ в області тазу, що відбувається в результаті вагітності.
Стежте за тим, щоб у вас не виникало закрепів, їжте продукти, що містять велику кількість волокон, сполучаючи їх з великою кількістю фруктів і овочів і великим об'ємом води. Якщо у вас виник закріп, не тужитесь, тому що гемороїдальні явища від цього стануть тільки гірше. Медицина в наші дні вважає, причому це стосується не тільки вагітних жінок, а усіх, що проведення занадто довгого часу на унітазі за читанням журналу або чекаючи чогось лише стимулює появу геморойних шишок. Цілком може бути, що вам буде зручніше витирати свою нижню частину після дефекації вологою ватою.

Аромадопомога

- Прийміть теплу (не гарячу) сидячу ванну, у яку ви додали попередньо по 2 краплі геранієвої та кипарисової олії. Приймайте ванну протягом 10 хвилин.
- Намочіть в тому ж розчині тканину або м'яку ватну прокладку й прикладіть її до анального отвору. Може виявитися, що зручніше за все це робити, знаходячись в сидячому положенні на унітазі.
- Спробуйте компрес. Звучить це як катування, але я обіцяю вам, що ви відчуєте сильне полегшення. У невеликий таз із водою додайте по 2 краплі геранієвої та кипарисової олії. Намочіть шматочок тканини в цій суміші і потім оберніть тканиною невеликий мішечок з кубиками з льоду або пакетик із замороженим горохом. Прикладайте до анального отвору й тримаєте протягом 1 хвилини (або трохи більше, якщо в цьому є необхідність). Повторюйте процедуру кожні 4 години, а також після кожного спорожнювання кишечника.
- Після кожного спорожнювання кишечника, а також у випадку появи сверблячки і болю, наносіть невелику кількість - близько однієї чайної ложки - указаного нижче гелю на гемороїдні шишки.
Антигеморойний гель
В 50-мл ємність гелю з алое або будь-якого іншого гелю, додайте по 5 капель кипарисової і геранієвої олії. Добре перемішайте.

Нетравлення та печія

Нетравлення може супроводжувати вас протягом усього терміну вагітності. Печія проявляється у вигляді почуття печіння в нижній частині грудної клітини, супроводжується іноді відрижкою невеликих обсягів кислої рідини. Найчастіше вона буває під кінець вагітності.
Наступні поради вам допоможуть:
- Проаналізуйте продукти, споживані вами, уникайте тих з них, які можуть викликати нетравлення або печію - зазвичай це приправлена спеціями, смажена або молочна їжа. Не переїдайте.
- Наприкінці вагітності, у міру того як дитина стає більше, шлунок стає сплющеним, тому краще їсте менше, але частіше.
- Якщо ви постійно стикаєтеся з цією проблемою, варто подумати про сполучуваність продуктів (тобто не змішувати продукти-антагоністи, наприклад протеїни та крохмаль) - це може поліпшити травлення. По цій темі є кілька спеціалізованих книг.

Аромадопомога

Використовуйте стандартні масажні олії, які можна використовувати при вагітності, для легкого масажу в зоні сонячного сплетіння, між грудьми та животом. Або використовуйте наступну олію:
Масажна олія при нетравленні
В 10 мл (половина столової ложки) будь-якої олії носія додайте 2 краплі олії сандалового дерева, або 2 краплі апельсинової олії, або 2 краплі мандаринової олії. Добре перемішайте.
Олія із сандалового дерева - кращий вибір (якщо вона у вас є). При її використанні створюється прекрасна масажна олія, яку ви завжди можете застосовувати у випадку нетравлення.

Безсоння

Під кінець вагітності, особливо в останній місяць, багатьом жінкам стає дуже складно спати, особливо якщо дитина по ночах активна й штовхається.
Спробуйте розмістити живіт на подушці, щоб лежати на боці було зручніше. Для того щоб полегшити дихання, можна збільшити кількість подушок, на яких ви спите, від двох до чотирьох. Зверніть увагу на те, щоб ваш нічний одяг був вільній, виключіть чай і каву з вечірнього вживання, замість цього випийте теплий молочний напій.

Аромадопомога

- Легкий масаж перед відходом до сну - це один із способів розслабитися й добре спати. Якщо часу на повний масаж немає, то попросіть свого друга або чоловіка зробити масаж стоп, це надає гарний заколисливий вплив. Використовуйте стандартну масажну олію, при вагітності.
- Перед самим сном може допомогти розслаблююча ванна. У теплу ванну додайте 3 краплі лавандової, мандаринової або канангової олії. Збовтайте воду, щоб розмішати олію. Розслабтеся, приймайте ванну протягом 10 хвилин.
- Наповніть кімнату пахощами, які стимулюють сон. У пальник, розпилювач або ємність із гарячою водою додайте 2-3 краплі лавандової або канангової олії або суміш цих двох олій.

Токсикоз

Часто він є одним з перших симптомів вагітності. Жахливе почуття нудоти, що супроводжує токсикоз, може з'явитися не тільки ранком, хоча ранком нудота виникає найчастіше. Токсикоз може не кінчитися й після закінчення перших трьох місяців вагітності.
Під час вагітності почуття нюху стає набагато гостріше. Деякі жінки виявляють, що не можуть переносити навіть звичайні домашні запахи або ті з них, які раніше їм подобалися, включаючи парфуми. У зв’язку з цим дуже складно рекомендувати якусь ефірну олію від токсикозу, і в цьому випадку ароматерапія мало чим може допомогти. Проте, ознайомтеся з наступними порадами:
- Найголовніше - уникайте тієї їжі або запахів, які викликають нудоту. Звичайно винуватцями бувають кава, молочні продукти, тютюновий дим і смажена їжа. Якщо готування їжі викликає у вас нездужання, попросіть кого-небудь вам допомогти якийсь час.
- Намагайтеся не вставати по ранках з постелі занадто швидко. Повільно підніміться, не рухаючись, посидьте хвилин 10-ть. Протягом дня намагайтеся всі речі брати повільно, тому що швидкі рухи також можуть стати причиною нудоти.
- Прокинувшись, пийте індійський або китайський чай дуже повільно. (Якщо вашого пробудження ніхто не чекає, беріть із собою в спальню термос з чаєм, додавши в нього вершків.) Ще один варіант - спробуйте пити маленькими ковтками гарячу воду з соком половинки лимона, або заваріть в чашці з окропом невеликий шматочок свіжого імбирного кореня (через п'ять хвилин вийміть імбир і пийте потроху), або покладіть в чашку з гарячою водою щіпку сухого імбиру (не використовуйте в цих цілях ефірну олії з імбиру).
- Прокинувшись, для заспокоєння шлунка погризіть сухарик або крекер, сухий бісквіт без добавок або тонкі скибочки хрусткого яблука.
- Не вживайте ніяких ліків, не одержавши на те схвалення свого лікаря, якщо у вас дуже сильна блювота - викличте лікаря.

Аромадопомога

Як я вже відзначала, складно рекомендувати яку-небудь ефірну олію від токсикозу в силу відрази, що з'являється під час вагітності, до багатьох запахів. Проте, деякі жінки відзначають, що 1-2 краплі лимонної олії, у спальні за допомогою пальники або розпилювача, допомагають послабити приступи нудоти. При перших же ознаках нудоти використовуйте цей засіб. Якщо почуття слабості тримається протягом усього дня, спробуйте застосувати цей засіб у всіх кімнатах, де вам доводиться бувати.

Кровотеча з носа і слиз

Кровотечі з носа й надлишок слизу або забитий ніс - розповсюджені побічні ефекти вагітності, пов'язані з ростом кров'яного постачання носових проходів. Разом із завершенням вагітності ці явища зазвичай проходять, але якщо проблема не припиняється, вам належить інформувати про це свого лікаря в жіночій консультації.

Аромадопомога

- Інгаляція зніме тиск у носових проходах, якщо ніс закладений, але ніколи не прибігайте до цього методу, якщо у вас кровотеча з носа, оскільки це тільки погіршить ситуацію.
У миску з гарячою водою додайте 2 краплі евкаліптової або чайної олії - вдихайте пару протягом декількох хвилин.
- Масаж обличчя може також допомогти при надлишках слизу.
Для готування масажної олії в 10 мл (половина столової ложки) олії жожоба або олії з виноградних кісточок додайте 1 краплю олії з лаванди. Нанесіть масажну олію на кінчики пальців і масажуйте область вилиць, чергуючи натиснення й легкі дотики. Це буде сприяти розсмоктуванню слизу.
- Якщо у вас кровотеча з носа, поскубайте досить сильно ніздрі - щипки повинні бути короткими, - продовжуйте хвилину або дві, після цього кровотеча повинна зупинитися. Або накладіть знизу компрес. Якщо кровотеча сильна і часта - проконсультуйтеся з лікарем.
Компрес при кровотечі з носа
Налийте в миску близько 300 мл дуже холодної води (якщо необхідно, додайте лід). Капніть у воду 1 краплю кипарисової олії або 1 краплю лимонної олії.
Збовтайте воду, занурте в неї будь-яку чисту тканину, відіжміть, і потім використовуйте як компрес, поклавши його на ніс на кілька хвилин. Кровотеча з носа повинна припинитися.

За матеріалами книги "АРОМАТЕРАПІЯ ДЛЯ МАТИ І ДИТИНИ"
ПЕРЕКЛАД: Олени Гергель для www.malecha.org.ua