gototopgototop

Центри підтримки

tumblr_llw2bat1Fq1qioc8zo1_500

Реальні історії

m6stop_abort

Наслідки аборту

m3stop_abort

Контрацепція

m5stop_abort

Література

m2stop_abort

e-mail Друк PDF

Як приймається рішення про аборт?

Як приймається рішення про аборт

— Наша тема — вплив аборту на стосунки пари. Почнемо з другорядного питання: на кому лежить відповідальність за аборт або ж за збереження життя? Тому що звинувачують здебільшого жінок.

— Відповідальність лежить на обох, але відчуватимуть вони це по різному.

- Чому чоловік теж відповідальний, адже це не він дозволяє робити таке з собою.

— Тому що саме та жінка піде робити аборт, котра не відчуває за собою підтримки чоловіка.

— Можете сформулювати — за що відпрвідає чоловік? Як повинна надаватись ця підтримка і до яких меж?

— Давайте розпочнемо з психологічних особливостей чоловіка та жінки.

Жінка, котра зустрічає чоловіка, який їй подобається, з яким вона має намір створити сім'ю - вона лише тоді повною мірою розкриється і здатна буде любити і давати життя, коли довірятиме цьому чоловікові. Така її сутність. Повне розкриття - емоційне, психологічне, фізичне - настає лише тоді, коли жінка довіряє. Це буде мати відображення, в тому числі, й на сексуальних стосунках.

— А ось «довіра» — як це глибше пояснити? Довіра - це відчуття, що він... що чи хто?

- Довіра, це коли жінка відчуває, що у неї є підтримка зі сторони чоловіка, що цей чоловік допомагатиме їй вирішувати будь-які її проблеми, що вона не залишиться з ними наодинці, що він і вона йтимуть разом по життю.

— Чоловік повинен цю довіру не лише дати, але потім й виправдати.

_ Давайте я спробую це образно описати.

Молода дівчина закохується в чудового хлопця. І вона думає, що це на все життя, вона будує плани... Так само як і хлопець, побачивши у дівчині свій ідеал, є готовим побудувати із нею якесь майбутнє. Вони один на одного сподіваються: він сподівається, що вона буде для нього прекрасною половиною, вона сподівається що він буде її надійною половиною. Вона розкрилась перед ним — розкрилась у всіх відношеннях: в психічному, в фізичному плані - вони стали близькими один для одного. Він також вклав у неї якісь свої сподівання: емоційні, психічні, фізичні.

І раптом виявляється, що у цьому союзі чоловіка та жінки з'являється хтось третій чи щось третє (тому що саме так буває сприймають небажану вагітність). І він каже: "Люба, на жаль, ми зараз не можемо - ми ще молоді", чи ще там якісь двісті причин. І спрямовує її на аборт.

— Ситуації бувають різними. Я так розумію, деколи ініціатива аборту йде від чоловіка, від жінки, часто буває й від батьків, які кажуть: "ви не можете собі цього дозволити". Нерідко мати чоловіка (свекруха) спрямовує жінку туди.

- Дійсно, ініціатором аборту часто є не сама жінка, і навіть не чоловік, а їх оточення. Дуже часто - мама цієї дівчини, друзі та близькі.

- Батьки хлопця ще є.

- Батьки хлопця - так (якщо їх взагалі проінформували про те, що дівчина вагітна). І в цьому випадку дівчина стає жертвою аборту, нарівні з дитиною.

Молода дівчина вперше робить аборт - молода дівчина, у якої часто ще немає ані чоловіка, ані народжених дітей. Але зате у неї є життєві цілі: закінчити навчання, отримати професію, знайти хорошу роботу. І всі навколо теж націлені на це, особливо батьки: ну як же - вона ж повинна зрости професійно, отримати освіту (це взагалі мета номер один).

- Або ще часто такі випадки (я зі своєї практики додам), що, припустимо, поки що немає де жити або кредити тиснуть. Я недавно бачив сім'ю - чоловік і дружина, їм 31 рік, але у них такі кредити, що вони їх вважають підставою для того, щоб поки що не народжувати. Я не знаю, чи робили вони аборти, але якщо вони завагітніють, то будуть думати про свої кредити.

- Так, можливо і фінансові труднощі (або в першу чергу - фінансові труднощі), - і в сім'ї батьківській, і у самих молодих людей - теж є приводом. І тут починається: «а навіщо тобі ці проблеми?», «навіщо плодити злидні?» (наймасовіше гасло), «на що ти будеш потім купувати йому речі?», «у що будеш одягати, чим будеш годувати?», «а де ви будете жити? »

А у вагітних жінок дуже звужене розуміння навколишнього світу, тому що організм готується до вагітності. Це означає, що на всіх рівнях - на клітинному, на рівні тканин, на гормональному рівні, - починається перебудова. Тому вона сама не розуміє, що з нею відбувається. Вона емоційна - то плаче, то сміється. Відбувається зміна смакових вподобань.

І в цей момент якраз і потрібна підтримка, щоб підтримали і сказали: «У тебе все буде добре, ти впораєшся». А коли ось на цю емоційну бурю у відповідь чуєш навпаки: «Що ти будеш робити?! Як ти закінчиш інститут? Де ти будеш жити? »- В цей момент і зароджується перша думка:« А може, дійсно, легше буде позбутися дитини? »

- Мені здається, з яких би сторін не йшла ця атака - головна роль чоловіка, - якщо все це не припинити, то хоча б, принаймні, протиставити свою підтримку цьому підбурюванню.

- Звичайно, достатньо однієї фрази чоловіка: «Все буде добре», і, в більшості випадків, жінка ніколи не піде на вбивство - навіть якщо всі оточуючі будуть за аборт.

- Виходить, що відповідальність чоловіка навіть, може, десь і більше, ніж жінки?

- У цьому емоційному стані, в якому знаходиться вагітна жінка, підтримка чоловіка - це та основа, на якій дитина виросте.


- Припустимо, чоловік не надав тієї підтримки, яка необхідна. До речі, давайте на цій стадії розглянемо момент різниці між сім'єю і не сім'єю. Здавалося б, якщо родина - то це взагалі моторошна зрада, якщо чоловік дає добро на вбивство власної дитини. А якщо це не сім'я - як можна оцінити? Адже тут він завжди може сказати: «А хто тебе змушував? Про що ти думала сама? Я ж тобі нічого не обіцяв - ми просто жили разом».

- Так воно і трапляється. Можна сказати про дві негативні реакції чоловіків. Явно виражена негативна реакція - коли він прямо говорить: «йди, позбувайся дитини, ми зараз собі не можемо дозволити». Тобто обґрунтовує аборт фінансовими, матеріальними причинами.

А друга негативна реакція, може бути по силі ще більш значущою для жінки - це коли чоловік самоусувається. Він просто мовчки відходить від проблеми: «Вирішуй сама, як знаєш». Ось це переломний момент, коли в жінки народжується недовіра до чоловіка.

Тепер що стосується позашлюбних відносин. У таких відносинах чоловік найчастіше самоусувається, він говорить: «Це не моя проблема, в принципі. Я був з тобою лише щоб отримати задоволення. У нас ніяких зобов'язань - я тобі нічого не винен, ти мені нічого не винна ». І дуже часто при цьому звучить: «це не моя дитина».

- Який мотив може змусити жінку боротися за збереження дитини? Я маю на увазі, в першу чергу, позашлюбну ситуацію.

- У цій ситуації зберегти дитину може тільки розуміння того, що в ній народилося нове життя. Нове життя, яке я збережу незважаючи ні на що, нова людина. На жаль, у жінок, які вже задумалися про аборт, тунельна свідомість. Це коли вони крім своєї проблеми більше нічого не бачать, і інших варіантів виходу вони не бачать. Тому аргументи або повинні бути дуже сильні всередині неї, або вона повинна зустріти людину, яка їй в цьому допоможе.

- Ми бачимо багато дуже різних історій на наших сайтах. Буває, що людина наче і не здається якоюсь дуже вже розуміючою і правильною, але от взяла жінка і всупереч усьому цьому впливу оточення і зраді цього чоловіка поза шлюбом - взяла і народила цю дитину. У мене це викликає велику повагу. І ось хотілося б глибше зрозуміти, в чому секрет цієї жінки, яка, в якійсь мірі, героїчний вчинок здійснила, тому що знала, що не буде їй чоловік допомагати у вихованні, що вона буде одна з цією дитиною.

- Я думаю, що у неї був дуже сильний внутрішній моральний стрижень, підстава. Або їй була дана велика любов до цієї дитини і до себе.


Наслідки замаху на життя дитини

- Давайте тепер розглянемо вже наслідки цих всіх ситуацій. Пара поки ще разом, але жінка сама, всупереч відсутності підтримки чоловіки або його схилянь до аборту, таки зберегла дитину, але, тим не менш, зраду вона відчула на собі - що він не виправдав її довіри. Які будуть наслідки для стосунків ось такої, хоча і не завершеної вбивством, але все ж зради?

- Якщо в сім'ї, то, по-перше, у дитини буде синдром такої, що вижила. Тому що був замах зі сторони.

Синдром того, хто вижив відомий давно. Цей синдром виникає, коли люди побували в якійсь катастрофічній ситуації і вціліли. Чи це військові дії, чи це теракт. У них з'являється почуття провини: інші, які там були, загинули, а ми вижили. Почуття провини властиве їм протягом усього їхнього життя. З цим неусвідомленим почуттям провини, яке отруює їхнє життя, вони живуть. Те ж саме відбувається з цими вцілілими дітьми - вони теж будуть все життя жити з почуттям провини за те, що вони вижили.

Що стосується відносин чоловіка і дружини. На жаль, без допомоги фахівця відносини в парі після аборту будуть погіршуватися і погіршуватися. Якщо немає довіри, отже немає повного розкриття, отже, буде сексуальна дисфункція. У чоловіка буде почуття провини, яке трансформується в агресію по відношенню і до дитини, і до жінки. Все це буде роз'їдати їх відносини. Начебто все добре ззовні - сім'я склалася, є дитина, але завжди буде присутня недовіра і відчуття, що щось не так, щось відбувається.

- У нас на сайті є матеріали про ролі чоловіка і жінки в сім'ї. І ось роль чоловіка - як кажуть психологи - це відповідальність. І ось після цього, коли чоловік з головною своєю роллю не впорався, як він може претендувати на повноцінну роль чоловіка?

- Звичайно. У жінки можна спостерігати двояку поведінку в результаті такої неспроможності чоловіка. Вона може трансформуватися в бажання весь час доводити свою жіночу спроможність. Наприклад, вона буде надмірно старатися добре виглядати. Аж до нескінченних пластичних операцій, не кажучи вже про фітнес-центри, косметику і т.д. А з іншого боку - це може перероджуватися в відкриту ненависть до чоловіків, коли вона не буде доводити свою жіночу роль, а буде брати на себе чоловічу роль, до войовничого фемінізму. Це якраз наслідки недовіри до чоловіка.

- І погодьтеся, що чоловік після цього не може вже бути главою сім'ї, тому що з цією своєю роллю він не впорався.

- Без допомоги фахівців сім'я, на жаль, буде втрачати свої функції.

- Ну а до якої міри є можливість допомоги фахівців? Ця людина себе скомпрометувала, і вона не зможе зайняти колишню роль, якщо не доведе якимось чином, що змінилась.

- Багато в чому через усвідомлення того, що з ними сталося. Тому що ситуація аборту, в тому числі і не здійсненого, але планованого, - це ситуація, про яку не говорять, про яку не йдеться.

— Тобто в парі цю історію замовчують?

- Так, ця тема - табу. Вони не кажуть: «Я тобі не вірю, тому що ти мене штовхав на вчинення аборту». Навпаки, це йде в сферу підсвідомості: жінка відчуває до чоловіка недовіру, але не розуміє, чому.

- Тобто породжується якесь відчуження і нещирість?

- Так, ця тема закрита, це тема, на яку не говорять, це тема, яка породжує багато агресії з боку чоловіка, з боку жінки - недовіра, холод емоційний, сексуальний (по відношенню жінки до чоловіка). Це той гнійник, який коли-небудь все одно прорветься ...

- Що, якщо життя дитини збережене у позашлюбних відносинах?

- Ці відносини не збережуться.

- Вона розуміє, що це тільки її дитина?

- Так, тоді це прямо проголошується: «я народжую для себе». Дуже часто можна почути це гасло.

Тут дуже прості психологічні механізми - часто йде заміщення чоловічої ролі в сім'ї цією дитиною. Пара вже складається не як «хлопець-дівчина», а як «дівчина і дитина». Ця пара самодостатня, а «цей» - котрому я не довіряю, який нас не підтримав - нам не потрібен. Або, якщо вони продовжують якийсь час відносини, буває таке: «ми і він» - можна почути від жінок дуже часто.Наслідки аборту для пари

- Тепер візьмемо більш важкий випадок, коли все-таки аборт стався.

- Перш за все, слід сказати, що аборт - це вбивство зачатої дитини. Це бомба сповільненої дії.

Я спочатку розповім, що відбувається з жінкою, потім - що відбувається з чоловіком, і тоді ми зробимо висновки про те, що відбувається з ними разом.

Ми вже говорили, що у жінки буде почуття провини, яке буде притуплюватись всіма можливими механізмами психіки. Почуття провини буде призводити до зміни характеру жінки. Вона буде в усьому виявляти недовіру до чоловіка (вона може приймати різні форми), вона буде ходити з почуттям образи до чоловіка. А образа має властивість переходити в агресію - в агресію до чоловіків, відносно своїх дітей, чужих дітей, лікарів, медперсоналу, родичів, батьків - своїх і чоловіка, до самої себе - в першу чергу. Така картина: жінка перестає бути тим, ким вона повинна б бути. Звідси і дуже низька самооцінка.

До речі, що стосується агресії до самої себе. За американськими даними другою причиною самогубств в Америці є вчинення аборту. Перша - алкоголізм.

Тепер давайте подивимося, що відбувається з чоловіком. Якщо чоловік співучасник, він буде теж нести це почуття провини, що переходить в агресію. Якщо ж аборт був зроблений без його згоди, жінка самовільно зробила, в ньому тоді буде відбуватися якраз відкидання чоловічої ролі в сім'ї.

Ще такий цікавий парадокс. Сім'я чоловіка повинно приносити плоди, воно повинно давати життя. Якщо його сім'я дає плоди смерті - в чоловікові народжується таке екзистенціальне питання - тоді хто ж я насправді, яка моя роль? Звідси дуже часто втеча в залежності, алкоголізм. Тому що я не можу зрозуміти: яка моя роль, яка моя функція, і чому, замість того, щоб приносити життя, я приношу смерть? Звідси часто агресивність, спрямована на дітей, які залишилися, на дружину, на близьких. Найчастіше це алкоголізм чи наркотики у чоловіків.

І ось дві таких людини, які страждають від почуття провини, страждають від тривалої депресії, від розладів особистості, живуть паралельно. Причому, кожен страждає поодинці, тому що тема - табу. Більш того - не спеціальне табу, а глибоко заховане в підсвідомість. Адже ніхто жінок не попереджує про те, що будуть такі психологічні наслідки у неї, і ніхто у чоловіків не питає, чи згідні ви чи ні, і чи готові ви потім страждати.

- Так, вони не знають причини, і вони шукають виходи в зовсім іншій області: він ще можливо опосередковано через професійну діяльність, вона - як Ви кажете - фітнесом займається, і може коханців почати шукати, так?

- Так. Причому найчастіше агресивно шукати коханців, міняти їх дуже часто, бути дуже агресивною в сексуальному плані. У шлюбі - дисгармонія сексуальних відносин. Не може чоловік, розуміючи, що його сім'я несе смерть, вести повноцінне сексуальне життя. Точно так само жінка, яка знає, що її дітородна функція порушена, не може дозволити собі виконувати свою сексуальну функцію.

- Якщо люди не вважають зародок дитиною, а аборт вбивством, це їх якось звільняє від наслідків вбивства?

- Ні, вони точно так само будуть потерпати від всіх психологічних наслідків, як і ті люди, які усвідомлюють, що це таке. Навіть можна сказати, що вони будуть страждати більше, тому що вони не будуть цього усвідомлювати.

- І не зможуть покаятися в цьому так, як ті люди, які усвідомлюють, що це вбивство?

- Так. Тому і йде розподіл на постабортну депресію і постабортний синдром. Постабортна депресія властива людям, у яких є якісь моральні поняття, принципи. Жінки, які, наприклад, під примусом зробили аборт, - вони будуть одразу після процедури відчувати весь комплекс страждань. А є «постабортний синдром», який проявляється найчастіше після декількох років, або навіть десятків років після здійснення аборту. І, як ви думаєте, що страшніше?

- Ну, якщо в першому випадку, в результаті цих страждань людина почне каятися - звичайно, другий випадок буде страшніше. Але який же тут механізм, якщо почуття провини начебто не має підгрунтя?

- Давайте розберемося, що ж таке почуття провини. Дівчина знає, що її організм колись набуде стану вагітності, вона буде виношувати дитину, народжуватиме, вигодовуватиме її. Отже, вона знає призначення свого організму. І навіть коли жінка говорить про те, що аборт це не вбивство, підсвідомо вона все одно знає, що вона зраджує функціям свого організму. І тому підсвідоме відчуття провини все одно в ній буде.

- Все в світі влаштовано так, щоб допомогти нам виправитися. Починають уві сні з'являтися діти якісь ...

- Це звичайно буває через кілька років, коли підсвідомість видає свої біди в таких «флешбеках» - це короткі спогади про те, що сталося - в жахіттях їй сняться діти. У мене в практиці були жінки, які приходили і говорили, що вони їдуть у транспорті і чують плач дітей, або ж, що вони бачать дітей уві сні. Це можуть бути реакції навіть не такі страшні, як я назвала. Це можуть бути негативні реакції просто на вагітних жінок, - ось щось у ній здригається, вона каже: «Я бачу вагітну, і мене всю трясе». Це може бути перебільшена реакція на дитячий плач.

- Якщо говорити на тему провини - я знаю як мінімум двох жінок, у яких бабусі мали по десять і більше абортів і не виявляли жодних ознак почуття провини.

- Почуття провини не так просто виявити. Почуття провини за вчинений аборт глибоко-глибоко ховають. Його заштовхують так глибоко, що воно ховається у інших проявах. Наприклад, в суворому вихованні дітей. Почуття провини може ховатися за емоційним холодом. Або ж навпаки, інша форма - це може бути божевільна, задушлива батьківська любов. Але це «любов» у лапках, не справжня любов, це гіперопіка.

Інша ховає почуття провини за жіночою активністю, активністю професійною, дуже часто за синдромом рятувальника: я буду допомагати всім навкруги. «Мені так погано. Я не знаю, чому мені погано, але я готова врятувати весь світ; я буду підбирати кішечок, собачок, я буду допомагати всім своїм незаміжнім подружкам вирішувати їхні проблеми, я буду «жилеткою» для всіх колег на роботі ».

Почуття провини може приймати різноманітні форми, але це все буде говорити про те, що є в цій жінці щось таке, що не дає їй жити. Я помітила одну загальну річ у клієнток з постабортного синдрому: непереборна туга в очах. Від неї вони ніяк позбутися не можуть, нічим.

- Існує статистика, як часто розпадаються пари після аборту?

- Якщо пара, яка не перебуває у шлюбі, - дев'яносто відсотків, за всіма даними досліджень, проведених за кордоном. У нас, на жаль, таких досліджень ніхто не проводив.

- А якщо в сім'ї?

- Якщо в сім'ї - це дисфункційні сім'ї просто.

- Ні, ну вони ж і розпадаються частіше, ніж ...

- Звичайно. Статистика мені невідома. Але багато психологів вважають, що аборт - ця табуйована тема, - є однією з ключових причин розлучення.

- Чому? В чому причина? Я знаю такі історії, коли відбувався викидень, і трагедія, спільні переживання батька і матері з приводу цієї смерті, ще більше зближували цю сім'ю.

- У разі викидня у них була можливість спільно пережити біль втрати і бути один для одного підтримкою. Це не була тема-табу, заборонена - вони про це говорили. Це так само, як втрата близької людини в сім'ї, яку можна пережити разом - і вона може об'єднати родину ще більше. Вони могла разом висловити свої почуття болю, почуття втрати, вони могли разом виплакатись.

А що відбувається у випадку аборту? Заборона на прояв будь-якого почуття втрати, вони не можуть висловити, вони не можуть попрощатися, вони не можуть навіть про це поговорити.

- А що, якщо хтось один з них запропонував: «Давай посумуємо. Ось бачиш яке горе - ми рік тому його вбили, ось зараз би була у нас дитина ».

- «Посумуємо» - це відчуття втрати тільки, а що з почуттям провини?

- Можливо, вони можуть якось в цей момент і покаятись? І що тоді станеться з ними?

- Якщо вони усвідомлюють почуття провини, покаються і відчують необхідність попросити вибачення - це шлях до розв'язання проблеми. Можна поділити відповідальність за скоєне між собою порівну, можна розуміти, що «мені погано» - але цього недостатньо. Це той момент, який повинен привести їх у храм. Тому що це ще й спільний гріх. Вони вбили того, хто був не їх власністю, хто був творінням Божим, Його подарунком.

- Якщо говорити про тему гріха, ми, автори та читачі сайту, вже прийшли до того, що для любові потрібно подалі від гріха триматися, тому що гріх вбиває любов. А тут ось виходить, що зараз ми говорили про психологічну сторону справи, а є ще така річ як любов. І що виходить: людей пов'язує вже не якесь добро і творча працю, а пов'язує співучасть у вбивстві. І як от співвідноситься здатність любити і такий важкий гріх? Хіба взагалі можливе збереження любові після такого?

- Дуже гарне питання - найважче, напевно. Тут буде виникати питання про науку заново любити один одного. Після того, як вони зможуть пережити цю трагедію разом, після того, як вони прийдуть до сповіді разом - після цього просити Бога про те, щоб Він їм допоміг зцілити їх любов.Пологи після аборту

- Що відбувається, якщо після аборту наступну зачату дитину сім'я таки народжує?

- Перш за все, треба поставити запитання: який мотив народження цієї дитини? Якщо жінка народжує, тому що у неї сильне почуття провини, яке вона усвідомлює, і вона хоче замінити ту вбиту дитину, - відповідно, все життя ця дитина буде грати роль замісника того, померлого. На нього будуть накладатися підвищені вимоги - «ти повинен бути тим кращим» - тому що ідеалізується образ померлої дитини, яку вони вбили. Ти повинен бути кращий, ти повинен бути найпершим, ти повинен бути ідеальним. Немиловидна ця роль замісника. Бідна ця дитина, що росте під гнітом ідеалу.

Крім того, у нього теж буде синдром того, хто вижив. У всіх дітей, народжених після аборту, буде яскраво виражений синдром того, хто вижив. Це екзистенційне почуття провини: він живе, коли інші загинули.
Якщо ж його народили не як заступника, а просто тому що він довгоочікуваний, бажаний ...

- Але як він міг бути довгоочікуваним, якщо ...

- Але батьки йому декларують, що він довгоочікуваний. Не відразу народили після аборту, а через якийсь час, і самі себе свідомо вмовляли в тому, що це у них довгоочікувана дитина ...

- Що «тепер ми готові» ...

- Так, «ми тепер вже дозріли, ми все зробили, підготували». Дитина все одно буде знати, що вона вижила. І яку ж відповідальність вона несе, якщо мали загинути до неї для того, щоб вона жила.

- Ну, «знати» - це в лапках, на підсвідомості.

- У лапках, на підсвідомому рівні.

У мене були приклади дітей з цим синдромом. Вони чітко «знали», хто у них повинен був бути - братик або сестричка.

- Це якось на рівні підсвідомості теж?

- Так, на підсвідомому рівні. Цей феномен відомий і за дослідженнями, коли один близнюк, наприклад, помер внутрішньоутробно, а другий народився. На протязі всього свого життя, той хто вижив знав, що він близнюк, і що у нього був братик або сестричка.

Точно так само і з дітьми, котрі вижили. Вони дуже часто говорять так: «Ми все життя жили з свідомістю, що нам когось не вистачає, наче хтось повинен бути, а його немає». І з цим ось почуттям вони живуть все життя. І відповідно, поведінка цих дітей, що вижили, теж може бути з крайнощами : часто вони стають дуже слухняними, дуже позитивними, дуже хорошими дітьми - «гранично хорошими дітьми». В лапках, тому що вони будуть виконувати будь-яку волю батьків, підсвідомо побоюючись того, що їх можуть позбутися, якщо вони не будуть хорошими.

- І як же вони при цьому можуть ставитися до своїх батьків?

- Довіри до батьків немає, і не буде.

- Я чув таку фразу, що діти, котрі вижили мстяться батькам за вбитого.

- Так.

- І коли ви говорите, що у них є почуття провини - у них є почуття тільки своєї провини, чи все-таки почуття провини батьків теж?

- Батьків теж. Навіть якщо це почуття провини батьків не вроджене - вони це відчувають в сімейних відносинах. Система сімейна не дозволяє ніяких компромісів, там діти все відчувають на собі.

Більш того, ті діти, що вижили, стають хорошим знаряддям помсти своїм батькам, стають знаряддям помсти в евтаназії - на Заході, де евтаназія дозволена. Ті діти, що вижили, не будуть шкодувати про те, що вони погодяться на евтаназію своїх батьків.

Другим проявом буде навпаки, вкрай агресивна асоціальна поведінка, рання сексуальна ініціація, алкоголізм, наркоманія суїцидальна поведінку - «повний букет при хороших батьках» ... Вони будуть своєю поведінкою підсвідомо провокувати батьків, доводячи їм, що ті не повинні були народитися і також заслуговують покарання і навіть смерті.Історії з практики

- Можете які-небудь історії з практики згадати?

- Звичайно.

Звертається чоловік з приводу того, що він дуже агресивний до своїх дітей: «Допоможіть мені правильно виховувати дітей». Вони з дружиною залишилися разом тільки заради дітей. Він дуже зайнятий роботою, але бачить, що діти погано виховані, і не може їх терпіти, дратується.

Після довгої роботи ми прийшли, нарешті, до того, що було приховано за його словами. Виявилося, що першу дитину вони вбили. Стали розбиратися і знайшли якраз класичний комплекс провини, не пережитого горя: відторгнення його дружиною, дружина припинила з ним стосунки - спочатку емоційні, потім сексуальні; жорстке розділення обов'язків у сім'ї, ніякого діалогу, ніякої єдності.

- А як же вони народили дітей, якщо у них припинилися сексуальні відносини?

- Вони поступово згасали, не відразу. Емоційно дружина таки хотіла під впливом ось цього почуття провини народити. («Я здатна все-таки народити. Як же - в родині повинні бути діти. А раптом діти взагалі врятують союз»). А люди віруючі, намагалися зберегти сім'ю, хоча сім'ї, як такої, там вже не було. Але треба сказати, що спочатку він прийшов на терапію, потім прийшла його дружина. Є терапія «постабортного синдрому», є спеціальні кроки.

- Але це відносно щасливий кінець, так? Вони пройшли терапію ...

- Так, відносно щасливий кінець.

А тепер нещасливий кінець, найбільш класичний. Приходить дружина, і каже: «Допоможіть мені, мій чоловік п'є». «Як давно п'є ваш чоловік?» - «Ну, ось років десять вже». «А що трапилося, чому він п'є?» - «Не знаю, просто пішов з дому, став пити, по компаніях ходити». - «І що Ви хочете від мене?» - «Я хочу, щоб він не пив».

Це найчастіша скарга, коли приходить жінка. Вони хочуть, щоб зробили щось з їх чоловіком, не хочуть, щоб робили щось з ними. Не усвідомлюють, що відбувається. І коли починаєш з нею говорити - вона ухиляється, не говорить всього або замовчує правду: «це не мало ніякого значення», «ну так, ми зробили аборт, але це не те - цеу нього характер поганий, це він пішов пити» ...

- І скільки у них дітей?

- У них одна дитина, і вона народилася до аборту, старшою була. На жаль, в даній сім'ї нічого не змінилось, він продовжує пити.

- А які рекомендації надали?

- Я просила прийти їх разом, я сказала, що якщо у неї буде бажання поговорити про себе, а не про нього, щоб вона прийшла. Вона більше не прийшла.

- А історії з розлученням знаєте?

- Це, в основному, молоді дівчата, які жили в «пробному союзі». Без офіційних відносин.

Вона завагітніла, була на останньому курсі інституту - ось диплом вже через три місяці. А тут хлопець каже: «Ти як хочеш, роби, що хочеш - я в цьому участі не беру». Вона під тиском йде робити аборт, він її кидає. У неї почуття провини, у нього почуття провини, один на одного дивитися не можуть, обопільна агресія.

Це класична картина, так найчастіше і буває.

- От цікаво ще було б послухати, коли вони намагаються після цього зберегти відносини.

- У мене був такий випадок. Ініціатива зробити аборт належала дівчині. Хлопець казав: «Не роби, ми впораємося, ми все подолаємо». Вона зробила аборт, теж на останньому курсі інституту. До речі, вона була студентка медінституту, вона чудово усвідомлювала медичні наслідки першого аборту. Але все одно зробила аборт, а хлопець все одно намагався після цього з нею зберегти відносини. Але вона стала холонути. У неї проявилися всі симптоми постабортної депресії: відчуття провини було глибоко заховане, вона стала говорити «всі хлопці погані, і взагалі я більше з хлопцем ніколи не буду спати, тому що це призводить лише до болю».

Це теж класика, вираз «всі мужики ...» з цієї ж когорти.

- І що потім?

- Він боровся. Напевно, три місяці ще за нею ходив. Причому, у неї це перейшло в психосоматику, вона стала хворіти. У неї почався тривалий грип, перехідний в ангіну, потім у запалення легенів. Він за нею доглядав, купував їй ліки, а вона завжди казала: «Не хочу тебе бачити, ти мені огидний. Я тебе не люблю ». Ну і хлопець через три місяці відступив і перестав до неї залицятися ...

Резюмуючи все вищесказане, хотіла б тільки сказати, що відносини, побудовані на зраді довіри - це як «будинок на піску» - з часом вони будуть руйнуватися, тому вибудовуйте своє життя на «міцній скелі» ВІРИ НАДІЇ і ЛЮБОВІ!