nachodki.ru интернет-магазин


Опікування немовлям удома, відразу після виписування з пологового будинку, - тема дуже важлива. Саме у першому, початковому періоді закладається підмурівок здоров\'я людини на все життя. Розмова про це із завідувачкою відділу новонароджених дітей Львівської обласної клінічної лікарні, лікарем-неонатологом Оксаною Сенів.- Оксано Ярославівно, від чого залежить термін перебування породіллі у пологовому відділенні?

- Якщо здорові обоє, і мама, і дитятко, на третю-четверту добу після пологів їх виписують додому. На третю добу немовляткові робимо щеплення проти туберкульозу - БЦЖ.

- Що має бути вдома для догляду за немовлям?

- По-перше, окреме ліжко. Із самого початку дитина не повинна спати з батьками в одному ліжку. По-друге, пелюшки обмежують рухи, дихання, акт смоктання, тобто дитинка в них почувається некомфортно. Отож потрібно придбати сорочечки, повзунки і шкарпетки. По-третє, має бути аптечка для дитини, до якої входять звичайний 3% перекис водню, 96% медичний спирт і зеленка або медична синька. Потрібні також спеціальні дитячі палички з ватними тампонами для очищення носика і вушних раковин, стерильна вата, чисті марлеві серветки для очищення пуповинної ранки та промивання очей. Для догляду за шкірою потрібні дитячий крем, спеціальний крем, якщо використовують підгузники, дитяча присипка, дитяче мило і шампунь. Щодо підгузників, то вони можуть бути звичайні марлеві або памперси - за бажанням батьків. Також бажано мати прогулянковий візочок. Звичайно, має бути ванночка для купання.

- Чи навчаєте догляду за дитинкою?

- Обов\'язково. Першу бесіду проводимо відразу після пологів. Передусім наголошуємо на користі грудного вигодовування. Мама повинна усвідомлювати, що грудне вигодовування є підґрунтям здоров\'я її дитини на все життя - від того, наскільки ефективним і тривалим було грудне вигодовування, залежатиме стан здоров\'я її дитяти і в зрілому, і в старшому віці. Тепер доведено, що грудне вигодовування - це профілактика всіх новоутворень, які можуть виникнути протягом життя. Ніхто не заперечуватиме, що грудне вигодовування - це й фантастичний емоційний контакт жінки з дитиною. Також сучасна медицина акцентує на тому, що діти, яких тривалий час годували груддю, ніколи не стають злочинцями або особами з порушеною психікою. А ще варто пам\'ятати, що в процесі грудного вигодовування відбувається фізіологічна імунізація організму дитини, фактично пасивне щеплення, яке захищає її впродовж року від захворювань і, що дуже важливо, від ускладнень тих захворювань, якщо вони виникають.

- Якою має бути температура у кімнаті, де мешкатиме дитина?

- У І півріччі життя дитини оптимальна температура повітря в приміщенні має бути - 20-22°С. Починаючи з ІІ півріччя, температуру можна знижувати до 18°С.

- Коли можна вперше купати маля?

- Відразу, як тільки дитятко привезли додому, якщо цього дня не зроблено щеплення. Ми рекомендуємо купати маля у перевареній воді, хоча західні вчені вважають такі перестороги зайвими - на їхню думку, немовлятко має достатній імунітет, щоб можна було купати його у звичайній воді.

Температура води - 37°С. За тиждень температуру можна знижувати на одну десяту градуса. І до кінця перших трьох місяців це має бути 36°С. Батьки хочуть загартовувати дитинку. У такому разі температуру води можна знижувати до 35-34°С, немовля має звикати до холодного обтирання, повітряних ванн, щоб не боялося різкого перепаду температури.

- Скільки має тривати купання?

- 10-15 хвилин. Якщо ж дитині не подобаються водні процедури, купання має бути як суто гігієнічний процес тривалістю 5-7 хвилин. Трав\'яні ванни раджу всім дітям, але склад збору чи вид трави треба підбирати індивідуально. Якщо безпроблемна шкіра, достатньо додати у воду відвар ромашки і мати-й-мачухи. Якщо ж, припустімо, дитина схильна до пітнички чи дерматиту, помічними є череда або звіробій. Також у ванночку можна додавати спиртовий розчин евкаліпту, який дезінфікує і підсушує проблемну шкіру. Якщо дитинча неспокійне, погано спить, ми рекомендуємо ванни з мелісою або коренем валеріани.

- До речі, чому дитина не спить?

- Тому є кілька причин. По-перше, вона дуже чутлива до настрою матері, і якщо мама надто збуджена, немовлятко спатиме неспокійно. Часто, особливо у разі штучного вигодовування, виникають проблеми з травленням, а через це, відповідно, й сон у маляти порушується. Також дещо залежить і від характеру дитини: інколи вона хоче перенести сон на день, отож уночі активізується, а через те, що не відчуває до себе достатньої уваги, вередує, плаче.

- Чи є такі речі, яких мама не має робити?

- Педіатри (і наші, і зарубіжні) звертають увагу на синдром раптової смерті немовлят. Йдеться про ситуацію, коли помирає здорова дитина віком до року. Під час патанатомічного розтину причину смерті встановити не вдається. До фатальних наслідків призводить насамперед куріння жінки під час вагітності, після народження немовляти і впродовж першого року його життя. Коли мама курить, ризик смерті новонародженого зростає в чотири рази. Коли курять обоє - і мама, і тато, - ризик зростає вдесятеро. Другий чинник - спання дитинки на животику. Дуже небезпечним є спання немовлятка в ліжку разом із мамою. У жодному разі не можна прикривати личко дитинки пелюшкою, марлею, рушничком (припустімо, від мух) - цей чинник збільшує ризик раптової смерті втричі. Категорично не можна дитину перегрівати, а особливо, коли ліжечко розташоване біля нагрівального пристрою (батареї, калорифера тощо).

- Раніше вважали, що тримати голівку дитятко має у місяць, сидіти - в шість місяців, стояти - у вісім. Чи змінилися ці показники тепер?

- Сучасні діти досягають перерахованих вами \"висот\" трішки раніше. І я не вважаю це патологією. Інколи мамі хочеться, щоб дитина раніше сіла, і вона вмощує її в подушки. Цього не варто робити. Тому, що м\'язи ще слабенькі, і не втримують хребет у безпечному для дитини положенні. Може виникнути сколіоз, який прогресує вже у старшому віці.

- Чи доречно замінювати прогулянку в парковій зоні перебуванням немовляти у візочку на балконі?

- Якщо будинок розміщений на вулиці, де постійний рух транспорту, дитина змушена буде дихати вихлопними газами. Коли ж прогулянки влаштовувати у скверику, там є рух повітря, тобто повітря постійно очищується й однозначно є чистим і корисним для дитини. Якщо погана погода, якщо йде дощ, дме сильний вітер, то прогулянка на балконі, очевидно, може бути вигіднішою і для мами, і, головне, для дитини. Але за будь-яких умов перебування на балконі має бути тільки під контролем мами.

- З якого віку треба робити профілактику рахіту?

- Під час першого патронажу дільничний педіатр одразу зобов\'язаний призначити вітамін D для профілактик цього захворювання.

- Чула, що дитинку дуже небезпечно перегрівати.

- Дитина почувається комфортно, якщо вона вбрана як батьки, плюс два шари легкого одягу.

- Першим підгодовуванням малятка зазвичай є соки.

- Будь-який сік треба починати давати з 5 крапельок, другого дня удвічі більше і так далі, за умови, звичайно, що не порушилося травлення, збережений апетит, чиста шкіра і нормальний загальний стан.

Розмову вела

Тетяна КОЗИРЄВА.[URL=https://www.vz.kiev.ua]\"ВАШЕ ЗДОРОВ\'Я\"
Медична газета України[/URL]

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.