Скачать бесплатные шаблоны Joomla

Прикладання дитини до грудей

12

Правильне прикладання до грудей - це практика, якій мамі з малям доведеться вчитися разом.

Сядьте зручніше, опираючись спиною об спинку крісла або дивана. Личко дитини повинне бути повернене до вас на рівні ваших грудей. Підтримуйте її голівку на одній лінії з тільцем (вухо, плече й стегно повинні утворювати пряму лінію), щоб дитина не вертіла шийкою при захопленні соска. Для зручності можна скористатися подушками, щоб підняти маля на потрібну висоту.

Ви можете підтримувати голівку маляти рукою або покласти його тільце на зігнуту руку, але так, щоб вам було зручно.

Підтримуйте груди таким чином, щоб кисть прийняла форму букви С, а великий палець перебував зверху, над ареолою.

345

Ніжно доторкніться своїм соском до губок і щічок дитини, щоб вона повернула голівку до ваших грудей і широко відкрила ротик.

Привчайте малюка відкривати рот широко настільки, наскільки це можливо, начебто він позіхає. При необхідності можна полоскотати йому щоку або нижню губку, щоб змусити відкрити ротик.

678

Поки його ротик широко відкритий, плавно й упевнено піднесіть малюка до грудей (а не навпаки, груди до дитини, нахиляючись при цьому долілиць або вперед).

Простежте, щоб сосок розташовувався над язичком.

Нижня губка повинна стикнутися з ареолою якнайдалі від соска.

Тепер, коли маля захопило груди, притримуйте його голівку. Його нижня і верхня губки повинні бути вивернуті назовні, підборіддя та кінчик носика торкаються маминих грудей.

Уважно постежте за малям під час годування. Кожна дитина ссе у своєму визначеному ритмі. У процесі годування вона може ссати дуже наполегливо й активно, а потім зупинятися на якийсь час, щоб передохнути.

Дуже важливо дочекатися кінця годування. Дитина сама відпустить сосок і «відвалиться» від грудей.

Якщо маля не змогло захопити груди як треба, необхідно перервати годування,
акуратно вставивши свій палець у куточок ротика дитини, розтиснувши їм щелепи й витягши груди. Ссання в неправильному положенні не стимулює груди на вироблення достатньої кількості молока, а також може привести до тріщин, маститу, поганого набору ваги в дитини, призначенню догодовування й швидкому переходу на штучне вигодовування. Але прикладання до грудей можна виправити!

Почніть все спочатку

Джерело

gv10На жаль, серед всіх моїх подруг, родичок і знайомих практично ніхто не годував грудьми довше 1-2 місяців. Після з'ясування причин, я можу зробити висновок тільки такий: багато хто з жінок не хоче годувати грудьми.

Я впевнена, що жінка, яка ХОЧЕ годувати свою дитину грудьми, і не ставить обмежень у часі, а хоче це робити, якомога довше - буде годувати стільки скільки потрібно.

Немає молока, воно не жирне, дитина не бере груди і таке інше, не аргументи, а тільки виправдання.

Значиму допомогу в тому, щоб у такий спосіб виправдати себе, надають наші педіатри і персонал пологових будинків. Зараз дуже багато пишуть про ГВ, про те, як це добре, і в пологових будинках теж надриваючись волають про те, що ми за ГВ..., але на ділі, як тільки з'являються найменші проблеми, неважливо якого характеру, відразу пропонується перейти на догодовування, і як наслідок на повне ШВ. Мати не хоче брати на себе відповідальність і пробувати налагодити ГВ, а педіатр тим більше не хоче брати на себе ніякої відповідальності.

Проблема ще в тому, що багато жінок взагалі не знають про важливість ГВ, і вважають, що спокійно можуть, погодувавши місяць, перейти на ШВ без шкоди для дитини... В чому тут причина? У відсутності інформації? Ні, зараз дуже багато інформації, не тільки в Інтернеті, але й у глянсових журналах, й в центрах для вагітних, та й майже в кожному місті є центр підтримки ГВ... Причина в небажанні взагалі одержувати інформацію, вчитися, діяти, шукати.. так, напевно.

Жінки готові витрачати гроші на суміші, вибираючи найкращу, і повідомляючи потім , як дорого обходяться діти. Готові витрачати гроші і час на пляшечки, їхнє кип'ятіння, готові миритися із закрепами та зниженим імунітетом у діточок... І готові втрачати так багато, не одержуючи нічого в замін...Адже, якщо не годувати свого малюка, то ніколи не побачиш як він дудить у цицю, як він розмовляє з нею. Ніколи не відчуєш повної своєї необхідності для когось у цьому світі.

Чомусь ГВ вважається лише процесом споживання їжі, і вся турбота в основному про те скільки дитина набрала ваги і чи жирне молоко... Але дитина під грудьми в мами не тільки їсть... Вона, у першу чергу там росте, соціалізується, розвивається, вчиться говорити, координувати рухи, налагоджує контакт із мамою та через неї контакт зі світом... заспокоюється, врешті-решт, після надлишку вражень.

Щораз, коли я читаю або чую ще одну історію про невдале ГВ, вірніше про його відсутність, першим моїм спонуканням залишається подзвонити, написати, поговорити з цією жінкою і допомогти їй повернути та налагодити ГВ. Але..., нескінченне число разів, я наштовхуюся на загальну відповідь - так ГВ це добре, але ми вже все їмо, або мені вже так зручно, або безліч подібних відповідей...

І щораз, відчуваючи смуток, я нагадую сама собі вірні вислови:

Кожен заслуговує, те, що має.
Хто шукає, той завжди знайде.
Хто хоче, той шукає можливості, а хто не хоче, той шукає виправдання.
Немає пророка у своїй країні.


Не марно ці вислови мудрі, адже вони й сигналять мені - не лізь, кожен робить вибір, і несе перед життям відповідальність за ці вибори, і змінити це не дано. Кожному Бог дає свої можливості, і кожен їх по-своєму використовує.

Мені подзвонила моя подруга і розповіла, що молока стало менше й про те, що малюк майже не прикладається вдень, верткий мов дзиґа. Малюку 9 місяців. Я порадила, як мінімум два рази на годину самій пропонувати йому груди, і обов'язково давати груди не тільки на сон, але й на пробудження. Через декілька днів, моя подруга сказала, що дитина жодного разу не відмовилася від запропонованих грудей, і що молоко повернулося, і дитина пом'якшала, стала лагідніша й більш спокійна. Мені було дуже радісно від того, що моя порада допомогла... Але це поодинокий випадок, ця порада була дана в потрібний час, потрібній людині.

Я вирішила написати свої практично випробувані методи ГВ. Це буде порада в нікуди. Кому потрібно - той побачить, а кому не треба - той пройде повз.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Груди пропонуються завжди й увесь час. На сон, після сну, декілька разів щогодини, при найменшому писку і просто так.

Поки маля зовсім маленьке, до 2-х місяців, то його бажано взагалі увесь час тримати біля грудей в слінгу або лежачи поруч із ним.
Обов'язково спіть з дитиною всі її сни в перший місяць, а може й два, це забезпечує відпочинок і вироблення пролактину.

Нічні сни, обов'язково, обійнявши дитину , або тримайте дитину під пахвою, бажано з цицькою у роті. Тим самим, ви будете повноцінно спати, а маля буде вночі ссати стільки, скільки йому треба.

Міняйте груди не частіше ніж через 1.5-2.5 години, інакше дитина не буде одержувати заднє жирне молочко, в якому міститься лактаза, що розщеплює лактозу, яка знаходиться в передньому білковому молочку.

Не зціджуйте груди!
Молока прибуває стільки, скільки треба дитині, і в міру росту дитини, буде збільшуватися й кількість молочка. При зціджуванні, ви ризикуєте зцідити переднє молоко або травмувати груди.

Зціджування веде до того, що молока стає більше ніж потрібно, і дитина не одержує заднє молоко, а так само можливі лактостази, мастити й інші неприємності...

Розцідити груди треба тільки під час прибуття молока.

Розціжуйте самі!
Не треба давати розціжувати груди лікарям з пологбудинку!
Вони роблять це часто не правильно, тільки завдаючи біль.

Що б розцідити груди, треба спочатку їх всі розігріти, плавно потираючи й погладжуючи. Потім м'якими цупкими рухами починати здоювати молочко від навколососкової площі, рухаючись поступово нагору до пахв.

Якщо відразу після пологів прикласти маля до грудей і не забирати його звідти, то процес розціжування, може взагалі пройти майже без всіх цих маніпуляцій, просто злегка масуючи груди, тримайте дитину увесь час біля грудей.


Не бійтеся, якщо молоко прийшло не на 3 день, а, наприклад на 5-тий, дитина цілком може жити перші дні на молозиві. Навіть при втраті фізіологічної ваги, їй нічого не загрожує, якщо вона постійно прикладена до грудей.

Не переживайте якщо ви не можете зцідити багато молока. Це не показник його кількості. У перші три місяці, процес молокоутворення тільки налагоджується і ще не встановлений повністю, тому часто в цей час важко зцідити більше ніж сто грамів.

Не довіряйте очам, а довіряйте своїй дитині. Я до того, що колір молока, утворення вершків, густота, не дають ніякого уявлення про те гарне молоко і чи вистачає його вашій дитині.
Про те, чи достатньо їсть ваше маля, говорить його стул і кількість попісів. Якщо дитина пісяє не менше 10 разів у добу, і какає після кожного годування гірчичною кашкою, значить їй всього вистачає.

При правильному ГВ, дитина може какати по-різному. Частота стулу і його кондиція встановлюються в кожної дитини індивідуально. Довіряйте своїй інтуїції, і менше переживайте. Затримка стулу до 7 днів нормальна, це особливо актуально до 6 місяців, коли в багатьох дітей молочко повністю засвоюється, і вони можуть какати рідко, від 1 разу на день, як мій Микита зараз в 5 місяців, до 1 разу на тиждень.

Всі питання про харчування вирішуються в горщику.
Ваша дитина не одержує заднє молоко, якщо в неї зелений стул з піною, багато газиків, закрепи.
Треба довше тримати дитину біля грудей, даючи ссати заднє молоко, і не так часто міняти груди. Не переживайте якщо вам здається, що дитина ссе порожні груди, це не так, раз ссе, значить там під час ссання утворюється заднє молочко, а це саме те, що й потрібно.

Якщо в дитини білястий, милоподібний стул, значить, ви взагалі її мало тримаєте біля грудей, і вона недоїдає.
Стул з дуже поганим запахом, кров'ю, домішками незрозумілого походження - можливо у вас проблеми, зверніться до лікаря, попередньо звернувшись до консультанта по ГВ, щоб з'ясувати можливі причини. Іноді це буває неправильна дієта мами.
Вкраплення в стулі можливі з різних причин. Наприклад, коли я закрапувала носик Микиті протарголом, то в нього в стулі були чорні згустки, я сильно переживала, поки не зрозуміла що до чого. Якщо ви почали педагогічне пригодовування, то в стулі довго може зустрічатися неперетравлена їжа.
Не списуйте крик дитини на газики, це часто не вірна причина крику. Не поспішаєте давати «Еспумізан» та іншу хімію. В крайньому випадку, коли я бачила, що йому газики псують життя, я сама пила кропове насіння або чай з фенхелем.
Не допаюйте дитину нічим, ніяких чаїв, травок і т.п. Все необхідне до 6 місяців дитина одержує з вашого молочка.

Дотримуйтесь режиму харчування - пийте кальцій, йод, вітаміни і харчові добавки. У перший місяць, краще обмежити себе в розмаїтті продуктів, але в принципі не варто відмовлятися кардинально від усього, просто закон - усього потрошки.

Обов'язково багато пити!
Як мінімум 8 склянок рідини в день. Я вважаю це доцільним, тому що вода в нашому організмі робить дуже багато корисного, під час лактації підвищена потреба в рідині. Якщо пити мало, то організм буде брати воду для молока, при цьому, не насичуючи в достатньої кількості свої клітини. А потім можуть бути проблеми зі шкірою, і так далі. Так само існує думка що пити треба по спразі, не намагаючись підвищити кількість випитої рідині більше звичайної, тільки заради того щоб підвищити кількість молока. Пити треба гарячі напої, це стимулює вироблення молока. Є рецепти, які підвищують лактацію, сік моркви з молоком, горіховий чай, насіння кропу. Але їх варто пити тільки в особливих випадках, просто так підвищувати лактацію немає необхідності. Треба дати можливість організму самому вибрати потрібний режим.
Лактацію підвищує в першу чергу дві речі - пролактин, він виробляється під час нічного ссання найбільше, і окситоцин, він виробляється під час ссання, з правильним захопленням соска й ареоли. Виходить, що б була гарна лактація - якнайбільше спати і якнайбільше давати груди дитині. Не втримаюсь, щоб не сказати відразу, що допомагає це реалізувати слінг і спільний сон.

Дуже важливо, що б дитина правильно брала груди. При правильному захопленні, груди притиснуті до носика й підборіддя дитини, губки в неї вивернуті, ротик широко відкритий. Якщо відсунути край губки, то видно як язичок обхоплює сосок.
Прикладання дитини до грудей
Пози для годування грудьми - Тут є чудові фото та інші рекомендації

При правильному захопленні ви не повинні відчувати ніяких болісних відчуттів, і відчувати тягу ссання.
Якщо ви бачите, що дитина неправильно захопила сосок, дрібно або криво, або з підгорнутими губками, то завівши сосок до краю рота, витягніть його й торкнувшись верхньої губки соском, введіть його правильно. Коли ви проводите по верхній губці малюка соском, то він рефлекторно широко відкриває ротик, відразу й вкладайте глибоко сосок.
Не треба притримувати груди, у дитини тверді крила носика і вона не задихнеться, навіть якщо вам буде здаватися, що вона утопає в грудях.
Щоб ваше маля не мучили газики, відрижка та печія, після годування можна його перекладати в слінгу у вертикальне положення, голеньким животом до свого голого тіла.
Не бійтеся зригування і блювоти фонтаном. Це нормально, у перші три місяці.
Якщо дитина мало додала у вазі в перший місяць, то не впадайте в паніку, не біжіть відразу купувати суміш, а продумайте своє ГВ і знайдіть помилки які ви допускаєте. Спробуйте їх виправити.
Міф про те, що можна зберегти ГВ при догодовуванні дитини - це міф. Таке завжди закінчується зменшенням кількості молока.
Дитина починаючи з 3 місяців все менше ссе вдень, через те, що відволікається на все навколо, тому пропонуйте їй груди як мінімум 2 рази в годину, і на сон, і на пробудження, і плюс обов'язкове годування вночі.
Ніколи не виймайте груди з ротика дитини, поки вона їх не відпустить сама. Багато дитяток просто сплять з цицею у роті, при цьому зрідка потягуючи молочко. Значить дитині так треба. Поспіть теж, якщо втомилися просто лежати поруч. А ще краще купіть кпк (кишеньковий комп'ютер) і читайте поки годуєте.

gv11Навчиться правильно спати з дитиною. Є два варіанти - покласти її на передпліччя й, обійнявши, пригорнути до себе. Другий варіант покласти її під пахву в гніздечко. Мені дуже допомогла подушка «Едельстар» наповнена гречаною крупою. Вона формується під шию й на ній зручно в будь-якому положенні.
Якщо дитина репетує та вигинається на грудях, то з'ясуєте причину плачу. Найчастіше це її бажання покакати або попісяти. У дітей рефлекторно відкриваються сфінктери під час ссання, і з'являється бажання сходити.
Треба висадити її над пелюшкою або, якщо дитина більш старша, над мисочкою, у позі з притиснутими ніжками до животика і при цьому не забираючи грудей.
Часто дітки просто кричать, особливо в перший місяць, іноді в перші три. При цьому ніяке заспокоєння їм не підходить, ані груди, ані заколисування. НЕ ПЕРЕЖИВАЙТЕ! Якщо ви впевненні, що дитина не хвора, і все з нею нормально, то просто треба пережити такі напади крику. Покладіть її в слінг і, включивши музику, розмірно потанцюйте. Можна примотати у вертикальному положенні, і прилягти з нею. Головне пам'ятайте, це нормально, дитина просто скидає психоемоційну напругу. Треба бути спокійним, доброзичливим і не панікувати.

Коли в дитини ріжуться зубки,
то вона може репетувати і вигинатися при спробі прикласти її до грудей, мене виручав мій палець.
Якщо його зігнути та дати дитині погризти кісточку, то відразу, після того як вона поздавлює її яснами, вкладаємо в ротик груди, і дитина починає ссати. Ще дуже виручає заколисування в слінгу. Спочатку заколисати поки не перестане плакати, потім цицьку в рот і спатоньки.

Важливо не совати груди, коли дитина репетує і ні на що не реагує. Треба її спочатку заспокоїти. Наприклад, після 2х місяців, вже можна чимсь відволікти, посвітити мобільним, включити мелодію на ньому, розповісти казку про ріпку або курочку рябу. Мого це відволікає від крику.

Не збивайте дитину з пантелику дурочками (пустушками) і пляшками з соскою. Це вороги ГВ. Десь був жарт, що перший крок до гумової жінки це гумова цицька в мами - пустушка та соска...


Може чогось я не згадала... Але головне - забажайте годувати свою дитину своїм молочком! Не бійтеся й не панікуйте, пам'ятайте, що будь-яку проблему можна вирішити. Важливо знати свою мету, тоді й знайдуться рішення.

Автор: Mirta Groffman
Переклад: Капітошка

Орігінальний текст: https://mirtagroffman.livejournal.com

gv12Здавалося б, що може сказати консультант з грудного вигодовування про годування сумішами? Штучне вигодовування настільки поширене в нашому суспільстві, що навіть зовсім далека від питань харчування дітей раннього віку людина за один день зможе опанувати техніку годування сумішшю : купити необхідні для цього аксесуари, придбати рекомендовану лікарем суміш, поспостерігати за процесом годування , а недостатню інформацію почерпнути із численних рекламно-інформаційних буклетів. Сам термін " маля - штучник" міцно увійшов до сучасного лексикону, а пляшечка та соска - пустушка стали уособленням дитинства.

Мами різні потрібні, мами різні важливі.

Однак, на думку фахівців з лактації, у питанні годування сумішами спостерігається непояснений парадокс : перехід на штучне вигодовування сприймається насамперед як зміна стилю догляду за дитиною. Стилю, у якому роль матері зведена до мінімуму. Замінник молока витісняє спочатку груди, а потім і саму маму - адже тепер погодувати маля може будь-яка інша людина, а для втіхи і засипання йому досить й пустушки. Завдяки численним дослідженням сьогодні з впевненістю можна говорити про те, що для дитини ссання маминих грудей - це не тільки питання харчування. Рівною мірою процес грудного вигодовування формує відношення дитини до світу, впливає на психоемоційний розвиток дитинки, закладає стереотипи взаємин з оточуючими людьми, відображається на здатності особистості до любові. Перебування на руках у матері, сприйняття її як джерела любові, турботи та життєзабезпечення є логічним продовженням внутрішньоутробного існування дитини і забезпечує її гармонійний розвиток.

Тому, якщо у вашому житті з малям повстало питання про використання сумішей - постарайтеся зробити акцент на збереженні психологічної єдності з дитиною. Не позбавляйте себе унікального привілею - бути єдиною й ніким-нічим незамінною в очах маляти! Ми ж розповімо про можливі варіанти організації змішаного та штучного вигодовування, про технічні подробиці, які дозволяють максимально зберегти глибокий емоційний зв'язок між мамою та малям, незважаючи на повну або часткову відсутність молока.

Суміш - замінник материнського молока, а не материнських грудей!

От він, основний принцип догодовування маляти в ситуації змішаного вигодовування. Що мається на увазі? По-перше : мама не використовує замінники грудей - пляшечки і пустушки. Весь необхідний об'єм суміші маля одержує способами, які не створюють "конкуренції" мамі. По-друге, малюк як і раніше одержує груди в повному обсязі : прикладається до них так часто, як йому це необхідно ; засипає біля грудей ; ссе вночі. В загальних рисах, все дуже просто. Такий підхід допоможе зберегти ту кількість молока, яка у мами поки ще є і не дасть вам перейти цілком на штучне вигодовування. А також застрахує вас від виникнення проблеми відмови від грудей, що дуже болісно переживається як матір'ю, так і дитиною, дезорієнтованою наявністю альтернативних предметів для ссання.


Тепер кілька технічних подробиць, які допоможуть вам зорієнтуватися у виборі способу догодовування та визначити оптимальну кількість суміші.

Як ?

Найпростіший варіант догодовування - це годування маляти з ложечки. Чиста чайна ложечка наповнюється наполовину . Після того, як дитинка широко відкриє ротик - вміст вноситься усередину досить глибоко і виливається набік, за щічку дитини (тому що все, що попадає на язик, маля випльовує-виштовхує). В аптеках і магазинах дитячих товарів можна придбати спеціальні м'які ложки. Дуже зручну ложечку робить швейцарська фірма MEDELA - з пляшечкою на рукоятці. Під час годування маля можна тримати в горизонтальному або напіввертикальному положенні, можна помістити в автомобільне крісло або візок. Перш ніж запропонувати дитині наступну порцію суміші, необхідно переконатися, що вона встигла проковтнути попередню. Сигналом для припинення годування буде небажання дитини відкривати ротик або ковтати : швидше за все, дитина вгамувала свій голод і хоче тепер "запити" маминим молоком або заснути, посмоктавши груди. Будьте готові до того, що якась кількість суміші неминуче проливається і приготуйте яку-небудь ганчірочку для витирання.

Деяким мамам зручніше за все давати догодовування з піпетки. Підійде будь-яка піпетка із закругленим кінцем. Маля може знаходитись у лежачому положенні або в положенні напівсидячи. Наповнивши піпетку, вкладіть її в куточок рота дитини - для того, щоб рідина вилилася їй за щічку. Як і при годуванні з ложечки - не кваптеся, дозвольте малюкові самому визначати швидкість догодовування та необхідний йому на даний момент об'єм.

Багато дітей воліють одержувати суміш із маленької чашечки - такий спосіб зазвичай рекомендують для недонесених дітей. Поексперементуйте, може бути, вашому маляті теж сподобається присьорбувати з невеликої ємності. Нею може бути і пластмасова мензурка, і пластикова кришечка, і ляльковий стаканчик... Головне - безпечність матеріалу, з якого вона виготовлена. Окремо додамо про необхідність стерилізувати посуд після догодовування.

І, нарешті, найкращий , але найменш відомий спосіб пропонування суміші маляті. Це так звана Система Додаткового Вигодовування ( SNS ). На нашому ринку вона представлена також фірмою MEDELA . Як виглядає це пристосування? На невеликому шнурочку на шию мами одягається перевернена пляшечка, на кінці якої замість соски - тоненька трубочка, яка прикріплюється до грудей поруч із соском. Маля одержує суміш у самому процесі ссання груди! Таким чином, у цьому способі догодовування однозначно зберігаються всі психологічні аспекти і переваги грудного вигодовування , а також паралельно, без особливих турбот, вирішується проблема недостачі харчування для маляти. Якщо у вас немає можливості купити SNS, спробуйте виготовити її самостійно. Можна скористатися колбочкою від одноразового шприца і будь-якою тоненькою трубочкою (наприклад, назогастральним зондом для немовлят - продається в аптеках). Головне - уловити ідею такого способу організації догодовування, а далі - материнська фантазія не знає меж, особливо, якщо хочеться дати своїй дитині найкраще...

Існують дві основні схеми пропонування догодовування : " по годинах " і " навколо снів".
По годинах : необхідний дитині добовий об'єм суміші розділяється на рівні порції і дається через рівний проміжок часу в протягом дня в проміжку між 6 і 24 годинами (наприклад, по 40 грамів в 6 годин, в 10, в 14 , в 18, в 22 години).
Навколо снів : догодовування пропонується після пробудження і перед наступним засипанням. У цьому випадку мама повинна стежити за тим, щоб за добу набирався необхідний маляті об'єм суміші.

Є ще кілька нехитрих правил при організації догодовування. Вони допоможуть вам зберегти ваше молоко якомога довше - а разом із цим, закласти ще більш міцний фундамент фізичного та психічного здоров'я дитини.

- після догодовування пропонуйте маляті груди ;

- вмійте вчасно зупинитися! Не наполягайте на тому, щоб малюк з'їв усе, що ви для нього приготували - дайте йому самому контролювати свої харчові потреби.

- Якщо він щось пролив або не доїв цього разу - не треба додавати кількість нез'їденого до наступної порції догодовування.

- Намагайтеся не створювати негативних асоціацій із процесом догодовування. Якщо малюкові в ньому щось не подобається , якщо він пручається і виявляє невдоволення - спробуйте організувати пропонування суміші інакше.

- Недостача молока обов'язково повинна компенсуватися надлишком фізичного контакту з мамою! Як можна рідше залишайте дитину одну протягом дня, побільше тримаєте на руках, на колінах, носіть її в слінгу, організуйте нічний сон поруч із малям , навчиться простих прийомів дитячого масажу. Дитинці постійно потрібні мамина ласка і тепло! І не в переносному , а в самому буквальному значенні.

Скільки?

Один з найважливіших моментів в організації змішаного вигодовування - це визначення оптимальної кількості суміші на добу. Тут необхідно відзначити, що на жаль, у нас в країні дотепер про достатність молока в матері судять по дуже непрямих ознаках, як то: скільки маля висмоктало із грудей за якусь кількість часу, скільки мама може зцідити, скільки маля додало у вазі, скільки маля спить і т.п. У міжнародній же практиці прийнятий єдино достовірний тест на визначення кількості материнського молока : це частота та характер виділень дитини. А простіше кажучи - скільки разів на добу ваше маля пісяє! Якщо маля отримує достатню кількість молока , то за добу ви нарахуєте не менш 12 сечовипускань. Отже, ви можете провести самостійне дослідження : протягом дня користуйтеся не памперсами, а марлевими підгузками (або пелюшками). Якщо за день число мокрих калюжок не досягло 12, то для чистоти експерименту доведеться продовжити підрахунки й у нічний час. Якщо й за добу дитина попісяла менше 12 разів - то необхідно разом з терміновими заходами (більш часті прикладання до грудей, відмова від замінників грудей (пустушки, пляшечки) , організація нічних годувань) ввести оптимальну кількість суміші. Як її підрахувати? Знов-таки, вашим орієнтиром буде збільшення числа сечовипускань. Приблизно до 3 місяців маляті , щоб попісяти один зайвий раз, необхідно приблизно 30 мл догодовування ( з 3 до 6 місяців - від 40 до 60 мл). Таким чином, якщо ваше дитинча за добу намочило тільки 8 пелюшок, то ви, вживши термінових заходів по збільшенню кількості молока, одночасно додасте в його раціон 120 - 240 мл суміші, в залежності від віку. І все! Через кілька днів можна знову підрахувати число сечовипускань у добу - і відповідно до результату або зменшити об'єм догодовування, або залишити так само, або збільшити.

Сам факт необхідності догодовування сумішшю не повинен вас засмучувати! Як правило, це міра тимчасова. Навіть якщо у вас яскраво виражена гіпогалактія (зниження вироблення молока) - завдяки грамотним діям ви зможете годувати дитину дуже й дуже довго! Просто у свій час весь об'єм суміші буде поступово замінений пригодовуванням - кашами, овочами, сиром і т.д. - а грудне молоко і ваші груди залишаться як й раніше незамінними та затребуваними.

Догодовування не потрібне

Однак, часто ми спостерігаємо таку ситуацію. Молока в мами досить, маля добре "ходить" і по-великому, і по-маленькому. Але дуже повільно додає у вазі. Або дуже неспокійно поводиться під час ссання. Або взагалі відмовляється брати груди. А навколишні чомусь, незважаючи на достатню кількість сечовипускань, однаково схильні винити в усьому мамине молоко та завзято наполягають на введенні догодовування. Не поспішайте. Спочатку спробуйте знайти істинні причини проблеми. Наприклад, на темпи росту і збільшення у вазі дуже сильно впливають стресові фактори. До яких належать, до речі, і важкі пологи, і дитячі "кольки", і лікування дитини, і хворобливі процедури масажу, і просто недостача маминої уваги або невмілий догляд... А неспокійне, із плачем, уривчасте ссання грудей може виникати у зв'язку з труднощами в техніці прикладання : маля просто не вміє ссати груди правильно. Може бути, через використання пустушки або через наявність укороченої вуздечки - і дитині всього лише необхідно допомогти прикладатися до грудей правильно!.. А відмова від грудей взагалі не пов'язана з тим, скільки молока в грудях. Ссуть же діти пустушку або пальчик, з яких нічого не ллється... Так само причиною проблем у маляти може бути й стан його здоров'я. Тому якщо за всіма показниками ви впевнені, що у вас досить молока , а на виниклу проблему вам наполегливо рекомендують ввести суміш, запевняючи , що вона "краще" і "корисніше" - не поспішаєте її купувати . Зверніться до більш компетентного лікаря, до такого, який не буде забороняти вам годувати грудьми замість того, щоб глибоко розбиратися в ситуації. Зателефонуйте консультантові з грудного вигодовування. Спробуйте знайти сучасну наукову інформацію з питань лактації (наприклад, в Інтернеті, у документах Всесвітньої Організації Охорони здоров'я). Пошукайте підтримку серед родичів і подруг. Може бути, у когось із них була схожа проблема. І в кожному разі - не падайте духом!

Пляшечка - замінник маминих грудей, а не замінник мами!

Бувають ситуації, коли годувати грудьми не вийшло. Не прийшло молоко після пологів. Не вистачило сил боротися за його збереження. Не можна було за медичними показниками. Не вдалося вчасно одержати кваліфіковану допомогу. Причин багато. Результат один : маля росте на штучному вигодовуванні. Багато мамів відчувають це як свою провину, як внутрішній біль, як інтуїтивне відчуття неповного материнства. Чи можна змінити таке положення справ? Чи є вихід з безвиході щиросердечного дискомфорту на простори радості та повнокровного спілкування з малям?

Звичайно, є! Перший варіант - повернути молоко. Звучить незвичайно? Але нічого складного в цьому немає. Це важко, так. Потрібно багато праці і терпіння. Необхідна професійна допомога. Але це можливо. І за кордоном, і в Україні консультанти з грудного вигодовування регулярно займаються такими випадками.

Другий варіант - спробувати годувати сумішшю через Систему Додаткового Вигодовування (SNS) фірми MEDELA. Саме так, наприклад, деякі мами вигодовують прийомну дитину. Головна умова використання такого способу - згода малюка ссати ваші груди! Щоб навчити його цьому, швидше за все теж знадобиться допомога фахівця з лактації.

І останній варіант - використання як замінника грудей пляшечки та пустушки. Але не таке, яке ми часто спостерігаємо : їде маля в колясці і мусолить у роті соску, або лежить сповитий кульочок один у ліжечку й , засинаючи, ссе пляшечку. Ні. При подібному розкладі частина любові і прихильності, призначені в дитячій душі для мами, переносяться на ці аксесуари для годування. Маля у важку хвилину потягнеться не до мами, а до пляшки. Тому й у більш старшому віці буде теж шукати розради на стороні. А вам лише залишиться хапатися за голову , коли в дитини почнеться перехідний вік і проблема відсутності контакту й взаєморозуміння з підлітком встане ребром.

Психологи попереджають і про безліч інших негативних наслідків штучного вигодовування. Але ми не будемо загострювати на них уваги. Просто постараємося зробити все від нас залежне, щоб компенсувати відсутність годування грудьми за рахунок грамотно вибудуваного стилю догляду за дитиною.
Як?

Розповімо по - черзі.

Перша умова : нестача контакту з маминими грудьми заповнюємо постійним тісним фізичним контактом маляти з мамою. Якнайбільше тримаємо на руках, носимо на собі, організуємо контакт "шкіра до шкіри" (максимально роздягнений малюк притиснутий до маминого тіла, вільному від одягу). Практикуємо спільний сон уночі. Регулярно приймаємо ванну разом з дитинчам. На прогулянки ходимо під час пильнування на руках у мами. Освоюємо техніку дитячого масажу (повірте, це зовсім не складно!). Всю домашню роботу намагаємося виконувати, не залишаючи малюка одного. Чому це важливо? Під час вагітності мамине тіло дає дитині життя. Цілком справедливо маля очікує, що так буде й після пологів - мамині груди і її молоко забезпечать благополучний подальший розвиток маленького чоловічка. А малюк, який перебуває на штучному вигодовуванні, завдяки такому безперервному тілесному спілкуванню з мамою, теж не забуде, що саме вона - джерело його життєзабезпечення і найнадійніший помічник у всіх етапах його росту.

Друга умова : адекватне використання предметів для ссання. Що мається на увазі? Дитинча повинне сприймати замінники грудей не як окремі, самостійні предмети, а як частину мами. Весь комфорт і почуття безпеки, які вони йому забезпечують, повинні асоціюватися тільки з мамою. Застосування цього принципу на практиці приводить до декількох простих правил годування сумішшю :
З пляшечки дитину годує тільки мама.
Пустушку пропонує тільки мама.
Для ссання маля розташовується в неї на руках обличчям до грудей. Ніде в іншому місці малюк нічого ссати не повинен.
Засинає він - як і при годуванні грудьми - у процесі ссання в мами на руках. Якщо ви вирішуєте відкласти сплячу дитину - дочекайтеся моменту, коли вона спокійно випустить пустушку з рота.
Постарайтеся придбати найбільш зручні і безпечні для ссання пляшечки та пустушки. Не так давно на вітчизняному ринку з'явилася пляшечка, виготовлена у формі материнських грудей - на наш погляд, кращий варіант для ситуації пляшкового вигодовування. Під час годування ви можете її ховати під одягом (так само, як і пустушку) - для того, щоб у маляти була повна ілюзія ссання груди.

Наостанок хочеться побажати вам терпіння та сил у цій настільки вдячній і радісній праці - догляду за дитиною. Будемо сподіватися, що наші рекомендації допоможуть вам налагодити й зберегти на все життя ніжні тай глибокі відносини з дитиною!


Марія Гуданова, консультант з грудного вигодовування,
фахівець центру "Райдуга материнства"

Українська редакція: Олени Гергель

Психологія

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.