Здесь нашел интересный обзор

gv7Народити дитину, виростити її міцною, здоровою, розумною
є найбільшим щастям для матері й водночас найбільшим
громадянським обов'язком і батьків, і суспільства.
Проте народити здорову дитину - ще не означає впоратися з проблемами.
Щоб малюк добре розвивався, потрібно його відповідно харчувати, доглядати,
докласти зусиль для повноцінного духовного і фізичного розвитку...

Так закладено природою, Так дано Богом

Ірина МИКИЧАК, начальник відділу охорони здоров'я матерів і дітей Головного управління охорони здоров'я Львівської облдержадміністрації:

- Грудне вигодовування сприяє запобіганню цілій низці захворювань, зокрема алергійних, травного тракту, дихальних шляхів, ендокринних, інфекційних. Грудне вигодовування є золотим стандартом фізіологічного росту й психоемоційного розвитку немовлят. Результати наукових досліджень доводять, що діти, яких годували грудним молоком, мають значно менший ризик наразитися у майбутньому на ожиріння, атеросклероз, цукровий діабет, стоматологічні захворювання, хронічні хвороби органів травлення.

Саме на формування здоров'я дітей раннього віку шляхом забезпечення підтримки грудного вигодовування на всіх етапах надання медичної допомоги дітям і матерям спрямована ініціатива ВООЗ/ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини". МОЗ України підтримало цей рух, запровадивши галузеву програму підтримки грудного вигодовування.

Аби мама і новонароджена дитина якнайшвидше відчули одне одного, щоб налагодився процес лактації, практично за всіх випадків фізіологічних пологів дитину викладають на живіт матері одразу після народження і в перші 15-30 хв прикладають до груді.

Однак на шляху підтримки і поширення грудного вигодовування дітей раннього віку стоїть низка перешкод. Серед основних виокремлю співпрацю медперсоналу пологових стаціонарів, дитячих і жіночих консультацій із представниками компаній - виробників дитячого харчування з активної дистрибуції сумішей. За символічні доплати та презенти (медичні халати, ручки, посібники тощо) недобросовісні медики пропагують суміші, рекомендуючи матерям із перших днів від народження перевести дитину на штучне вигодовування. На жаль, часто молоді мами, стикаючись із першими труднощами в годуванні дитини, прислухаються до таких порад і позбавляють дітей права на природне харчування, на здоровий розвиток. Сьогодні в Україні на часі прийняття нормативних документів, які б забороняли дистрибуцію в медичних закладах.

Харчування на вимогу дитини

Оксана КОРОЛЯК, завідувачка відділення матері і дитини Львівської обласної дитячої клінічної лікарні "Охматдит":

- Основними принципами грудного вигодовування є раннє і часте прикладання дитинки до груді - без дотримання чіткого режиму, тобто певних годин харчування. Це ми називаємо харчуванням на вимогу дитини. Не рекомендуємо давати воду, бо основна частина грудного молока - вода. І не має бути жодних імітаторів материнської груді - сосок і пустушок.

Із власних спостережень можу сказати, що є критичні періоди в жіночому організмі, коли здається, що лактація припиняється. Це стається зазвичай через 2 місяця після пологів, коли кількість молока в груді різко зменшується. Жінки починать панікувати і підгодовувати дітей сумішами. І тут доречна мудра порада лікаря, який повинен налаштувати жінку тільки на годування груддю, тобто цей період жінці треба просто пережити - лактація невдовзі відновиться. Звичайно, є медикаментозні препарати, які сприяють прибуттю молока, але я раджу застосовувати їх лише в тому разі, коли всі природні методи вичерпано.

Годуючи груддю, жінка не повинна обмежувати себе у продуктах харчування, за винятком тих, що спричинюють якісь проблеми у дитини - припустімо, алергійні реакції. Не варто споживати часник і цибулю, бо вони впливають на якість молока. Однозначно треба відмовитися від алкоголю і тютюну. І обов'язково у раціоні мами мають бути свіжі фрукти, свіжі соки, твердий сир, який стимулює лактацію, свіжозапарені кріп чи кмин, які треба додавати до чаїв, і, звичайно, трішечки треба посилити питний режим.

Материнське молоко є абсолютно адаптованим до організму дитини і не вимагає від малюка надмірних зусиль для перетравлювання. Воно є збалансованим за всіма інгредієнтами - йдеться про жири, вуглеводи, вітаміни, цукри. Грудне молоко завжди є стерильним, теплим і готовим для споживання, крім того, воно дешеве.

Швидке, зручне і різноманітне харчування

Зоряна ЗАВАДА, лікар-дієтолог Львівської обласної дитячої клінічної лікарні "Охматдит", головний позаштатний дієтолог Львівської області:

- Грудним молоком дитину варто годувати якомога довше. Це фізіологічно, корисно, доступно, безпечно й економічно вигідно для сім'ї. Якщо вже так сталося, що жінка з огляду на певні серйозні причини не годує груддю, для успішного проведення штучного вигодовування я рекомендую використовувати тільки адаптовані молочні суміші, які за харчовою та енергетичною цінністю наближені до грудного молока і відповідають функціональним можливостям і потребам дитячого організму, що активно росте й розвивається. Такі суміші є трьох категорій: високоадаптовані, менш адаптовані і частково адаптовані.

Яку суміш використовувати, зазвичай радить неонатолог, який у пологовому будинку має перший контакт із дитинкою, а пізніше - дільничний педіатр, який спостерігає за немовлям, відповідно, знає особливості його організму. Отож самій мамі вводити у раціон малюка суміші категорично не рекомендую.

Якщо дитина здорова, їй підходять усі продукти. Одначе мама має звертати увагу, чи не почервоніли в дитини щічки, чи нема на тілі висипань, чи не з'явився невмотивований кашель - це ознаки алергії, тобто продукт дитині не підходить. Якщо дитина не переносить сумішей, у неї з'являються кишкові розлади - закрепи чи проноси, суміші теж протипоказані. Саме тому будь-яку суміш вводити в раціон треба невеликими дозами.

Поступово слід уводити в раціон дитини нові продукти, а кількість грудного молока зменшувати. Це насамперед, овочеві супи, фруктові пюре, соки, сир, каші, бульйон, м'ясне пюре. Підгодовування треба вводити потрошку - з 1-2 чайних ложок. Не рекомендується вводити одночасно кілька нових страв. Дитинку до року треба годувати перетертою їжею. Страви мають бути м'якими, кашоподібними - типу пюре, суфле, тюфтельок, парових котлет, перетертих або дрібненько нарізаних фруктів і овочів. Каші можна вводити у раціон дитини з піврічного віку, і це мають бути гречана або рисова. Манку ми взагалі не рекомендуємо.

Хочу звернути увагу молодих мам і на те, що грудне вигодовування зміцнює їхнє здоров'я, омолоджує організм, запобігає онкологічним хворобам жіночої статевої сфери. Виключно грудне вигодовування діє і як фізіологічний контрацептивний метод.

"ВАШЕ ЗДОРОВ'Я"
Медична газета України

gv8Організація грудного вигодовування після кесарського розтину

Якщо мамі прогнозують операцію кесарського розтину, вона звичайно хвилюється, як складеться в неї далі із грудним вигодовуванням. У нашому суспільстві існує стале переконання, що після кесарева - грудне вигодовування налагодити набагато складніше, ніж після звичайних пологів, частіше трапляються проблеми, зникає молоко й т.п. Однак консультанти з грудного вигодовування знають, що налагодити грудне вигодовування можна навіть у всиновленої дитини, тому організація годування після кесарева є завданням не більш складним, ніж налагодження годування після будь-яких інших пологів у пологовому будинку при роздільному утримуванні. Звичайно, як і будь-яка інша нестандартна ситуація, годування після кесарева спочатку буде мати свої особливості. Однак, якщо бути до цього готовою, все це буде тимчасовими заходами, від яких поступово можна буде відмовитися. Отже, у чому ж складаються особливості годування після кесарева розтину.

Проблема з першим прикладанням

Для успішного грудного вигодовування необхідно правильно організоване перше прикладання до грудей протягом першої години (а по деяким документах рекомендовано навіть у перші 30 хвилин) після народження, а як же це зробити після кесарева розтину?

Почнемо з того, що правильно організоване прикладання до грудей, тобто повноцінний імпринтинг у пологбудинках взагалі зустрічається рідко. Повноцінний імпринтинг містить у собі не тільки раннє прикладання до грудей, але й здійснення цього акту в момент найвищої смоктальної активності дитини, що дуже залежить від того, як протікали пологи й дуже рідко відбувається в перші 30 хвилин її життя! При повноцінному прикладанні дитина ссе тільки одні груди протягом 30-40 хвилин, а те й довше, після чого повиннна бути перекладена до інших грудей, які буде ссати стільки ж. Очевидно, що в більшості наших пологбудинків таке прикладання зазвичай відбувається через кілька годин а іноді й декількох днів після народження!

Після кесарева розтину протягом першої години після народження смоктальна активність дитини знижена або відсутня зовсім, тому світова практика рекомендує прикладати таку дитину до грудей через 1 годину після народження. Якщо дитина не проявляє достатньої смоктальної активності, їй пропонують груди на кожний писк доти, поки вона не захоче як слід посмоктати. Дослідження вчених показали, що високу смоктальну активність діти, не прикладені відразу до грудей, зберігають протягом перших 6-ти годин після народження, тому у випадку кесарева, достатньо часу, щоб прикладання до грудей відбулося протягом цих 6-ти годин.

У кожному разі, відбулося це прикладання через 1 годину або трохи пізніше, дуже важливо, щоб материнські груди були першим предметом, який потрапить у рот дитини. Для цього варто виключити будь-яке догодовування й допаювання маляти доти, поки його не погодує мама не менш 1-ї години поспіль! А от це вже залежить від того, як мама підготується до цього процесу, про що буде домовлятися з лікарями, за чим попросить простежити родичів. Наприклад, у випадку платних пологів і окремої палати, можна домовитися про те, що тато або бабуся будуть спостерігати через скло за всіма процедурами, які відбуваються в дитячій і що дитину віддадуть у палату, як тільки їй будуть зроблені всі необхідні процедури. Можна заздалегідь домовиться й про таку палату, де дитину з мамою взагалі не розлучають.

Таким чином, проблема з першим прикладанням сильно перебільшена й організувати цю ситуацію грамотно після кесарева також реально, як і після інших пологів у пологовому будинку.

Проблема з палатою реанімації

Після кесарева від 1 до 3 доби жінка перебуває в палаті реанімації, тому навіть у тих пологбудинках, де прийняте спільне перебування, вона розлучена зі своєю дитиною. Як же при цьому годувати грудьми?

Насправді це найголовніша проблема, яка, на жаль, пов'язана винятково із правилами організації допомоги в пологбудинках на території нашої держави. Ніде у світі такої проблеми не існує, дитина перебуває з мамою завжди, навіть у післяопераційній палаті, виключенням є необхідність в апаратному диханні для мами або для дитини. Цього вимагає Міжнародна конвенція по правах дитини. І поки наші мами не почнуть вимагати дотримування їх споконвічних материнських прав, ніхто за них цього не зробить! Тому просіть, вимагайте, домовляйтеся, поки для цього є час, тобто до пологів.

Домовитися можна про різне.

Наприклад, можна домовитися про те, щоб поки Ви перебуваєте в післяопераційному відділенні, дитину не годували. Запевняю Вас відсутність 10 мл молозива, яке маля висмоктує в першу добу й 30 мл у другу, зовсім не прирікають дитину на муки голоду! Однак, якщо поруч із дитиною не перебуває Ваша довірена особа, дотримання домовленості навряд чи можна буде перевірити.

Якщо мама відразу перебуває у своїй палаті, можна домовитися, про те, що тато або бабуся доглядають за малям, поки мама цього зробити не в змозі. Вони також можуть догодовувати маля з ложечки, якщо лікар наполягає на догодовуванні.

Якщо ж все-таки Вас розлучили, не слід падати духом. Змиріться з тим, що Вам доведеться переучувати дитину, і насолоджуйтеся хвилинами відпочинку. Правда відпочивати можна тільки перша добу. На другу добу необхідно організувати зціджування обох молочних залоз, кожні 2 години, крім нічної перерви з 24.00 до 6.00. Починати зціджування краще зі стимуляції сосків долонею, потім зціджувати біля 5-ти хвилин, незалежно від того, скільки звідти виділяється. Весь час, що залишився, - відпочивайте.

Якщо мама не забуває зціджуватися й готова переучувати дитину правильно ссати, як тільки з ним зустрінеться, успіх гарантований!

Таким чином, навіть при знаходженні мами окремо від дитини в перші дні, потім можна буде все налагодити, а якщо грамотно домовитися з медперсоналом заздалегідь, строки розлучення можна сильно скоротити!

Проблема з нестачею молока

Після кесарева розтину в багатьох мам спостерігається вповільнений прихід молока, воно може прийти навіть на 9 день, догодовування неминуче, як потім налагодити годування?

Звичайно, якщо в мами молоко приходить так пізно, дитину якийсь час доведеться догодовувати. Однак, по-перше, далеко не в кожної жінки після кесарева спостерігається вповільнений прихід молока. А дитина в перші дні задовольняє свої потреби тільки молозивом, а його жінки виробляють по-різному. Тому не поспішаєте робити висновки. Не звертайте уваги на те, наскільки дитина втрачає у вазі, тому що ця втрата взагалі не залежить від способу годування. І не поспішаєте догодовувати дитину, поки не проведете так званий «тест на мокрі пелюшки». Порахуйте число сечовипускань дитини.

У перші 3 доби доволі усього 2, наступні три із третьої по шосту, усього 4, починаючи із шостої доби їх повинне бути не менш 6.

Це нижні границі, сечовипускань може бути набагато більше, але за матеріалами ВОЗ і Міжнародної Молочної Ліги до 10 дню життя дитина може спокійно існувати без догодовування при дотриманні цих норм. А до 10-го дню молоко зазвичай з'являється.

По-друге, іноді при грудному вигодовуванні догодовування на початковому етапі буває навіть необхідне! Якщо ми годуємо недоношену, ослаблену дитину, у перші дні їй обов'язково буде потрібне догодовування, тому що в неї просто немає сил для висмоктування всієї необхідної порції! Правда в цьому випадку догодовування організується зцідженим молоком, але саме завдяки догодовуванню дитина починає рости, у неї з'являються сили ссати усе краще і краще й потреба в догодовуванні поступово зникає. Також варто ставитися до догодовування з уповільненою появою молока. Молоко прийде, коли дитина буде достатньо стимулювати груди ссанням. Дитина, що не одержує догодовування, або сильно нервує біля грудей, або швидко засинає знесилена. Догодовування дозволить дитині почувати себе більш спокійною, і при цьому в неї буде вистачати сил на досить довгу стимуляцію грудей ссанням. У міру того як буде приходити молоко, від догодовування можна буде відмовитися.

По-третє, не так небезпечне саме догодовування, як спосіб, яким його дають! Для грудного вигодовування пляшечка із соскою найшкідливіший і марний предмет. Якщо мама збирається годувати дитину грудьми, то догодовування із соски неприпустиме! Саме мама повинна визначати спосіб догодовування дитини. У наших пологбудинках, на жаль, не прийнято догодовувати дітей іншими способами в дитячих відділеннях. Звичайно, якщо дитину приносять мамі по режиму, то їй доведеться з цим змиритися. Однак, як тільки дитина буде залишатися з мамою постійно - догодовування із соски повинне бути відмінене! Мама або родичі, що допомагають їй, можуть догодовувати дитину, дотримуючись наступних правил:
[list]
[*]для догодовування використовується маленька ложечка, піпетка, медичний шприц, пеніцилліновий пухирець, і т.п., але не пляшка із соскою;
[*]догодовування дають строго по режиму, пропонуючи груди до і після догодовування;
[*]у перші 10 днів дитині не дають більше 30 мл догодовування одномоментно;
[*]догодовування даємо тільки в тому обсязі, що підвищує кількість сечовипускань до норми.
[/list]

Таким чином, навіть при вповільненому приході молока, і необхідності догодовування, мама зможе годувати грудьми, якщо грамотно організує догодовування.

Проблема з переучуванням дитини

Дитина, яку догодовували неправильно, за допомогою пляшки й великих порцій звичайно звикає до режиму, не бере груди занадто часто й крім того, неправильно їх захоплює. Якщо їй пропонують груди частіше, вона просто спить, а якщо не дають захоплювати груди у звичному неправильному положенні - плаче. Хіба можна переучити таку маленьку дитину?

Не тільки можна, але й потрібно. Годування у відповідності зі своїми біологічними ритмами, годування в правильному положенні, не тільки необхідні для гарної лактації в мами, це насамперед необхідно самій дитині. У генетику маляти закладений саме такий спосіб ссання. Всі її клітинки очікують необхідних сигналів. Як тільки поведінка мами починає відповідати генетичним очікуванням дитини, включається його спадкоємна програма. Організм дитини починає виробляти ендорфіни - гормони радості-щастя, тільки при частому годуванні в правильному положенні. Тому, навіть при переучуванні, навіть при плачі, дитина не одержує стресу!

Щоб пропонувати дитині груди частіше, зовсім не обов'язково її будити, потрібно тільки поспостерігати за її сном і запропонувати їй взяти груди через 1.5-2 години від початку засипання, у той момент, коли вона почне робити рухи, прицмокувати, уві сні!

Для того щоб навчити дитину по-новому брати груди, як правило, досить декількох днів. Але тільки, за умови грамотної консультації й відповідної підтримки. Самій мамі, як показує практика, із цим не впоратися, скільки б гарних книг і правильних статей вона не прочитала! Не допомагають ні відеофільми, ні барвисті плакати! Прикладання до грудей це мистецтво, передане від мами до мами! Тільки мама, що мала досвід подібного переучування, може навчити цьому іншу маму. І найпростіше знайти таку маму, звернувшись до консультантів по лактації.

Таким чином, які б помилки не були допущені Вами в перші дні після пологів, при своєчасному зверненні за допомогою, всі вони переборні!

Звичайно, при годуванні дитини грудьми після кесарева бувають і інші проблеми, але вони нічим не відрізняються від проблем матусь, що народили в пологовому будинку іншим способом, тому й вирішуються також.

А для скептиків хочу додати, що серед наших консультантів досить жінок, які не тільки змогли вигодувати дитину грудьми до 2-х років після кесарева, але й успішно навчають тепер цьому інших матусь!

Майорська М. Б.
досвідчений консультант з грудного вигодовування

Джерело

Відлучення дитини від грудей, як правило, в уявленні мам - дуже складний і психологічно болісний процес. Причому склалася громадська думка, що чим старше дитина, тим складніше відлучити її від грудей. Через такий міф, мамі яка годує грудьми, рекомендують кидати годувати до року, тому що вже в 1,5 роки дитина її «не відпустить». Однак у дійсності відлучення від грудей, яке відбулося у фізіологічний термін проходить безболісно як для матері, так і для дитини.

Лактація, як і будь-який інший процес в організмі, проходить стадію становлення, зрілості й завершення, або інволюції. Становлення лактації відбувається протягом 1-3 місяців після народження дитини. У цей час молозиво змінюється зрілим молоком, молочна залоза адаптується до процесу лактації та проходять болісні відчуття при наповненні грудей. У період зрілої лактації груди вже не переповнюються молоком - його приходить рівно стільки, скільки необхідно дитині й груди лишаються в стані рівноваги. Зрілу лактацію змінює інволюція, яка наступає в 1,5 - 2,5 роки. У період інволюції молочної залози значно змінюється склад грудного молока - воно надзвичайно насичене біологічно активними речовинами: імуноглобулінами, антитілами, гормонами, нейромедіаторами й нейростимуляторами. По імунних властивостях молоко в стадії завершення лактації схоже на молозиво і в цьому є глибоке біологічне значення. Відлучена від грудей дитина втрачає імунну підтримку з боку матері, тому в неї повинен бути запас стійкості до інфекцій, який допоможе дитині вижити. І дійсно, малята, відлучені від грудей у стадії інволюції молочної залози, тобто в 2-3 роки, нічим не хворіють протягом півроку після завершення годування грудьми. При несвоєчасному припиненні грудного вигодовування дитина може важко занедужати протягом місяця.

По яких ознаках на практиці можна визначити, що наступила інволюція молочної залози.

По-перше, по тривалості лактації. Інволюція ніколи не наступає раніше, ніж дитині виповниться 1 рік і 3 місяці. При нормальній лактації вона, як правило, наступає в 1, 5-2,5 роки, а при настанні наступної вагітності або, коли в матері є гормональні розлади, може наступити раніше - у строки від 9 місяців до 1 року й 2 місяців.

По-друге, по фізичному стомленню, яке виникає після годування. Якщо мати готова завершувати лактацію, то під час годування в неї виникає відчуття, начебто дитина «тягне з неї жили». Після годування жінка відчуває слабість і сонливість, іноді не може відразу після годування встати з ліжка, а якщо встає, то в неї може виникнути запаморочення, а іноді жінки втрачають свідомість. Крім того, виникає болісність сосків.

По-третє, по високій смоктальній активності дитини. Це пов'язане з тим, що дитина вже стала великою, а молока стало значно менше. Тому маля намагається стимулювати лактацію надзвичайно частими прикладаннями до грудей, а також ссанням по черзі грудей в одне годування. Маля стає таким же невгамовним смоктунчиком, як немовля.

Четверте, по психологічній втомі. Через невгамовну смоктальну активність дитини, яка накладається на фізичну втому матері та болісні відчуття сосків, у жінки поступово виникає непереборне бажання втекти від своєї кровинки. Однак не слід плутати справжню психологічну втому жінки з бажанням припинити лактацію в строки, визначені громадською думкою. Оскільки вважається, що годувати потрібно тільки до 1 року, багато жінок починають відчувати «психологічну втому» від грудного вигодовування вже в 1 рік і 2 місяці. Їм здається, що вони героїчно годували дитя набагато довше призначеного терміну й дуже стомилися від дитини - тепер пора від неї відпочити! Тому варто застерегти мам від подібного самообману й, насамперед, подумати про здоров'я й психологічний комфорт дитини. Якщо всі перераховані вище ознаки з'явилися, виходить, мати й дитина готові до припинення грудного вигодовування.

Як краще провести відлучення, якщо наступили фізіологічні строки?

Процес відлучення від грудей, коли і мама, і дитина до нього готові, відбувається спокійно й без проблем. Почавши підготовку до відлучення від грудей, мама повинна врахувати наступні моменти:

  1. вік маляти, він повинен бути не молодше, ніж 1,5 роки;
  2. стан лактації - чи дійсно вже якийсь час проявляються ознаки інволюції молочної залози? Щоб це перевірити, мамі потрібно розлучитися зі своїм малям на добу, наприклад, залишивши його з бабусею або татом. Якщо через добу не спостерігається хворобливого наповнення грудей, вони не стали щільними і гарячими значить жінка готова до відлучення від грудей. Якщо ж вже через дванадцять годин ненька готова бігти до дитини, щоб та відсмоктала молоко з переповнених грудей, виходить, вона не готова до припинення лактації й подібне насильство над організмом погано позначиться на здоров'ї матері та дитини;
  3. тривалість інволюції - вона повинна бути не менше 2 місяців, інакше дитина не встигає отримати достатню кількість антитіл і імуноглобулінів для імунного захисту;
  4. пора року - для відлучення більше підходять пізня осінь, зима та рання весна, після настання суттєвої відлиги й до перших заморозків підвищується активність патогенної мікрофлори, більш часті кишкові інфекції, тому навіть лікарі не рекомендують віднімати дитини в цей час;
  5. фазу Місяця - цей момент найкраще погодити з консультантом по лактації;
  6. стан дитини - малюк повинен бути цілком здоровий, у нього в цей момент не повинне бути загострення діатезу, росту зубів або іншого нездужання. Якщо маля хворіло, потрібно, щоб пройшло не менше 3 тижнів після закінчення захворювання. Крім цього, малюк повинен вміти лягати спати у відсутність мами без грудей.

Плануючи відлучення від грудей, і врахувавши всі нюанси, можна приступати до реалізації планів. Це можна зробити двома способами.

Перший спосіб, найбільш фізіологічний та природний, але не завжди доступний. Мама просто йде з будинку на 3-7 днів і з'являється вже в новій якості. Якщо дитина у відсутності матері оточена достатньою турботою тата чи бабусі, вона звичайно не згадує про груди і за 2-3 дні звикає засинати по-іншому. Це може бути вечірня казка, або колискова пісня, або вкладання іграшок і маляти разом з ними.

Ніколи не варто в цій ситуації давати маляті пустушку або пляшку з водою чи молоком. Не можна заміняти спілкування з мамою на спілкування із предметом. Однак варто приготувати на випадок пробудження дитини питво в чашці. Після відлучення від грудей діти часто уві сні відчувають спрагу. Вони можуть прокинутися особливо під час нічного сну, попити й спокійно продовжити свій сон. Тому той, хто залишається з дитиною на час розлучення з мамою, повинен бути готовим до такої ситуації.

Після розлуки мама вертається до маляти вже в новій ролі та говорить, що в неї вже немає молока. зазвичай при твердій поведінці мами маля забуває про груди і припиняє наполягати на поверненні «ци-ці» приблизно через тиждень. Забування відбувається легше при наявності додаткових позитивних емоцій: похід у гості до улюбленої бабусі, катання в парку на каруселях і т.п.

Другий спосіб
- це вкладання дитини спати без прикладання до грудей. Тільки це повинна робити інша людина, а не мама. Це може зробити бабуся, тато або нянька, коли мама вдень вийшла, наприклад, у магазин або просто по справах. Спочатку дитина навчається лягати спати без мами вдень, а потім і ввечері. З того моменту, коли дитина почала засинати без грудей, вона залишається спати з татом або бабусею, а мама відправляється спати в іншу постіль. Однак спільний сон можна й зберегти. Потім дитина починає просипати передранкові годування й безболісно розстається з грудьми. Таке відлучення відбувається приблизно протягом місяця.

Що відбувається при відлученні від грудей?

Якщо припинення лактації вписується у фізіологічний термін, то жінка не має потреби в перев'язуванні, додаткових зціджуваннях і будь-якому іншому втручанні. Протягом першої доби після останнього годування груди трошки наповнюються, а потім наповненість зникає. Через тиждень після припинення лактації при натисненні на груди можуть виділитися 1-2 краплі прозорої рідини, яка схожа на молозиво, те що виділяється під час вагітності. Ця рідина тепер буде присутня у молочній залозі досить довго.

Необхідно також враховувати, те що припинення грудного вигодовування позначається на емоційному стані жінки. Вона гостро переживає розлуку з малюком і той факт, що тепер вона не пов'язана з ним настільки тісними узами. Дуже часто в жінок з'являються сентиментальні настрої, плаксивість, коли сльози течуть рікою при найменшому нагадуванні про дитину. Це тимчасове явище і настрій обов'язково стабілізується приблизно через 1-2 тижні. Втішити себе в цій ситуації можна лише тим, що ця розлука повинна була колись відбутися, що дитина незмінно дорослішає, стає більш самостійною і незмінно віддаляється від матері.

Досить часто мами переносять свої переживання на дитину буквально. Їм здається, що дитина страждає так само, як і вони. Однак діти у віці 2-3 років переносять відлучення від грудей легше мам і швидше забувають про зміни, які відбулися.

Термінове відлучення від грудей.

Не завжди життя тече безтурботно. Іноді трапляються ситуації, коли мати змушена відлучити дитину від грудей проти свого бажання. Наприклад, коли мамі необхідно пройти курс лікування, несумісного з грудним вигодовуванням, лягти в лікарню, терміново поїхати і т.п. Така ситуація далеко не завжди є показником для припинення лактації. Якщо мама змушена розлучитися з дитиною на 1-3 тижні, то цілком можна скористатися тимчасовим відлученням від грудей. Щоб вберегти себе від неприємностей і зберегти лактацію, необхідно зціджуватися 6 разів у день. Коли мама повернеться до дитини, грудне вигодовування можна відновити.

Варто зауважити, що раннє відлучення дитини від грудей приховує небезпеку, як для матері, так і для маляти. Для матері воно небезпечно виникненням маститу або абсцесу, болісними відчуттями переповнених грудей, які тривають не один тиждень. Для дитини воно небезпечно тим, що через непідготовленість імунної системи вона починає часто хворіти. Вирішивши відлучати малюка, наприклад в 9 місяців, мами часто не підозрюють, що в результаті він може важко занедужати не далі як через місяць. Під час важкої хвороби маленькі діти відмовляються від їжі і питва та страждають від зневоднювання організму. Саме в цей час грудне вигодовування могло б виявитися для дитини порятунком і засобом зцілення, а коли лактація припинена, мати вже не зможе полегшити стан дитини.

Якщо, все ж таки, сталося так, що ситуація безвихідна і лактацію треба припиняти - скористайтеся наступними рекомендаціями:

  1. не перев'язуйте груди, це не сприяє припиненню лактації, але може стати причиною маститу;
  2. зверніться до лікаря-мамолога або акушера-гінеколога та проведіть припинення лактації під його контролем;
  3. не захоплюйтеся зціджуваннями, оскільки зціджування не допомагають швидко припинити лактацію.

Психологія

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.