Статьи и обзоры nachodki.ru
1 триместр 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
2 триместр 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26  
3 триместр 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

 

pregna10Кожна майбутня мама знає про те, що правильне харчування є однією з необхідних умов для нормального перебігу вагітності, росту й розвитку майбутньої дитини. Помилки в харчуванні вагітної жінки можуть не спричиняти помітного впливу на її організм, але для дитини чреваті найважчими наслідками. Тому, якщо Ви маєте намір прикласти всі зусилля для того, щоб ваше маля народилося сильним й здоровим, ця стаття - для Вас.

Погодьтеся, що наше звичайне харчування досить одноманітно. Більше того, за всіх часів було вкрай складно забезпечити вагітних жінок різноманітними компонентами правильного харчування. Нашим прабабам вибирати не доводилося - їли те, що звичайно, іноді один-два рази на день, а діти проте народжувалися нормальними та здоровими. Чи потрібно прикладати зусилля, щоб скласти й підтримувати повноцінний раціон харчування? Відповідь на це питання Ви вже знаєте. Просто наведемо ще деякі аргументи «ЗА»:
Порівняйте сучасну їжу з тим, чим харчувалися наші предки. Промислова переробка продуктів начисто позбавляє їх природних харчових компонентів.

Природа подбала про те, щоб за будь-яких обставин майбутня дитина одержувала необхідні для розвитку речовини. Звідки? Так з Вашого ж організму, якій має величезні компенсаторні можливості. Але якщо Ви не будете поповнювати свої «запаси», Ваш організм відреагує на це підвищеною стомлюваністю, головним болем, запамороченням, задишкою, порушенням апетиту, токсикозами й т.д.

І, нарешті, найголовніший аргумент: якщо повсякденне харчування вагітної жінки настільки незначне, що навіть її власному організму потрібна екстрена допомога, то про яке здоров\'я дитини може йти мова! Не хочеться наводити перелік всіх можливих наслідків для маляти такого легковажного відношення до свого організму вагітної - прогноз дуже невтішний.
Отже, вибір зроблений. Тепер скористаємося порадами досвідчених лікарів, які цілком здійсненні навіть при обмеженості вибору продуктів і важливі для збереження здоров\'я матері й дитини.

ПЕРША порада: Не намагайтеся їсти «за двох», бажаючи дати майбутньому маляті підвищену кількість певних живильних речовин. Найважливіша умова правильного харчування - не кількість їжі, а розмаїтість і гарна засвоюваність продуктів. Саме ці якості їжі забезпечують нормальне постачання необхідними речовинами плід, який розвивається.

ДРУГА порада: вагітним жінкам не слід різко міняти свої харчові звички, якщо, звичайно, серед них не було пристрасті до алкоголю, повного виключення з харчування тваринних білків, а також інших брутальних порушень принципів раціонального харчування.. Якщо до вагітності ваше харчування було повноцінним і різноманітним, у першій половині вагітності воно може залишатися без змін.

ТРЕТЯ порада: не слід прислухатися до численних порад подруг, знайомих і незнайомих людей, які рекомендують, наприклад, щоденний прийом салату з кульбаб, повне виключення з раціону м\'яса або, навпроти, його непомірне споживання.
Можливо, якась з цих порад і може виявитися виправданою, але жодна з них не може служити панацеєю, здатною забезпечити ідеальний перебіг вагітності й народження міцної дитини в усіх без винятку жінок. Кожна жінка - індивідуальна, як і перебіг її вагітності й формування плоду. Тому не слід сліпо орієнтуватися на «чорні» поради, краще більш уважно «прислухатися» до себе й стежити за своїм організмом, орієнтуючись на здоровий глузд і рекомендації лікаря, який Вас спостерігає.

ЧЕТВЕРТА порада: майбутнім мамам варто бути більш уважними до своїх бажань у їжі, ніж звичайно, прислухатися до них і не соромитися сказати про них чоловікові або близьким. Це той випадок, коли «капризи» не тільки пробачні, але й корисні. Адже бажання з\'їсти щось особливе (наприклад, крейду, глину, вапно) треба розцінювати не як чудність, примху, а скоріше як ознаку недостачі деяких речовин для створення нового життя, і ставитися до такого бажання потрібно серйозно. Тому якщо вагітній раптом захочеться оселедець, лимон, чорну редьку, кислу капусту і т.д., неодмінно необхідно забезпечити її саме цими продуктами.

П\'ЯТА порада: меню вагітних жінок повинне по можливості включати всі основні види продуктів: молоко й молочні продукти, м\'ясо й м\'ясопродукти, рибу, птицю, яйця, хліб, макарони й крупи, овочі, ягоди, фрукти, соки, кондитерські вироби. Пам\'ятайте, немає продуктів абсолютно поганих або, навпроти, абсолютно хороших! І лише їхнє сполучення в розумних кількостях може забезпечити майбутню матір і плід всіма необхідними живильними речовинами.

Раціон вагітної жінки повинен містити достатню кількість всіх незамінних харчових речовин - амінокислот, важливим джерелом яких служать різні продукти тваринного походження - м\'ясо, молоко, яйця, риба, а також бобові - квасоля, соя, горох, поліненасичених жирних кислот, які надходять в організм у складі рослинної олії, а також жирів, круп; вітаміни, мінеральні солі й мікроелементи, джерелом яких служать різні види продуктів - від м\'яса, риби та яєць до овочів, фруктів і круп.

ШОСТА порада: якщо в першій половині вагітності немає особливої необхідності в яких-небудь жорстких обмеженнях у харчуванні, то в другій половині доцільно обмежити прийом рідини (до 3-4 склянок в день, включаючи суп, чай, молоко та інші напої) і солі (готовити страви без солі й досолювати їх невеликою кількістю на столі). Це необхідно для профілактики набряків і нормалізації артеріального тиску. У цей період слід почати варити, тушити, (а не смажити) страви з м\'яса та риби.

СЬОМА порада: постарайтеся більш ретельно, ніж раніше пережовувати їжу: оптимально жувати кожен шматочок 30-50 разів. Не наїдайтеся перед сном. Цим Ви поліпшите процес травлення і Ваш організм одержить набагато більше живильних речовин.

ВОСЬМА порада: дуже важливо щоб Ваш кишечник регулярно спорожнювався. Це необхідно для звільнення організму від продуктів неповного окислювання, які утворюються в організмі матері та плоду. Із цією метою варто ширше використовувати в харчуванні продукти, які багаті рослинними волокнами і стимулюють рухову активність кишечнику. До числа таких продуктів відносяться хліб з борошна грубого помелу (житній, український і ін.), особливо збагачений висівками (лікарські булки, висівковий хліб і т.п.); гречана, вівсяна, перлова, пшоняна крупи; чимало овочів і фруктів, у тому числі морква, буряк, яблука, сухофрукти, соки з м\'якоттю.

[b]Обмеження в харчуванні[/b]

Існує цілий ряд продуктів, яких майбутній мамі в будь-якому разі потрібно уникати вже на самому початку вагітності. Це, насамперед шкідливі для майбутнього маляти смакові добавки й «порожні» калорії, які часто містяться у промислових продуктах харчування:

• м\'ясні й рибні консерви
• копченості
• соління
• продукти у вакуумній упаковці
• будь-які ковбаси, сосиски
• готові пельмені
• курячі рулети
• рибні й крабові палички

Протягом всієї вагітності рекомендується обмежувати кількість рафінованих вуглеводів, що вводяться з їжею, (цукру, борошна вищих сортів, кондитерських виробів, цукерок), тому що вони можуть викликати алергію у матері, і в плоду, порушити обмінні процеси, приводити до розвитку ожиріння у вагітних і надмірної маси у02 немовлят.

У другій половині вагітності варто також зменшити вживання маринованих продуктів, міцних м\'ясних бульйонів, гірчиці, хрону, інших гострих страв і приправ, які погіршують функцію нирок.

З напоїв варто виключити домашні наливки та настойки (як і будь-який алкоголь), а також відмовитися від звички пити зранку каву, замінивши її на відвар шипшини або неміцний чай з варенням.

[b]Режим харчування[/b]

У першій половині вагітності рекомендується 4-разовий прийом їжі ( 1-й сніданок становить 30% добової калорійності раціону, 2-й сніданок - 15%, обід - 35%, вечеря - 20%).

У другій половині вагітності для зменшення тиску на плід краще перейти на 5-6 разове харчування (відповідно меншими порціями).

Одночасно необхідно правильно розподіляти продукти протягом дня. Через те що білки підвищують обмін речовин, збуджують нервову систему й довше затримуються в шлунку, то м\'ясо, рибу і яйця рекомендується вживати на сніданок і обід, а вечеря повинна складатися з молочних і рослинних страв.

[b]Правильне харчування[/b]

У першому триместрі вагітності ваше харчування залишається звичним. Можна лише рекомендувати скоротити зайву калорійність їжі за рахунок кондитерських виробів, вершкового масла, сметани або хлібу. Замініть булочки до чаю хрусткими хлібцями з харчовими волокнами. Якщо будете вживати молоко й кисломолочні продукти зниженої жирності (0,5 - 2,5%), то збережете стрункість і одержите більше кальцію.

У другому триместрі обмеження калорійності харчового раціону - уже необхідність. Жінку хилить у сон, фізичні навантаження помітно скорочуються. У цей період легко утворяться жирові відкладення, адже організм уже адаптувався до свого нового положення, і накопичує живильні речовини. Набагато легше попередити надлишкову вагу, ніж потім ліквідувати її. Кількість цукру (варення або цукерок) не повинне перевищувати 40 г у день.

У третьому триместрі , коли маля активно росте, енергетичну цінність харчового раціону Вам доведеться збільшити до 3000-3100 ккал.


[b]Зразковий перелік продуктів на день для другого/третього триместру
[/b]
Риба - 200 г
м\'ясо - 100 г / 110 г
сир нежирний - 200 г / 250 г
молоко 1,5% жирності - 300 мл
сметана - 20 г
масло вершкове - 10-15 г
олія рослинна - 20 г
яйце - 1 шт.
цукор - 30 г
хліб житній - 100 г / 150 г
пшеничний з висівками - 100 г
крупа гречана - 50 г
картопля 150 г / 180 г
капуста - 100 г / цвітна капуста або броколі - 100 г
буряк - 100 г
цибуля - 35 г
томати, огірки та інші овочі - 250 г
фрукти і ягоди - не менш 300 г
родзинки, курага або інжир - 100 р.

Психологія

Чекаємо дитину

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.