Шаблоны для Joomla 3 здесь

Вітамін Д після року і старше

То що робити з вітаміном D після 3х років - що нам радять світові організації? - розповідає лікар педіатр Анастасія Бикова-Шелевицька (Anastasiia Bykova-Shelevytska) медичного центру "Педіатрія з любов'ю"

(Говоримо про профілактичний прийом вітаміну D коли немає його дефіциту.)

У різних країнах рекомендації щодо дозування часто відрізняються. На це впливає багато факторів: на якій широті знаходиться країна, генетичні особливості населення, чи практикується збагачення продуктів вітаміном D, можуть враховуватись традиції харчування.

В будь якому разі, важливо не допускати дефіциту вітаміну D у дітей, оскільки це може заважати всмоктуванню кальцію, підвищувати рівень паратиреоріїдного гормону. Рідше може викликати гіпокальціємію, рахіт. Боротьба з недостачею вітаміну D може навіть покращити стан здоров'я інших систем організму, таких як імунна, м’язова та серцево-судинна системи, хоча в цих областях ще проводяться додаткові дослідження.

Дефіцит може існувати тривалий час, але не проявлятись конкретними симптомами, саме тому потрібно приділяти особливу увагу профілактиці.

Американські рекомендації для профілактики дефіциту вітаміну D для дітей такі:
- академія педіатрії радить вживати 600 МО на добу;
- товариство охорони здоров'я та медицини підлітків рекомендує всім здоровим дітям добавки 400 або 800 МО, а дітям із групи ризику - мінімум 1000 МО на день;
- ендокринне товариство рекомендує споживати 600-1000 МО на добу;
(деяким групам дітей рекомендують приймати в 2-3 рази більше вітаміну для профілактики: дітям з ожирінням, тим хто отримує протисудомні засоби, антиретровірусні препарати, кетоконазол або кортикостероїдні препарати);
- національною академією медицини США рекомендовано добову норму споживання вітаміну D на рівні 400-600 МО (а граничну допустиму норму встановлено на рівні 4000 МО щоденно).

Європейські рекомендації:
- фінські настанови Duodecim радять всім дітям добавки 300-400 МО щоденно протягом року (проте в Фінляндії харчові продукти часто збагачені вітаміном D);
- міністерство охорони здоров'я Сполученого Королівства радить 280-340 МО на добу дітям віком від 6 місяців до 5 років;
- іспанська асоціація педіатрії радить 600 МО на добу;
- французьке товариство педіатрії радить дітям від 18 місяців приймати за зиму 2 дози по 80 000 МО чи по 100 000 МО (а від 6 років дозволяють також 200 000 МО одноразово);
- польський інститут дитячого здоров'я рекомендує всім дітям добавки 600-1000 МО щоденно з вересня по квітень, для дітей з надмірною вагою 1200-2000 МО, а у випадку якщо влітку дитина не гуляє на сонці - ті самі дози й в літній період;
- європейський орган із безпеки харчових продуктів встановлює обмеження до 1000 МО для немовлят, до 2000 МО для дітей до 11 років і до 4000 МО для дітей до 18 років;
- спільне німецьке, австрійське та швейцарське дослідження рекомендує для дітей від 1 до 18 років вживати вітамін D на рівні 800 МО щоденно.

Згідно з затвердженими МОЗ України норм фізіологічних потреб українців, здорові діти від 1 року потребують 400 МО вітаміну D щодня. На жаль, набрати необхідну дозу вітаміну D із щоденного традиційного щоденного харчування є досить складно. (Багато вітаміну D містяться в печінці тріски, скумбрії, палтусі, лососі, деяких видах грибів - ці продукти ми в Україні вживаємо не щодня.) В деяких країнах харчові продукти, найчастіше молочні продукти, спеціально збагачуються вітаміном Д. В Україні так не роблять, тому для нас актуальний прийом вітаміну в краплях, капсулах і т.д.

У продажу в Україні є дієтичні добавки з вітаміном D3 обсягом 250, 500, 600 МО (15 мкг), вони підходитимуть майже всім дітям в якості мінімального щоденного вживання. На інтернет-ринку доступні дуже різноманітні дозування від 400 до 10 000 МО. Тому потрібно бути обережним із призначенням дієтичних добавок самостійно. Небезпечного передозування вітаміном D досить важко досягти (досліджено, що токсичність викликає прийом вітаміну D по 40 000 МО щоденно протягом кількох місяців), але й перевищувати рекомендовані безпечні дози для вікових груп дітей не варто.

Аналізуючи всі джерела можемо рекомендувати вживання вітаміну Д дітям старше 3-х років, які не мають дефіциту в профілактичних дозах 500-1000 МО щоденно.

Майже всі рекомендації наголошують на тому, що діти, які належать до груп ризику або не перебувають на сонці влітку, повинні приймати вітамін D весь рік, не виключаючи літні місяці. Без шкоди для здоров'я дитина не може отримати достатню кількість вітаміну D через шкіру навіть влітку, бо надмірне перебування на сонці може призводити до опіків, сонячних і теплових ударів і до важких хвороб шкіри в майбутньому. Використання сонцезахисного крему і перебування в тіні, що є необхідним для дітей, також зменшує вироблення вітаміну D.

Посилання:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6365669/#bib81
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537772/…
3. https://www.uptodate.com/…/vitamin-d-deficiency-beyond-the-…
4. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1206-17
5. https://my.clevelandclinic.org/…/15050-vitamin-d--vitamin-d…

 

Автор Лідія Бабіч лікар-педіатр

Психологія

Харчування

Домедична допомога

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.