Скачать бесплатные шаблоны Joomla

Сексуальна безпека: як захистити дітей від педофілів, ексгібіціоністів та фроттеристів?

В якому віці говорити з дітьми на тему безпеки тіла, дотиків, демонстрації статевих органів і залучення в інтимні ігри. І чи варто?

Точно варто! Ми навчаємо дітей не торкатися гарячого до того, як вони зрозуміють це на власному досвіді. Ми обов’язково розповідаємо, як правильно переходити дорогу до того, як трапиться біда. І тільки в питаннях безпеки тіла і сексуальності починаємо щось робити, коли вже сталася неприємність. Сподіваюся, ці прості рекомендації допоможуть вам.


2-3 роки: починаємо вивчати правила з брошури трусиків або спідньої білизни. Пояснюємо про інтимні частини тіла, до яких ніхто не має права торкатися: “Мама завжди запитує дозволу, перш, ніж подивитися статеві органи, а лікар може проводити огляд лише в присутності батьків!”. Обговорюємо безпечні і небезпечні дотики, хороші й погані секрети.

Щоб навчити дітей особистим кордонам, потрібно дотримуватися трьох простих правил:

1. Стукайте до кімнати, де знаходиться дитина

Приблизно з трьох років. Так! Стукати потрібно навіть до маленьких дітей. По-перше, таким чином ви вчите дитину стукати до вас і інших людей. По-друге, оберігаєте себе від незручних сцен (наприклад, мастурбації або ігор в лікаря). По-третє, показуєте дитині, що поважаєте його/її як особистість і визнаєте право на приватність.

2. Не порушуйте особисті кордони своєї дитини

Не змушуйте обніматися/цілуватися з будь-ким, якщо син чи дочка не хочуть цього. Не заходьте у ванну або особисту кімнату, якщо дитина вже почав (-ла) соромитися. Запитуйте дозвіл перед тілесним контактом (“Можна я тебе обійму?”) – це вчить дітей запитувати дозволу в інших перед будь-якою взаємодією. А згода – це важливо.

3. Не допускайте нормалізації насильства

Якщо в сім’ї порушуються кордони один одного, конфлікти вирішуються кулаками, скандалами, агресією, звучать фрази “Та розстрілювати таких потрібно!”, “Правильно зробили, що побили – тут без сили ніяк”, то сподіватися, що дитина буде вести себе інакше (в садочку, школі, житті) – нерозумно. Нормалізація насильства призводить до того, що діти засвоюють з дитинства – “Це нормально, коли сильний б’є слабкого”, “Вирішувати проблему можна і потрібно кулами” – і потім стають або жертвами, або насильниками.
 3-4 роки: при навчанні дітей правилам інтимної гігієни важливо повідомити їм коректні назви чоловічих і жіночих геніталій – “пеніс” і “вульва”. Навіть якщо вам ніяково використовувати ці слова в повсякденній мові, дитина повинна їх знати. По-перше, це дає їй можливість повідомити вам, що відбувається щось недобре (порівняйте фрази “Ми грали з його перчиком” і “Ми грали з його пенісом”). По-друге, ви демонструєте, що тема для вас не заборонена, і дочка або син можуть говорити з вами про це. І не має значення – чи то захворіло щось в промежині, чи відбуваються сексуальні домагання. Детальніше про це читайте в моїй статті “5 причин навчити дітей словам “пеніс” і “вульва”.

4-5 років: деяким дітям незручно говорити людям “ні” – особливо старшим приятелям або дорослим. Навчіть їх, як коректно і комфортно вийти з неприємної ситуації: можна сказати “Я хочу в туалет” або “Мені потрібно попісяти”. І, вийшовши з кімнати, тут же попросити допомоги у батьків або іншого дорослого.

Книга “Я думав, ти мій друг” – чудовий посібник з попередження сексуального насильства. Підходить для дітей 2-7 років. Авторка Марі Ваббес. Для перегляду натисніть на зображення і гортайте.

6-7 років: коли дитина йде в перший клас, є велика ймовірність зустрітися з ексгібіціоністами (чоловіками, які демонструють свої статеві органи). Краще заздалегідь повідомити дітям, що таке явище буває і як діяти в таких випадках. Нагадаю, що ексгібіціоніст намагається домогтися від нас бурхливої реакції – переляку, збентеження, цікавості. Тому поясніть дітям, що варто якомога швидше віддалитися в людне місце і по можливості зробити вигляд, що нічого не помітили (ігнорувати). Якщо чоловік наближається або намагається заговорити – бігти з криками “Пожежа!” в бік інших людей. Молодшим школярам краще ходити удвох-утрьох. Добре, якщо серед них будуть різностатеві діти. До речі, жертвами ексгібіціоністів найчастіше стають дівчатка у віці до 12 років.


 7-9 років: якщо дитина починає самостійно їздити в міському транспорті, варто поговорити про фроттерістів. Це чоловіки, які відчувають задоволення, коли труться геніталіями об різні частини тіла інших людей. Думаю, більшість дівчат і жінок знають, про що йдеться. Однак не гребують фроттерісти і хлопчиками. Важливо ще раз зробити акцент на тому, що ніхто не має права порушувати наші кордони і використовувати наше тіло заради свого задоволення.

Що робити, якщо дитина або підліток зіткнулися з такою ситуацією? Спробувати відсунутися від цієї людини на максимальну відстань. Можна вийти на зупинці і почекати наступний поїзд/тролейбус/автобус. Можна різко обернутися і голосно сказати: “Припиніть мене торкатися!” (Часто інші пасажири заступаються за дітей) або “Пасажири, будьте обережні: тут кишеньковий злодій! Він тільки що намагався засунути руку мені в кишеню!”. Швидше за все, навколо вас утвориться невеличкий простір.

9-11 років: у цьому віці з дітьми можна говорити про згвалтування. Поясніть, що таке “згода” і хороші відносини; чому “ні” означає “ні”; з чим пов’язано, що в суспільстві прийнято звинувачувати жертву і чому це неправильно; яка поведінка не припустима на першому побаченні, а яка – і на 10-му році спільного життя; що таке маніпуляція і дискримінація. Розкажіть, що люди здатні контролювати свою сексуальну поведінку, і тому абсолютно нормально не мати сексу до певного віку і навіть у дорослому житті.

Дуже добре допомагає в таких розмовах ролик “Чай і згода”:
 

 І ще одне важливе правило (як для дітей, так і для дорослих): краще мати смішний вигляд, але бути живим і здоровим, ніж навпаки. І якщо у вас з’явилася думка: “А чи не домагається він мене? А може, я придумую, а насправді це хороша людина?”. Ні, не придумуєте. Ні, не хороша. Будь-які наші відчуття небезпеки абсолютно об’єктивні. Ми маємо право захищати себе. І буде добре навчити цьому наших дітей.

Як відповісти на питання дитини “Що таке згвалтування?”

• Побачення (де можуть проходити, що на них допустимо, а що ні)
• Утримання від статевих контактів (пояснити, що стриманість – це не шкідливо і не небезпечно для здоров’я)
• Контрацепція, презервативи (чому презервативи – кращий спосіб контрацепції і що немає вікових обмежень для покупки кондомів)
• Межі сексуальних відносин (як ставити сексуальні кордони; чому зупинити секс і статевий акт можна в будь-який момент; як згода на секс не означає згоди на все; як заявляти про свої потреби і реагувати на чуже “ні”).
• ВІЛ/СНІД (способи передачі, як себе захистити, чому важливо проходити тестування щороку)
• Сексуальні домагання (що робити, якщо тебе примушують до чогось, домагаються, роблять непристойні пропозиції, торкаються без згоди)
• Зґвалтування на побаченні (інструкція, що робити, якщо таке сталося)
• Алкоголь, наркотики і секс (чому секс не допустимий під дією алкоголю і наркотиків, як це впливає на здоров’я, в тому числі сексуальне)
• Що робити, якщо дівчина думає, що вагітна (інструкція)
• Образ сексуальності, як його підносять в ЗМІ
• Що робити, якщо підліток думає, що заразився статевою інфекцією
• Які відносини повинні пов’язувати людей перед тим, як вони вирішать зайнятися сексом?

Пам’ятайте, що бесіди з дітьми та підлітками на різні теми допомагають вам встановити близькі довірливі стосунки, коли не страшно прийти до батьків з будь-якою проблемою. І нехай ваші діти завжди будуть у безпеці!

 

Родинне життя

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.