Фізичний розвиток малюка / Сьомий мiсяць

Друк

kids4

\" Свiт - це великий простiр, де є багато цiкавого з наймилiшою МАМОЮ\" - так можна висловити девiз вашого малюка в цей перiод життя. Спробуйте й ви дотримуватися його правил гри i допоможiть у сприйняттi нового всюди, де б ви не були разом.

Третiй квартал життя маляти є хвилюючим перiодом росту i подальшого розвитку. Адже настало друге пiврiччя в бiографiї нової людини, i вас, звичайно, хвилює кожен її наступний крок у прояву особистостi. Яким буде ваш малюк: добрим чи лагiдним, впертим чи наполегливим, лiнивим чи веселим створiнням? Найбiльш ймовiрно, що всiх цих якостей у нього буде потрошки, а залежатимуть вони вiд настрою, мети, тонусу, вiдчуття ситостi та багатьох iнших чинникiв. Адже перед вами така ж людина, як i ви, iз своїми власними проблемами та негараздами, тiльки проблеми в неї ще такi ж маленькi й смiшнi, як вона сама (наприклад, дотягнутися до блискучого намиста, що лежить так далеко на столi, або ж спробувати на смак великий м\'яч, який чомусь не береться до рота). Отож, завжди намагайтеся подивитись очима маляти на те, що зумовило змiну його настрою чи плач, i не робiть поки що глобальних узагальнень.

Фiзичний розвиток

Особливостями фiзичного розвитку впродовж цього мiсяця є збiльшення маси тiла в середньому на 600 г. Вона становитиме 8-8,5 кг, якщо немовля народилося доношеним iз масою 3-3,5 кг. У недоношених малюкiв темпи набирання маси тiла дещо вiдрiзняються. Зрiст дитини впродовж сьомого мiсяця збiльшиться на 2 см i становитиме 65-66 см, окружнiсть голiвки - на 0,5 см i сягне 43-43,5 см, окружнiсть грудей - на 1,3 см i дорiвнюватиме 45-46 см. Для оцiнки фiзичного розвитку малюка в цьому вiцi можна використати дуже простий iндекс вгодованостi. Вiн характеризує ступiнь розвитку пiдшкiрно-жирового прошарку в дитини. Для цього додайте три окружностi плеча (вимiрюється на середнiй третинi плеча), окружнiсть гомiлки (на рiвнi найтовстiшої частини), окружнiсть стегна (у верхнiй третинi стегна) i вiд цiєї суми вiднiмiть зрiст дитини (в сантиметрах). У нормi ця величина становить 20-25 см. Зниження величини iндексу свiдчить про недостатнiсть вгодованостi малюка.

Рухова активнiсть

Упродовж сьомого мiсяця дитина стає бiльш мобiльною. Вдосконалюється вмiння сидiти. Ваш син чи донька вже сидить iз прямою спинкою, iнодi пiдпираючись руками. При спробi вивiльнити свої \"пiдпорки\" для того, щоб схопити щось цiкаве, маля може перекинутися. Тому не варто залишати його наодинцi на диванi чи будь-якому iншому пiдвищеннi.

Навичка плазування в цьому вiцi з\'являється або ж удосконалюється, якщо такi спроби були минулого мiсяця. Малюкових методик щодо плазування є дуже багато. З них можна скласти цiле керiвництво до дiй. Але в кожного є свiй шлях до освоєння свiту. Однi дiти спершу навчаються ставати на колiнця та руки i подовгу гойдаються туди-сюди, iншi ризикують вiдразу переставляти одну руку, за нею - другу, а далi в тому ж порядку ноги, ще iншi пересуваються \"колобком\", деякi - рачкуючи задом. Плазування малюк вiдпрацює самостiйно, бо яким би лiнивим вiн не був, цiкавiсть бере своє. Ваша ж роль - знайти те, що безумовно викличе iнтерес маляти i стане йому стимулом до руху. Слiдкуйте, щоб пiд час таких дитячих тренувань навколо не траплялося гострих кутiв, а пiдлога була вкрита м\'яким покриттям. Буває так, що дитя, вдарившись при падiннi, надовго залишає спроби плазувати, часом навiть до пори, коли зможе просто-напросто вiдразу звестися на ноги.

Якщо малюк вже вiдпрацював якийсь метод плазування, вiд вас вимагатиметься подвiйна увага. Бо об\'єктом його iнтересу є все: велика порцелянова ваза, що стоїть у кутку, гора книжок, якi важать десятки кiлограмiв, прасувальна дошка, магнiтофон, розетки тощо. Тому ще раз огляньте свою оселю i попередьте можливi \"диверсiї\" з боку свого чада. Придбайте заглушки та позакривайте розетки в квартирi, особливо якщо вони розташовуються низько. Заберiть зайвi та небезпечнi для маляти предмети. Натомiсть порозкидайте iграшки, якi б заохочували дитину пересуватися.

І ще один важливий момент. Тепер, коли ваш малюк щодня стає дорослішим, активнішим і вже вчиться повзати, зверніть увагу на те, щоб підгузник забезпечував йому підвищене поглинання рідини, комфорт і зручність під час пересування. На цьому етапі найкраще підходять Huggies Freedom розміру M (Maxi) для дітей вагою 8-14 кг і M/L (Махі+) для дітей вагою 10-16 кг. Поглинаючий шар у поєднанні з унікальною контрольною зоною дозволяє покращити вбираючі властивості підгузника і використовувати його впродовж тривалішого часу. Незалежні клінічні випробування довели, що Huggies Freedom такі сухі, що, як жодні інші підгузники, допомагають захистити шкіру малюка від пелюшкового дерматиту. Дихаючі, ультратонкі, з надійними багаторазовими еластичними застібками, Huggies Freedom настільки м\'які і ніжні, що малюк може забути про підгузник і зануритися у дослідження навколишнього світу і спілкуванням із мамою. Huggies Freedom - свобода від подразнень для малюка, свобода від хвилювань для мами!

Поспостерiгайте, як малюк вивчає кiмнату. Звичайно, переплазувавши її вздовж i впоперек, вiн захоче глянути i на те, що є за дверима. Але, сягнувши порога, - зупиниться в задумi. Бо якщо залишить цю кiмнату, то втратить вас iз поля зору. А це для нього ще велика проблема - бути без вас. Тому, бодай на секунду потрапивши за дверi, малюк вiдразу повернеться. Та цiкавiсть - велика сила, тому наступна спроба в освоєннi свiту за дверима буде тривалiшою, а потiм - ще довшою. Але не випробовуйте малюковi нерви. В жодному разi не зникайте з кiмнати пiд час таких його \"вилазок\". Бо тут не до смiху. Дитина буде хвилюватися, i це спонукатиме її до припинення подальшого вивчення навколишнього свiту.

Предметом цiкавостi для маляти є яскравi предмети, якi зручно схопити рукою. Захоплювання в цьому вiцi стає координованiшим, за участю долонь i, частково, пальцiв. Такi рухи нагадують роботу щипцiв або пiнцета. Вхопивши рiч, маля довго її вивчає руками, ногами, а згодом - ротом. Усi предмети визначаються як хорошi чи поганi. Це висловлюється звуками схвалення або ж навпаки - невдоволення.

Мова

Малюк продовжує експериментувати, вимовляючи або спiваючи склади та звуки. Найвдалiшими в його виконаннi, як правило, є склади \"да\", \"дi\", \"ма\", \"та\", \"ба\". Iнодi йому вдається поєднувати кiлька складiв \"да-да\", \"та-та\" тощо. Вимова набуває рiзних вiдтiнкiв, що залежить вiд настрою дитини, присутностi близьких людей. Якщо є слухачi, то маля залюбки, довго та iз задоволенням розповiдає щось, комбiнуючи всi можливi варiанти складiв.

Спiлкування

Дитя поглиблює свої можливостi спiлкування. Погляд набуває осмисленостi. Малюк тiшиться, коли впiзнає знайомих, i навпаки, невдоволено вигукує, шукаючи маму, якщо поряд виявилася малознайома людина. Цiкавою грою стає вивчення себе в дзеркалi.

Зуби

Ваш малюк на сьомому мiсяцi життя уже має або ж ось-ось буде мати один або два зуби. Першими, як правило, з\'являються два нижнi центральнi рiзцi.

Сон

Звичайно, пiсля такого напруженого дня будь-хто спав би \"мертво\". Дiти такого вiку не є винятком iз цього правила. За вiдсутностi якихось певних причин до порушення сну, нiчний сон у них стає спокiйнiшим. Вони можуть прокидатися, але згодом знову спокiйно засинають. Удень малюк спить двiчi або тричi. Час i тривалiсть сну залежать вiд режиму вашої сiм\'ї, емоцiй, шуму. Треба зауважити, що в цьому вiцi маля вже здатне вночi чи вдень перевертатися i розкриватися. Не варто дуже хвилюватися з цього приводу. Проаналiзуйте, чи не надто тепло вдягнута або ж вкрита дитина. Поспостерiгайте за температурою в приміщенні й тим, як вона змiнюється впродовж ночi. Коли в кiмнатi тепло (бiльше 22 градусiв Цельсiя), немає пiдстав турбуватися з того, що малюк розкриється. Але якщо в помешканнi прохолодно (17 градусiв за Цельсiєм i нижче), придбайте дитинi теплу пiжаму, тодi й ви спокiйнiше спатимете, знаючи, що малюковi не загрожує холод. У холодних квартирах iз рiзкими коливаннями температури малятi краще спати в спецiальному спальному мiшку.

Купання

Купаємо малюка щоденно або ж через день. Якщо ви застосовували для цього маленьку дитячу ванночку, то вже настав час перейти до великої ванни. Не треба набирати надто багато води. Краще налийте менше, аби малюк сидiв i спокiйно грався iграшками. Найкращими забавками пiд час купання в цьому вiцi є пластмасове вiдерце, лiйка, кораблик, качечка, рибка тощо. Малятi цiкаво, що щось може переливатися, виливатися. Загалом, купання повинно стати захоплюючою грою, i дитинi ця процедура сподобається на все життя. Купання не повинно тривати бiльше 10-15 хвилин. Температура води рекомендується не бiльше 36-37 градусiв Цельсiя, температура примiщення - не нижче 22 градуси за Цельсiєм. У жодному разi не залишайте дитину у ваннi наодинцi, бо сидить малюк у цьому вiцi ще нестiйко i тому дуже легко зможе перекинутися та захлинутися!

Вiдвiдування педiатра

Звернiть увагу, чи часто впродовж цього мiсяця малюк хворiє на застуднi захворювання. Бо ще до 6 мiсяцiв життя йому \"допомагали\" боротися з оточуючими iнфекцiями маминi антитiла, отриманi через пуповину. Це, фактично, перший мiсяць \"випробовування на мiцнiсть\". Малюки, які знаходяться на природному вигодовуванні, отримують їх і зараз, тому мають переваги, порівняно з дітьми, які вигодовуються штучними сумішами. Якщо захворювання траплялися часто, обговорiть ймовiрнi заходи стосовно зменшення iнфiкування чи покращання профiлактики та лiкування маляти. Не забувайте про загартовування, гiмнастику та масаж.

Порадьтеся про те, наскiльки тепло потрiбно одягати малюка, а також про режим дня i чим краще зайняти дитину в перiоди неспання.

Мої досягнення

Iнтелектуальнi

Можу концентрувати увагу, зупиняючись на деталях.
Iмiтую звуки.
Вимовляю склади: \"ма\", \"мо\", \"да\", \"дi\", \"та\".
За одним подихом можу з\'єднати кiлька звукiв.
Розумiю, що предмети не ламаються, якщо ними стукати по чомусь твердому.
Починаю аналiзувати власнi дiї.
Асоцiюю дитя на картинцi або фото iз собою i демонструю це звуками.
Охоче граюся iграшками, якi видають звуки (калаталки, пищалки, музичнi скриньки).

Соцiальнi

Маю почуття гумору.
Проявляю опiр, якщо щось настiйливо пропонують.
Люблю розглядати себе в дзеркалi.
Знаю тон i значення слова \"нi\".
Показую своє бажання бути в товариствi, а не наодинцi.

Сенсорно-моторнi

Утримую голiвку i добре нею балансую.
Можу пересуватися, плазуючи на колiнцях i ручках або ж по-пластунськи.
Вмiю пересуватися на спинi, пiднiмаючи та пересуваючи сiднички.
Можу мати два зуби (нижнi рiзцi).
Впевнено сиджу з рiвною спинкою, але при спробi задiяти до гри руки - перекинуся.
Можу розрiзнити двi рiзнi речi в рiзних руках, люблю їх складати докупи.
Трясу, стукаю, смокчу, гризу об\'єкти, що є в руцi.
Люблю дослiджувати своє тiло ротом i руками.
Для взяття предмета використовую пальцi.

Фiзичнi

Маса мого тiла протягом мiсяця збiльшується на 600 г.
Пiдростаю на цiлих 2 см.