Фізичний розвиток малюка / Шостий мiсяць

Друк

kids4

Невдовзi, пiсля закiнчення цього мiсяця, ви вiдсвяткуєте перший ювiлей свого малюка - пiврiччя. Погодьтеся, наскiльки в усьому змiнилася ваша дитина з часу свого народження. I ви вже стали хорошими друзями: вiдчуваєте настрiй один одного, знаєте смаки, розумiєте, чого саме хоче малюк у певнi моменти.

Фiзичний розвиток

У цьому мiсяцi життя вага дитини збiльшується на 600-650 г, або по 140 г щотижня. Якщо ж ви помiчаєте, що з мiсяця в мiсяць малюк набирає в масi надто багато, вiдкоригуйте його харчування за рахунок зменшення споживання висококалорiйних каш та збiльшення вмiсту в харчовому рацiонi овочiв та фруктiв. У протилежному випадку (малюк, скажiмо, набирає по 300-400 г в мiсяць) додайте до рацiону вершкове масло, рослинну олiю, урiзноманiтнiть овочевi пюре, пiдберiть вiдповiдно до калорiйностi iншу кашу.

Шестимiсячна дитина виростає, порiвняно з народженням, на 15-16 см.

Першi зуби

В бiльшостi малят саме на шостому мiсяцi починається процес прорiзування зубiв. Пам\'ятайте, що точного строку появи першого зубчика немає. В одних - це 4 мiсяцi, в iнших - 10. Цей термiн залежить i вiд спадкової схильностi, отже розпитайте батькiв, коли з\'явився перший зуб у вас, чоловiка, родичiв.

Але якщо строки появи зубiв є рiзними, то їх порядок залишається у бiльшостi дiтей однаковим. Першими з\'являються 2 нижнi середнi рiзцi, наступними - 4 верхнi рiзцi, а потім 2 нижні бокові різці (8 переднiх зубiв).

На прорiзування зубiв немовлята реагують задовго до їх появи - за 3-4 мiсяцi. Iнодi про появу зубiв свiдчить смоктання своєї нижньої губи або манiпулювання вухами (маля iнтенсивно смикає себе за вуха). Поясненням цього є подразнення ясен твердим зубом, що пробивається до поверхнi. Загальними ознаками прорiзування зубiв бувають пiдвищення температури тiла до 37-38 градусiв Цельсiя, вiдмова вiд їжi, почастiшання випорожнень, збiльшене видiлення слини. Однак, у разi будь-якого з цих випадкiв, треба проконсультуватися з педiатром, бо цi ж симптоми можуть бути ознаками серйозного захворювання. Полегшити процес прорiзування зубiв ви зможете, придбавши спецiальнi гумовi iграшки, якi наповнюються водою. Вода повинна бути холодною - з холодильника, але не з морозильної камери. Холод знiмає подразнення i вгамовує бiль ясен. В аптечнiй мережi є препарати, що містять мiсцевi анестезуючi речовини, якi зменшують чутливiсть ясен у мiсцi прорiзування зуба. Тож, примирiться з думкою, що спокiй у вашiй родинi порушився надовго, бо зубiв-то в малюка має з\'явитись аж 20. Тому наберiться терпiння на 2-2,5 роки.

Рухова активнiсть

Нiхто i нiколи не вчив малюкiв пересуватися по пiдлозi. Кожен iз них має для цього свiй, вистражданий пiсля безлiчi спроб, спосiб. А змушує їх до пересувань тiльки цiкавiсть: легше самому наблизитися до такої цiкавої шухляди, анiж мудрувати, якими звуками вас \"вламати\" дозволити вигребти її вмiст. Отож, цього мiсяця маля, як правило, почне плазувати. Спочатку воно буде застосовувати методику повзання \"на животi\", тобто буде долати такий безмежно довгий метр шляху по-пластунськи.

На шостому мiсяцi все ще тяжко плазувати класично, на колiнцях i витягнутих руках. Але деякi малюки можуть використовувати i цей спосiб. Хоча спершу завжди виходить \"рачкування задом\", як у ракiв. Є дiти, яким вдається пересуватися унiкальним, своїм способом - \"колобком\". Вони попросту перекочуються зi спини на живiт, далi знову на спину через iнший бiк - i так через усю кiмнату. Це стає улюбленим видом спорту. Не втручайтеся! Може, перед вами майбутнiй гiмнаст чи гiмнастка! Крiм того, це ж свого роду прекрасний масаж.

У кiнцi шостого мiсяця бiльшiсть малюкiв здатнi повноцiнно сидiти. \"Повноцiнно\" - означає сидiння з рiвною спиною i без прогинання тулуба вперед або в боки. Не намагайтеся, прочитавши це, самотужки своєю долонею вирiвнювати спинку дитини. Якщо вона залишається круглою, значить, сидiти самостiйно для маляти ще не час. Не хвилюйтеся. Допускається, що навичка сидiння може формуватися дещо пiзнiше - в 6,5-7 мiсяцiв. Якщо ж i в цьому вiцi спинка малюка залишається округлою, порадьтеся з педiатром. Причиною може бути зниження тонусу м\'язiв спини, наприклад, в зв\'язку із рахiтом, або ж захворюванням нервової системи. При вiдставаннi дитини в психомоторному розвитку з народження навичка сидiти також з\'явиться пiзнiше.

Часом малюки на шостому мiсяцi мають бажання \"ходити\". Звичайно, за вашої пiдтримки. Про таке досягнення з гордiстю повiдомляють щасливi батьки. Але це ще не повноцiнна хода. Погляньте, як вигинаються в колiнцях нiжки, ступня також повертається назовнi, що є неправильним у формуваннi майбутньої навички ходьби. Бiльше того, iнодi таке \"ходiння\" може спотворити або затримати її появу. Справа в тому, що м\'язи гомiлок, стегон i тазового пояса ще не настiльки повноцiннi, щоб забезпечити правильну технiку ходи. А от стрибання i пританцьовування, до яких також може виявляти бажання ваш малюк, не тiльки покращать його настрiй, а й тренуватимуть потрiбнi для ходи групи м\'язiв. Тому обов\'язково включiть такий елемент у комплекс гiмнастики малюка.

А ще краще, скористайтеся \"ходулями\".

Враховуючи, що маля може частково пересуватися, чи то плазуючи, чи за допомогою \"ходуль\", простежте за безпекою. Захистiть усi небезпечнi кiмнати \"запобiжними воротами\", якi є в продажу, або ж просто зробiть якусь тимчасову перешкоду. Особливої уваги заслуговують сходи. Пам\'ятайте, що вони дуже привертають увагу малюка.

Оскiльки дитя вже може пересуватися в \"ходулях\", створiть також безпечний рiвень розташування усiх дорогих, гострих, скляних, дрiбних предметiв. I, звичайно, лiкiв. Як прикро, що вже у цьому вiцi надмiрна цiкавiсть iнодi призводить до тяжких медикаментозних отруєнь, хiмiчних опiкiв.

Харчування

Вживання їжi стає для маляти однiєю з найприємнiших iгор. Якщо вам дозволяють час, об\'єм страви i чистота одягу вашого та дитини, організуйте їй хоч iнодi цю гру. З яким задоволенням маля тестує вмiст тарiлки! Спершу пальчиком, потiм всiєю п\'ятiрнею, згодом ротом.

А скiльки радостi малюку (але не вам!) приносить вiдкриття того, що картопляне пюре, виявляється, прекрасно розтирається по столу, а сiк чи компот чомусь залишає мокрий слiд або ж утворює цiлу калюжу. Для вашого чада це є просто захоплюючим!

Емоцiйнiсть

Настав час, коли малюк, нехай поверхнево чи iнтуїтивно, усвiдомлює рiзноманiття емоцiй. Пам\'ятайте, що суперечки мiж дорослими, високi тони ваших реплiк насторожують або ж навiть дратують дитину. Загальне враження про емоцiйнiсть спiлкування рiдних дитина отримує з виразiв ваших облич, iнтонацiї, гучностi розмови.

Саме в цей час малюк найкраще проявляє всю гаму своїх настроїв. Причому, рiдко коли ви зможете пояснити, чому саме насупилася донька чи син у даний момент. Адже щойно вона посмiхалася. Справа в тому, що маля навчилося переключатися з одного об\'єкту на iнший (предмет, звук тощо), i кожне враження проявляється конкретною емоцiєю. З тижня в тиждень збiльшується дiапазон нових навичок. I тепер ви можете впевнено вихвалятися перед своїми подругами, якi мають малят такого ж вiку, яка мудра саме ваша дитина, i скiльки нового вона вже вмiє виконувати.

Шестимiсячний малюк починає формувати свiй пасивний словник. Вiн запам\'ятовує предмети, якi ви називаєте, i згодом при називаннi їх вголос маля буде дивитися саме на цi речi.

Ваше обличчя надалi залишається об\'єктом для вивчення. Пальчики втискаються у вашi очi, нiздрi, рот... Малюк починає усвiдомлювати, що вiн i ви - це двi рiзнi особи: якщо себе смикати за волосся - робиться боляче, а вас, навiть, якщо сильно, чомусь не болить!

Улюбленим заняттям є, звичайно, iгри. Але обов\'язково за чиєюсь участю. Причому, дитя прагне постiйно спiлкуватися: поглядом, рухами, звуками. Яке невдоволення з\'являється на личку, якщо ви вiдвернетеся або ж почнете придiляти увагу екрану телевiзора.

Зустрiч з педiатром

Настав час для нової зустрiчi. Порадьтеся з лiкарем, чи достатньо набирає малюк у масi, зростi, чи вiдповiдають вiку набутi новi навички, чи немає потреби до огляду iншого спецiалiста. Пiсля оцiнки стану здоров\'я дитини обговорiть дату проведення третьої iмунiзацiї вакциною АКДП i проти полiомiєлiту.

Малюку незабаром виповниться 6 мiсяцiв. Бiльшiсть батькiв у цей перiод намагаються пiдбити якiсь пiдсумки i зробити висновки, що їх дитя, примiром, повинно швидше \"пiти\", тому що сидiти почало мало не в 5 мiсяцiв, добре стрибає, плазує тощо. Не варто! \"Ранiше\" чи \"пiзнiше\", про це вам не скаже жодна книжка. Все залежить лише вiд вас: зацiкавте себе i малюка!

Мої досягнення

Iнтелектуальнi

Маю мiнливий настрiй i рiзнi емоцiї.
Збiльшую кiлькiсть вдалих за вимовою звукiв, поєдную їх у склади.
Можу порiвнювати при спогляданнi два рiзнi предмети.
Люблю спостерiгати певний час за предметом, що рухається (наприклад, за машиною, людиною тощо).

Соцiальнi

Вокалiзую, проявляючи вдоволення або незадоволення.
\"Хихочу\" i смiюся, якщо менi приємно.
Непокоюся, коли поряд знаходиться незнайомець.
Посмiхаюся до свого вiдображення в дзеркалi.
Пiдспiвую, прислухаюсь або припиняю плач, почувши музику.
Обертаюся на голос, який називає моє iм\'я.

Сенсорно-моторнi

Можу сидiти з рiвною спинкою без пiдтримки дорослих.
Обертаюся i вигинаюся в усiх можливих напрямках.
Намагаюся плазувати, опираючись на колiна та простягнутi руки.
Люблю гратися їжею з використанням пальчикiв, ложки, iграшки або свого язичка.
Можу манiпулювати предметами i втримати чашку в руках.
Повертаючись iз спини на бiк, вдається самостiйно сiсти.
Обертаю вiльно головою в рiзних напрямках.
Вдосконалюю смаковi якостi: маю улюбленi страви та пригодовування.

Фiзичнi

Збiльшую масу на 600-650 г, або по 140 г щотижня.
Виростаю, порiвняно з народженням, на 15-16 см.