Joomla модули на https://joomla3x.ru и компоненты.

Фізичний розвиток малюка / П'ятий мiсяць

kids4

Саме тепер життя примушує маля рухатися, вивчаючи навколишнiй свiт та свою власну особу, адже цiкавiсть бере своє. Все, що можна, вiдправляється до рота! I нiяких лiнощiв! Гордiться з того, наскiльки наполеглива саме ваша дитина.

Фiзичний розвиток

На цьому мiсяцi життя вага малюка збiльшується ще повiльнiше, i вiн набирає в середньому 650-700 г, тобто по 150 г щотижня. Загалом, його вага, порiвняно з тiєю, що була при народженнi, повинна подвоїтися. Проте, якщо ваша дитина народилася \"велетнем\", збiльшення маси тiла вдвiчi вона зможе досягти дещо пiзнiше. Якщо ж навпаки, при народженнi малюк важив менше 3 кг, то подвоєння ваги чекайте близько чотирьох мiсяцiв.

За час вiд народження до п\'яти мiсяцiв дитина виростає на 13-15 см. Із кожним наступним мiсяцем рiст малюка поступово сповiльнюється. Однi дiти ростуть, перiодично пришвидшуючи темпи, а потiм начебто зменшують їх. Кожен малюк має свою iндивiдуальну програму росту i розвитку. Ми, дорослi, також є рiзними: за зростом, вгодованiстю, конституцiєю, тому залиште прiоритет трактувати, чи достатньо малюк набирає в масi та зростi, педiатру, який дасть оцiнку об\'єктивно, врахувавши всi особливостi.

Рухова активнiсть

У цей вiковий перiод у малюка з\'являється досить виражена гнучкiсть усiх частин тiла. Одного разу ви зайдете до кiмнати i застанете своє чадо за вправою \"аероплан\". Лежачи на животi, маля пiдтягає вгору голiвку, випростовує i розводить в боки ручки та пiдносить догори нiжки. Спинка у нього при цьому напружується i стає прямою або дещо вигнутою досередини. Якщо ви побачили таку картину, знайте: дитя самотужки тренується. Це прекрасна вправа, яка змiцнює м\'язи спини та шиї. Звичним явищем для вас має стати i те, що ваше п\'ятимiсячне маля залюбки i запросто доносить до рота пальчики своїх нiг. Це так цiкаво для нього! I так легко виконати! Шкода тiльки, що нам, дорослим, це не пiд силу.

Лежачи на спинi, маля самостiйно виконує ще одну вправу - \"мiсток\". Впираючись голiвкою та ступнями нiг в опору, воно пiднімає таз i тулуб, начебто вигинаючись у дугу. Не хвилюйтесь, адже це також своєрiдна гiмнастика.

Вправнiшими стають перевертання зi спини на живiт i навпаки.Тому, одягаючи дитину, що лежить на столi чи диванi, намагайтеся розташувати її перпендикулярно до краю, аби вона не впала, коли ви вiдвернулися, примiром, щоб взяти одяг. Саме в цьому вiцi малюки часто отримують травми вiд ударiв пiд час падiння.

Пересування по поверхні (стiл, колиска, манеж, диван тощо) стає досконалiшим. На це також треба зважати i не залишати дитину наодинцi в небезпечному стосовно падiння мiсцi. Погляньте, як ваш син чи донька наполегливо долає сантиметр за сантиметром, манiпулюючи ручками, колiнцями, ступнями. I рухи вдаються значно краще, нiж мiсяць тому.

Якщо запропонувати малятi яскраву iграшку, воно охоче її хапає всiма пальцями i мiцно утримує. Якщо це брязкальце, то його торохкотiння викличе великий iнтерес. Маля, ознайомлюючись iз щойно одержаною вiд вас iграшкою, уважно розглядає її, а згодом обов\'язково вiдправляє до рота. Не заважайте цьому (звичайно, якщо iграшка не має гострих кутiв чи сторiн та токсичного фарбованого покриття)! Таким чином вiдбувається процес пiзнання оточуючого свiту. Улюбленим заняттям для п\'ятимiсячного малюка є смоктання, часом навiть ковдри, якою ви так старанно намагаєтесь його вкрити.

I взагалi, життя дитяти стає дуже насиченим. Бiльшiсть активного часу (тобто перiоду, коли малюк не спить) присвячується виробленню своїх рухових навичок, \"розмовам\", звичайно, \"своєю\" мовою, слуханню навколишнiх звукiв i дослiдженню всього, що трапляється на очi, слух, нюх чи дотик. Уже о 7 годинi ранку (або й швидше) малюк готовий зайнятись якоюсь справою, на вiдмiну вiд вас! Вам же зовсiм, напевно, не хочеться гратися так рано! Отож, краще звечора покладiть у лiжечко, де спить малюк, одну-двi яскравi iграшки. Тодi ви зможете трошки довше поспати зранку, бо, прокинувшись, застанете своє дитя за грою.

Чутливiсть шкiри

Ваш малюк уже підріс, став рухливішим і пробує самостійно сидіти. Його шкіра зміцніла, порівняно з першими днями життя. Але ризик появи подразнень на його ніжному тільці ще досить великі. Найнадійніший спосіб уникнути неприємностей - підгузники Huggies Freedom S/M (Midi) для дітей вагою від 5 до 9 кг. Чому? Ми вам розповімо, а ви, спробувавши, впевніться в цьому на власному досвіді. Дерматологічні дослідження показують: Huggies абсолютно безпечні і підходять для найчутливішої шкіри. Матеріал Baby Soft, який використовується в Huggies, настільки ніжний, що ваш малюк навряд-чи відчує його. Поглинаюча система нового покоління з унікальною запатентованою контрольною зоною забезпечує неперевершену сухість. Це дозволяє покращити поглинаючі властивості підгузника і використовувати його впродовж тривалішого часу. Ультратонкий Huggies Freedom - це найбільш дихаюче зовнішнє покриття і максимальний комфорт!

Надмiрна рухливiсть малюка iнодi може призводити до виникнення подразнення шкiри на мiсцях, що найбiльше пiддаються тертю. Воно проявляється появою червоних плям на головi, спинi та нiжках. Часом виникає i \"пiтниця\". У мiсцях, що мають багато потових залоз (шкiра голови, паховi й пахвовi складки, дiлянка шиї), з\'являються дрiбнi елементи висипань (\"прищi\") червоного або рожевого кольору. Не панiкуйте з цього приводу надмiрно. Просто:

  • намагайтеся залишити мiнiмум одягу на дитинi;
  • прослiдкуйте, чи немає жорстких швiв на сорочечцi чи повзунках маляти, якi б могли викликати подразнення;
  • переконайтеся в тому, що лiжечко малюка зручне, простирадло не шорстке;
  • не зловживайте клейонкою пiд простирадлом у лiжечку;
  • не залишайте бiльше нiж на три години малюка в пiдгузнику;
  • частiше купайте дитину, влiтку навiть тричi на день, але пам\'ятайте, що лише раз на тиждень малюка можна купати, використовуючи мило, 2-3 рази на тиждень - у вiдварах трав череди, ромашки, сiна, шалфею i хвої (за призначенням лікаря);
  • пiсля купання обробіть дiлянку подразнення дитячою олiєю чи кремом Драполен, або присипкою.

Статевi органи

Ще однiєю проблемою для батькiв п\'ятимiсячної дитини може стати те, що маля \"вивчає\" свої статевi органи. Бiльшiсть із вас вiдразу реагує на це стурбовано. I дарма! Адже статевi губи чи член є такою ж частиною тiла дитини, як рука, нога, ротик та iнше. Малюк просто приступив до вивчення ще однiєї дiлянки свого тiла. Природно, що вона є вкрай цiкавою для очей i рук малюка. Не хвилюйтеся, що це \"аморально\" чи \"брудно\". Краще використайте момент i назвiть дитинi всi частини, що вивчаються. Це заспокоїть вас. А малюк, вловлюючи спокiйний тон вашого голосу, приступить до iншого заняття.

Прогулянки

Вiзок для прогулянок стає улюбленим засобом для пересування. Причому, в цьому вiцi маля наполегливо вимагає гуляти в сидячому положеннi. I це зрозумiло, адже стiльки цiкавого навкруги можна побачити: велика машина, кицька, собака, пташка, квiтка i все те, що ви запропонуєте. Тому будьте такi ласкавi й показуйте щодня дитинi щось нове. В нагороду отримаєте щасливу посмiшку!

Положення сидячи на п\'ятому мiсяцi не є бажаним. Особливо якщо ви бачите, що при цьому спина дитини є круглою (тобто не випрямляється). Але, прогулюючись, можете забезпечити напiвсидяче положення малюку, враховуючи бажання все побачити.

Спiлкування

Чи не найважливiшою i найулюбленiшою справою дитини стає спiлкування. З якою насолодою малюк пищить, гарчить, аукає, складаючи губи то трубочкою, то витягуючи їх у посмiшку. Все робиться, аби послухати себе або ж привернути вашу увагу. Але найбiльшу насолоду маля, все-таки, отримує, проводячи час разом iз вами. Саме тепер ви вiдчуваєте, як \"ниє\" ваша спина пiсля тривалого спiлкування з власним чадом, коли воно хоче бачити свiт лише з ваших рук. Тому залучайте до цiєї процедури татуся, бабусю, дiдуся.

Звуки, якi видає маля, ще недосконалi. Вони є гортанними, губи i язик не беруть участi в їх формуваннi. Наодинцi малюк охоче виводить свою \"пiсню\", яка, як правило, закiнчується на високому тонi. Улюбленою грою залишається \"розвага\" з вами, коли ви повторюєте його \"пiсню\". Адже це стимулює до продовження \"бесiди\". Окремi склади (улюбленим із них часто стає склад \"да\") в цiй \"пiснi\" мимоволi сполучаються в \"ланцюжок\": да-да-да-да... Звичайно, це вимовляється несвiдомо, але згодом у перших словах такi склади будуть легше вдаватися.

Слух

Слух стає кращим. Маля чiтко впiзнає напрямок, звiдки з\'явився звук, реагує на нього посмiшкою чи скрикуванням, здриганням чи плачем. Проте улюбленим звуком залишається людський голос i особливо - ваш! Розмовляйте постiйно зi своїм дитям. Називайте кожен предмет, формуйте вголос простi речення, розповiдайте короткi оповiдання.

Якщо є потреба перевiрити, чи добре чує дитина, зробити це можна саме тепер. Забезпечте повну тишу в кiмнатi. Вiдiйдiть на вiдстань 5-6 м i помiрної сили голосом щось скажiть або ж плеснiть у долонi. Почувши звук, малюк поверне голову у ваш бiк та намагатиметься очима вiдшукати вас. Це ж саме здiйснiть, розташувавшись з iншого боку. При проведеннi такого тесту маля має бути в хорошому настрої, спокiйне, в активному перiодi дня.

Якщо у вас виникла настороженiсть стосовно послаблення слуху вашої дитини, негайно звернiться до дитячого лор-лiкаря.

Зiр

У цьому вiцi малюк фiксує погляд на предметi, який ви показали, та слiдкує поглядом i повертанням голови за пересуванням того, що його зацiкавило. Косоокiсть, яка спостерiгалася в дитини ранiше, повинна зникнути. Якщо ж ви впевненi, що дитя продовжує \"косити\" очима, повiдомте про це свого педiатра i обов\'язково проконсультуйтеся у дитячого окулiста. Для вдосконалення функцiї м\'язiв, що рухають оком, можна виконувати кiлька разiв на день простеньку вправу. Розташуйте перед очима малюка на вiдстанi 30-40 см якийсь блискучий предмет i поводiть ним з однiєї сторони в iншу, зверху донизу. Звичайно, таке заняття швидко набридає сину чи доньцi, тому довго не силуйте маля, а зробiть ще раз таке тренування дещо пiзнiше.

Вивчаємо оточення

Дзеркало, що потрапило до рук малюка, стає предметом для гри. Маля, звичайно, спершу повнiстю обстежує новий предмет всiма можливими засобами, а згодом завмирає, побачивши своє вiдображення. Для нього це дуже гостре вiдчуття. Хоч малюк не сприймає поки що вiдображення в дзеркалi як \"своє\", але враження залишаються, i наступного разу саме воно буде джерелом найприцiльнiшої уваги.

Погляньте, як уважно вивчає вас син чи донька! Спершу вашi очi, слiдкуючи за їх рухом, потiм нiс, губи, руки, одяг. Це все запам\'ятовується, i таким чином формується образ найдорожчої людини на свiтi - мами! А який спантеличений вигляд має маля, якщо раптом ваше вбрання опиниться на бабусi або зовсiм незнайомiй йому тiтцi. Таке \"перетворення\" малюку ще тяжко усвiдомити, тому вам не варто надто напружувати для нього сприйняття оточуючого.

Цього мiсяця або невдовзi ви зiткнетеся з реакцiєю на незнайомця. Малюк бурхливо реагує на бабусю чи дiдуся, якi вкрай рiдко вiдвiдують онука чи онучку. Вашим рiдним може видатися незрозумiлим, чому їх вiднесено до категорiї \"незнайомцiв\". Але, щоби зменшити неспокiй дитини, намагайтеся не залишати малюка \"незнайомцям\" анi на хвилю. А якщо плануєте якусь справу, захопiть iз собою малюка в рюкзачок (звичайно, якщо це не похiд в багатолюднi мiсця, i якщо це короткотривала подорож). До речi, намагайтеся носити в рюкзаку малюка не довше 2 годин.

Якщо ви все-таки пiдете у справах разом, то зробите малюку свято. Адже вiн матиме нагоду побачити iнших людей, поспостерiгати за процесом вашого спiлкування з людьми. А ви заодно отримаєте багато комплiментiв з приводу прекрасної дитини, схожої саме на вас.

Зустрiч з педiатром

Обговорiть зi своїм лiкарем правильнiсть режиму та харчування малюка. Не забувайте про загартовування малюка та дiзнайтеся про новi вправи щоденного масажу. Відвідування дитячої поліклініки у \"День здорової дитини\" повинно відбуватися щомісячно.

Мої досягнення

Iнтелектуальнi

Вимовляю кiлька голосних (а, е, i, и) i приголосних (д, б, м, к ) звукiв, пробую поєднати їх у склади.
Можу вiдрiзнити себе вiд iнших у дзеркалi.
Оглядаюся в новому примiщеннi.
Бажаю доторкатися, хапати, трясти, смоктати будь-який предмет, що потрапляє до рук.
Спостерiгаю за предметом, який падає.
Вдоволення проявляю пищанням, гарчанням, вищанням.
Прагну iмiтувати почутi звуки, побаченi рухи.

Соцiальнi

Посміхаюсь i вокалiзую, щоб привернути увагу i залучитися до гри.
Висловлюю протест дорослій людині, яка хоче вiдiбрати iграшку.
Добре знаю батькiв, можу ображати своєю недовiрою незнайомих людей, особливо жiнок.
Полюбляю гратися пiд час годування.
Iмiтую мiмiку обличчя дорослих.

Сенсорно-моторнi

Тягну руки до предмета, який можна схопити, мiцно тримаю його в руках.
Можу утримувати іграшку однiєю або ж двома руками.
Охоче граюся брязкальцем.
Пробуючи сiдати, \"балансую\" головою i добре її утримую прямо.
Можу пересуватися, плазуючи, перекочуючись, чим створюю небезпеку падiння.
Легко пiдношу ступнi до рота, смокчу пальцi нiг.

Фiзичнi

Набираю в масі протягом місяця 650-700 г, або 150 г щотижня.
Моя вага порiвняно з тiєю, що була при народженнi, подвоюється.
Виростаю з часу народження на 13-15 см.

Психологія

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.