Здесь нашел интересный обзор

Фізичний розвиток малюка / Другий мiсяць

kids4

Другий мiсяць життя стає своєрiдним пiдсумком попереднього, сповненого клопотiв перiоду. Немовля вже адаптувалося до навколишнього середовища i зайняло своє мiсце у вашiй сiм\'ї, проявивши першi риси свого темпераменту. Ви потроху звикли до шаленого розпорядку дня, дивуючись, як усе вдається зробити за 24 години на добу. А маля все бiльше i бiльше часу перебуває в перiодi неспання, бажаючи проявити себе. Тепер ви вже можете сказати, чи є ваш малюк \"лiнивцем\" пiд час годування або ж, навпаки, \"активiстом\", який атакує груди за \"першим подихом\". Однi дiтки можуть прекрасно проводити свiй час неспання в колисцi, а iншi невгамовно вимагають огляду оточуючих предметiв, сидячи на ваших руках.

Однак усi батьки в цей перiод стверджують - маля вмiє вiдчути та повiдомити про своє вдоволення чи невдоволення i вже формує свої смаки.

Фiзичний розвиток

На другому мiсяцi життя немовля набирає в масi в середньому близько 800 г. Однак цей прирiст може коливатися в межах 100-200 г. Основне - хороше самопочуття дитини! Довжина тiла протягом цього перiоду збiльшується в середньому на 3 см.

Рухова активнiсть

Нервова система немовляти продовжує вдосконалюватися - змiнюються й особливостi рухiв та уроджених рефлексiв.

Рефлекси новонародженого поступово зникають, на змiну їм з\'являються набутi умовнi рефлекси, пов\'язанi з вигодовуванням та мiкрооточенням. Рухи малюка стають бiльш координованими, але вам вони видаються все ще безцiльними. Це не так! Природа просто тренує м\'язи всього тiла для виконання в майбутньому цiлеспрямованих дiй.

У положеннi дитини помiтна тенденцiя до зiгнутого стану ручок та нiжок. Але з кожним днем частiше, хоча й короткотривало, малюк витягається, випроставши нiжки i розкинувши ручки. Стисненiсть кулачкiв поступово слабшає, i до кiнця другого мiсяця долоня стає повнiстю вiдкритою.

Голiвка немовляти така ж \"тяжка\", тобто утримати її в положеннi тулуба на животi дитина ще не вмiє, але шийнi м\'язи уже частково контролюються, і короткотривалий час вдається \"попасти конi\". До кiнця другого мiсяця життя малюк повинен до 15-20 секунд самотужки утримувати голiвку. В цьому йому можна допомогти: перед кожним годуванням, починаючи з народження, вкладайте немовля на животик, спершу на кiлька хвилин, а з часом - на 10-15 хвилин. Тренуйте малюка!

Бiльшiсть дiтей цього перiоду отримують надзвичайну насолоду вiд купелi. А для вас настав час, коли перед тим, як купати малюка, треба або одягнути водонепроникний одяг, або бути готовою принести в жертву сухiсть свого вбрання. Зате ви побачите, як малюк із радiстю плюскається, копається нiжками або ж просто перед вашим обличчям плескає долонькою по водi, спричиняючи справжнє море бризок. I це тiльки початок!

У цьому вiцi виникає перша небезпека - падiння дитини! Нова рефлекторна рухова активнiсть в один прекрасний момент може стати причиною травми.

I не заперечуйте: \"Мiй малюк ще не здатний пересуватися!\" Бо найчастiше саме у таких батькiв трапляються проблеми.

Однак, якщо це вже сталося, не стомлюйте себе почуттям провини. Падiння буває, бодай один раз у життi, з кожним малюком. Але обов\'язково покажiть дитину педiатровi, щоб уникнути небезпечних ускладнень. I не пiзнiше, нiж через добу.

Сон

Тiльки-но ви вiдчули, що, враховуючи хронiчне недосипання, перетворюєтеся на \"зомбi\", як немовля, нiби шкодуючи вас, починає краще спати вночi (близько 7 годин), поки ... не виникнуть проблеми з травленням. Це пов\'язано з недосконалiстю функцiй системи травлення і супроводжується виникненням так званих кишкових \"кольок\".

Деякi малюки полюбляють мiняти в своєму режимi день i нiч, обираючи денний тривалий перiод спання й активне проведення часу вночi. Найкращий вихiд iз цiєї ситуацiї - будiть дитину через чотири або ж п\'ять годин безперервного сну впродовж дня i таким чином \"запропонуйте\" змiнити режим. Звичайно, на кiлька днiв всi члени родини втратять \"мир i спокiй\", але у цьому випадку мета виправдовує засоби.

Часто саме на другому мiсяцi життя виникають деформацiї голiвки дитини, якi зумовленi одноманiтнiстю вкладання в лiжечко. Намагайтеся перiодично змiнювати положення малюка. Якщо ж ви помiтили, що дитя самотужки повертає голiвку постiйно в один бiк, порадьтеся з педiатром, щоб не прогавити задавнений наслiдок травматичних пологiв (так звану \"кривошию\" тощо). I взагалi, вiзьмiть за правило постiйно змiнювати розташування лiжечка (поступово обертайте його, адже малюк дивиться на простiр, що ви пропонуєте, зробiть йому життя цiкавiшим), i положення дитини.

Слух, зiр

Другий мiсяць вiдзначається ще й удосконаленням зорового та слухового аналiзаторiв. Немовля вже може прослiдкувати очима за предметом, яким ви проводите над колискою на вiдстанi не нижче нiж 50 см зверху донизу, з боку в бiк i в кiнцi мiсяця - по радiусу кола. Дитя \"уважнiше\" розглядає людське обличчя, нiж якийсь строкатий предмет. Якщо ж його вивозять на прогулянку, воно iз захопленням слiдкує за свiтловими \"зайчиками\", рухом листя.

Iнодi батькам здається, що їхнє дитя косить оком або обома очима. Це не є небезпечним. Косоокiсть у цьому вiцi - явище скороминуче i пояснюється обмеженим володiнням м\'язами обличчя та очей.

Дiти цього перiоду життя розрiзняють лише два основнi вiдтiнки - чорний та бiлий, вiддають перевагу свiтлим тонам, а також предметам, якi рухаються, i тим, що поєднують лише два (а не бiльше) контрастних вiдтiнки.

Малюк починає розрiзняти звуки. Якщо ранiше на iнтенсивний звуковий подразник вiн просто здригався всiм тiлом, то тепер повертає голiвку в бiк звуку, прислухається до музики, розмови тощо. I основне, ваше дитя починає вокалiзувати.

Поодинокi гортаннi звуки поступово оформлюються в лепетання. Маля вигукує окремi звуки \"а\", \"о\", \"е\", \"у\", \"ее\". А наприкiнцi мiсяця намагається поєднувати їх із приголосними (\"ха\", \"хе\", \"ехе\"). Смiх також стає першим проявом задоволення й радостi.

Крик

Вiн залишається основним засобом спiлкування, але набуває вже рiзних вiдтiнкiв. I навiть найнедосвiдченiша з матерiв починає впiзнавати i розрiзняти найменшi особливостi крику.

 • Крик вiд голоду, як правило, має наказовий характер. Дитя крутить туди-сюди головою, ворушить губами, наче смокче. Це вiдбувається перед годуванням - за двадцять-тридцять хвилин. Трохи помовчавши, немов прислухаючись, чи його зрозумiли, знову плаче, аж доки мати почне годування.
 • Крик через якусь незручнiсть звучить майже безперервно i має неприємний вiдтiнок. Якщо ви розгадали цей \"ребус\" i забрали мокрi пелюшки, зайву ковдру або перенесли маля в прохолоднiшу кiмнату, воно вiдразу заспокоюється.
 • Крик вiд \"кольок\" у животi має пронизливий характер i супроводжується вiдвертим неспокоєм: малюк перебирає нiжками, крутиться, випускає гази. Якщо нормальнi випорожнення жовтого кольору кашкоподiбної консистенцiї, відсутнє блювання, то пiдстав для занепокоєння немає.

\"Кольки\" в животi

Це частий \"атрибут\" другого мiсяця життя. Ось деякi поради для розв\'язання даної проблеми:

 1. Намагайтеся годувати дитину повiльнiше, слiдкуйте, щоб маля не заковтувало багато повiтря. Ваш внутрiшнiй спокiй i затишок у кiмнатi також допоможуть.
 2. Приготуйте та давайте малюку мiж годуваннями вiдвари трав, що заспокоюють моторику кишечника, мають спазмолiтичну дiю.
 3. Пiсля годування потримайте кiлька хвилин немовля у вертикальному положеннi, притуливши його животиком до грудей, а голiвку поклавши на своє плече. Якщо можна, то безпосередньо \"шкiра до шкiри\". Материнське тепло та вертикальне положення спричиняють вихiд заковтуваного повiтря через ротик i заспокоюють \"кольки\".
 4. Поклавши дитину в лiжечко, погладьте її животик за годинниковою стрiлкою. Вiд цього масажу повiтрянi бульбашки в животi перемiщуються, спазми заспокоюються, вмiст кишечника пересувається ближче до виходу.
 5. Покладiть на животик дитини теплу грiлку, нагріту пелюшку або компрес (намочiть у теплiй водi пелюшку, трiшечки збризнувши її спиртом).
 6. Якщо ви годуєте грудьми, то варто пригадати про власний режим харчування. Вживання кави, мiцного чаю, капусти, бобових, великої кiлькостi фруктiв або сирих овочiв, послаблювальних препаратiв, - все це може спричиняти \"кольки\" в малюка.
 7. Ще один засiб - покладiть дитину на животик i дайте до ротика \"пустушку\". Це також елемент масажу кишечника.

Якщо ж це все не допомогло, i немовля кричить, перебирає нiжками та крутиться вiд болю в животi, то йдеться про серйозне захворювання.

Чутливiсть шкiри

У дiтей першого року життя вона значно вища, нiж у старших. Природа i тут робить своє: незрiлiсть одного аналiзатора компенсується надмiром iншого. Але це може спричиняти неприємностi. У такому вiцi, особливо в бiлявих дiтей, можуть виникати попрiлостi, пiтниця (див. стор.18).

Що таке \"гнейс\"?

Частою скаргою цього перiоду життя є поява на тiм\'янiй частинi шкiри голови лусочкового покриття, що має назву \"гнейс\". Не докоряйте собi в неретельному доглядi за голiвкою. Це явище фiзiологiчне. Причиною є незрiлiсть обмiну речовин взагалi, а також недосконалiсть функцiонування сальних та потових залоз голови. Якi заходи треба вжити? За 30-40 хвилин до купелi рясно змастiть дiлянку гнейсу дитячою олiйкою. Перед самим купанням ватним тампоном (не гребiнцем i не пiнцетом!) обережно знiмiть лусочки.

Висипання на шкiрi

На другому мiсяцi життя, переважно з 6-го до 8-го тижня, з\'являються червонi висипання на обличчi малюка, шиї, грудях, животику, бiльше в дiлянках природних складок шкiри. Причинами появи цього явища є незрiлiсть функцiонування сальних i потових залоз та вплив все ще iснуючих в органiзмi дитини материнських гормонiв. Якщо висипання не надто турбують дитину, то пiдстав для хвилювань немає. Прослiдкуйте лише за шкiрою та уникайте перегрiвань.

Спiлкування

Дотикове сприйняття, звичайно, є важливим для немовляти, але не забувайте, що основне - це формування людської особистостi. Пам\'ятайте: як будь-яка соцiальна iстота, ваша дитина прагне спiлкування. Складiть їй компанiю, розмовляйте з нею, грайтеся, а, йдучи у справах, прихопiть i її. Споглядання навколишнього свiту дасть масу нової iнформацiї навiть двомiсячному малюку.

Зустрiч з дiльничним педiатром

Наприкiнцi другого мiсяця ви повинні відвідати дитячу поліклініку в \"День здорової дитини\". Пiдготуйтеся вiдповiсти на низку запитань:

 • Чи достатньо молока в грудях? Якщо ви сумнiваєтеся, порадьтесь, як краще здiйснити контроль кількості сечовипускань у дитини.
 • Чи дотримуєтеся ви режиму дня (сну, харчування)?
 • Чи траплялися розлади харчування у малюка, коли саме i з чим вони були пов\'язанi.

У разі потреби, пiсля огляду педiатром може бути призначена консультація спеціалістів (ортопеда, окулiста, невролога).

Навiть якщо немовля здорове i всi захоплено пророчать йому щасливе повноцiнне майбутнє, будь ласка, пам\'ятайте, що ваш обов\'язок перед сином чи донькою - створити найсприятливiшi умови для того, щоб природа, що заклала всi генетичнi задатки, проявила себе якнайкраще. Будь-яка недбалiсть може скалiчити якийсь бiк здоров\'я та виховання. Тому частiше радьтеся зi своїм сiмейним чи дитячим лiкарем, запитуйте, телефонуйте, не залишайте знакiв запитань бiля свого майбуття!

Мої досягнення

Iнтелектуальнi

Розрiзняю \"свої\" та \"чужi\" голоси, обличчя, смаки.
Координую вiдчуття, цiлеспрямовано повертаю голiвку на звук, до \"улюбленої\" грудi.
Вивчаю власнi рухи.
Проявляю активнiсть, передчуваючи улюбленi процедури (годування, купання, прогулянку).

Соцiальнi

Спроможний заспокоїти себе смоктанням.
Реагую на чию-небудь присутнiсть руховим хвилюванням.
Здатний реагувати на впiзнання обличчя або голосу.
Можу бути активним бiльш тривалий час, якщо зi мною спiлкуються (граються).
Розглядаю нову людину насторожено i цiлеспрямовано.
Вiддаю перевагу спiлкуванню з людиною, а не з предметом.
Починаю отримувати насолоду вiд купання.

Сенсорно-моторнi

Рефлекси i дiї набувають певної цiлеспрямованостi.
Починаю утримувати голiвку по кiлька хвилин.
Короткотривало фiксую погляд на яскравому предметi.
М\'язовий тонус вдосконалюється.
Зосереджено дивлюся на довкiлля. Координую рухи очей при розглядi яскравих предметiв.
Починаю лепетати, отримуючи задоволення вiд створених звукiв.
Продовжую постiйно рухати ручками та нiжками, дещо краще координувати рухи.

Фiзичнi

Набираю в масi в середньому 800 г.
Виростаю на 3 см.

Психологія

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.