Все для Joomla . Бесплатные шаблоны и расширения.

Відлучення дитини від грудей. Як і коли

Відлучення дитини від грудей, як правило, в уявленні мам - дуже складний і психологічно болісний процес. Причому склалася громадська думка, що чим старше дитина, тим складніше відлучити її від грудей. Через такий міф, мамі яка годує грудьми, рекомендують кидати годувати до року, тому що вже в 1,5 роки дитина її «не відпустить». Однак у дійсності відлучення від грудей, яке відбулося у фізіологічний термін проходить безболісно як для матері, так і для дитини.

Лактація, як і будь-який інший процес в організмі, проходить стадію становлення, зрілості й завершення, або інволюції. Становлення лактації відбувається протягом 1-3 місяців після народження дитини. У цей час молозиво змінюється зрілим молоком, молочна залоза адаптується до процесу лактації та проходять болісні відчуття при наповненні грудей. У період зрілої лактації груди вже не переповнюються молоком - його приходить рівно стільки, скільки необхідно дитині й груди лишаються в стані рівноваги. Зрілу лактацію змінює інволюція, яка наступає в 1,5 - 2,5 роки. У період інволюції молочної залози значно змінюється склад грудного молока - воно надзвичайно насичене біологічно активними речовинами: імуноглобулінами, антитілами, гормонами, нейромедіаторами й нейростимуляторами. По імунних властивостях молоко в стадії завершення лактації схоже на молозиво і в цьому є глибоке біологічне значення. Відлучена від грудей дитина втрачає імунну підтримку з боку матері, тому в неї повинен бути запас стійкості до інфекцій, який допоможе дитині вижити. І дійсно, малята, відлучені від грудей у стадії інволюції молочної залози, тобто в 2-3 роки, нічим не хворіють протягом півроку після завершення годування грудьми. При несвоєчасному припиненні грудного вигодовування дитина може важко занедужати протягом місяця.

По яких ознаках на практиці можна визначити, що наступила інволюція молочної залози.

По-перше, по тривалості лактації. Інволюція ніколи не наступає раніше, ніж дитині виповниться 1 рік і 3 місяці. При нормальній лактації вона, як правило, наступає в 1, 5-2,5 роки, а при настанні наступної вагітності або, коли в матері є гормональні розлади, може наступити раніше - у строки від 9 місяців до 1 року й 2 місяців.

По-друге, по фізичному стомленню, яке виникає після годування. Якщо мати готова завершувати лактацію, то під час годування в неї виникає відчуття, начебто дитина «тягне з неї жили». Після годування жінка відчуває слабість і сонливість, іноді не може відразу після годування встати з ліжка, а якщо встає, то в неї може виникнути запаморочення, а іноді жінки втрачають свідомість. Крім того, виникає болісність сосків.

По-третє, по високій смоктальній активності дитини. Це пов'язане з тим, що дитина вже стала великою, а молока стало значно менше. Тому маля намагається стимулювати лактацію надзвичайно частими прикладаннями до грудей, а також ссанням по черзі грудей в одне годування. Маля стає таким же невгамовним смоктунчиком, як немовля.

Четверте, по психологічній втомі. Через невгамовну смоктальну активність дитини, яка накладається на фізичну втому матері та болісні відчуття сосків, у жінки поступово виникає непереборне бажання втекти від своєї кровинки. Однак не слід плутати справжню психологічну втому жінки з бажанням припинити лактацію в строки, визначені громадською думкою. Оскільки вважається, що годувати потрібно тільки до 1 року, багато жінок починають відчувати «психологічну втому» від грудного вигодовування вже в 1 рік і 2 місяці. Їм здається, що вони героїчно годували дитя набагато довше призначеного терміну й дуже стомилися від дитини - тепер пора від неї відпочити! Тому варто застерегти мам від подібного самообману й, насамперед, подумати про здоров'я й психологічний комфорт дитини. Якщо всі перераховані вище ознаки з'явилися, виходить, мати й дитина готові до припинення грудного вигодовування.

Як краще провести відлучення, якщо наступили фізіологічні строки?

Процес відлучення від грудей, коли і мама, і дитина до нього готові, відбувається спокійно й без проблем. Почавши підготовку до відлучення від грудей, мама повинна врахувати наступні моменти:

  1. вік маляти, він повинен бути не молодше, ніж 1,5 роки;
  2. стан лактації - чи дійсно вже якийсь час проявляються ознаки інволюції молочної залози? Щоб це перевірити, мамі потрібно розлучитися зі своїм малям на добу, наприклад, залишивши його з бабусею або татом. Якщо через добу не спостерігається хворобливого наповнення грудей, вони не стали щільними і гарячими значить жінка готова до відлучення від грудей. Якщо ж вже через дванадцять годин ненька готова бігти до дитини, щоб та відсмоктала молоко з переповнених грудей, виходить, вона не готова до припинення лактації й подібне насильство над організмом погано позначиться на здоров'ї матері та дитини;
  3. тривалість інволюції - вона повинна бути не менше 2 місяців, інакше дитина не встигає отримати достатню кількість антитіл і імуноглобулінів для імунного захисту;
  4. пора року - для відлучення більше підходять пізня осінь, зима та рання весна, після настання суттєвої відлиги й до перших заморозків підвищується активність патогенної мікрофлори, більш часті кишкові інфекції, тому навіть лікарі не рекомендують віднімати дитини в цей час;
  5. фазу Місяця - цей момент найкраще погодити з консультантом по лактації;
  6. стан дитини - малюк повинен бути цілком здоровий, у нього в цей момент не повинне бути загострення діатезу, росту зубів або іншого нездужання. Якщо маля хворіло, потрібно, щоб пройшло не менше 3 тижнів після закінчення захворювання. Крім цього, малюк повинен вміти лягати спати у відсутність мами без грудей.

Плануючи відлучення від грудей, і врахувавши всі нюанси, можна приступати до реалізації планів. Це можна зробити двома способами.

Перший спосіб, найбільш фізіологічний та природний, але не завжди доступний. Мама просто йде з будинку на 3-7 днів і з'являється вже в новій якості. Якщо дитина у відсутності матері оточена достатньою турботою тата чи бабусі, вона звичайно не згадує про груди і за 2-3 дні звикає засинати по-іншому. Це може бути вечірня казка, або колискова пісня, або вкладання іграшок і маляти разом з ними.

Ніколи не варто в цій ситуації давати маляті пустушку або пляшку з водою чи молоком. Не можна заміняти спілкування з мамою на спілкування із предметом. Однак варто приготувати на випадок пробудження дитини питво в чашці. Після відлучення від грудей діти часто уві сні відчувають спрагу. Вони можуть прокинутися особливо під час нічного сну, попити й спокійно продовжити свій сон. Тому той, хто залишається з дитиною на час розлучення з мамою, повинен бути готовим до такої ситуації.

Після розлуки мама вертається до маляти вже в новій ролі та говорить, що в неї вже немає молока. зазвичай при твердій поведінці мами маля забуває про груди і припиняє наполягати на поверненні «ци-ці» приблизно через тиждень. Забування відбувається легше при наявності додаткових позитивних емоцій: похід у гості до улюбленої бабусі, катання в парку на каруселях і т.п.

Другий спосіб
- це вкладання дитини спати без прикладання до грудей. Тільки це повинна робити інша людина, а не мама. Це може зробити бабуся, тато або нянька, коли мама вдень вийшла, наприклад, у магазин або просто по справах. Спочатку дитина навчається лягати спати без мами вдень, а потім і ввечері. З того моменту, коли дитина почала засинати без грудей, вона залишається спати з татом або бабусею, а мама відправляється спати в іншу постіль. Однак спільний сон можна й зберегти. Потім дитина починає просипати передранкові годування й безболісно розстається з грудьми. Таке відлучення відбувається приблизно протягом місяця.

Що відбувається при відлученні від грудей?

Якщо припинення лактації вписується у фізіологічний термін, то жінка не має потреби в перев'язуванні, додаткових зціджуваннях і будь-якому іншому втручанні. Протягом першої доби після останнього годування груди трошки наповнюються, а потім наповненість зникає. Через тиждень після припинення лактації при натисненні на груди можуть виділитися 1-2 краплі прозорої рідини, яка схожа на молозиво, те що виділяється під час вагітності. Ця рідина тепер буде присутня у молочній залозі досить довго.

Необхідно також враховувати, те що припинення грудного вигодовування позначається на емоційному стані жінки. Вона гостро переживає розлуку з малюком і той факт, що тепер вона не пов'язана з ним настільки тісними узами. Дуже часто в жінок з'являються сентиментальні настрої, плаксивість, коли сльози течуть рікою при найменшому нагадуванні про дитину. Це тимчасове явище і настрій обов'язково стабілізується приблизно через 1-2 тижні. Втішити себе в цій ситуації можна лише тим, що ця розлука повинна була колись відбутися, що дитина незмінно дорослішає, стає більш самостійною і незмінно віддаляється від матері.

Досить часто мами переносять свої переживання на дитину буквально. Їм здається, що дитина страждає так само, як і вони. Однак діти у віці 2-3 років переносять відлучення від грудей легше мам і швидше забувають про зміни, які відбулися.

Термінове відлучення від грудей.

Не завжди життя тече безтурботно. Іноді трапляються ситуації, коли мати змушена відлучити дитину від грудей проти свого бажання. Наприклад, коли мамі необхідно пройти курс лікування, несумісного з грудним вигодовуванням, лягти в лікарню, терміново поїхати і т.п. Така ситуація далеко не завжди є показником для припинення лактації. Якщо мама змушена розлучитися з дитиною на 1-3 тижні, то цілком можна скористатися тимчасовим відлученням від грудей. Щоб вберегти себе від неприємностей і зберегти лактацію, необхідно зціджуватися 6 разів у день. Коли мама повернеться до дитини, грудне вигодовування можна відновити.

Варто зауважити, що раннє відлучення дитини від грудей приховує небезпеку, як для матері, так і для маляти. Для матері воно небезпечно виникненням маститу або абсцесу, болісними відчуттями переповнених грудей, які тривають не один тиждень. Для дитини воно небезпечно тим, що через непідготовленість імунної системи вона починає часто хворіти. Вирішивши відлучати малюка, наприклад в 9 місяців, мами часто не підозрюють, що в результаті він може важко занедужати не далі як через місяць. Під час важкої хвороби маленькі діти відмовляються від їжі і питва та страждають від зневоднювання організму. Саме в цей час грудне вигодовування могло б виявитися для дитини порятунком і засобом зцілення, а коли лактація припинена, мати вже не зможе полегшити стан дитини.

Якщо, все ж таки, сталося так, що ситуація безвихідна і лактацію треба припиняти - скористайтеся наступними рекомендаціями:

  1. не перев'язуйте груди, це не сприяє припиненню лактації, але може стати причиною маститу;
  2. зверніться до лікаря-мамолога або акушера-гінеколога та проведіть припинення лактації під його контролем;
  3. не захоплюйтеся зціджуваннями, оскільки зціджування не допомагають швидко припинити лактацію.

Психологія

Харчування

Здоров'я

Copyright © 2007 - 2019 Ресурс для батьків "Малеча" Всі права застережено.